Društvo

Pacijenti ogorčeni: Za specijalistički pregled čekaju do četiri mjeseca

U Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) u Podgorici, prema najnovijim podacima sa liste čekanja u januaru, na specijalistički pregled, snimanja i operacije čeka 1.330 pacijenata, što je za oko 300 više osoba u odnosu na početak 2016. godine. Pacijenti za “Dan” kažu da im pregled zakazuju za dva do četiri mjeseca, zbog čega su ogorčeni.

Podaci sa sajta KCCG pokazuju da poduže liste čekanja imaju Klinika za bolesti srca, Klinika za onkologiju i radioterapiju, Klinika za očne bolesti i Klinika za otropediju i traumatologiju.

Na Klinici za bolesti srca, čiji je direktor Nebojša Bulatović, na liječenje i operacije čeka više od pola pacijenata sa liste čekanja Kliničkog centra, odnosno ukupno 739 građana. Podaci iz KCCG pokazuju da na operacije srca na Odjeljenju kardiohirurgije čeka 209 osoba, dok 530 građana čeka na liječenje na kardiologiji. Na pregled i operaciju oka čeka 335 osoba, navodi se u evidenciji Klinike za bolesti oka, čiji je direktor Haris Kujundžić. Na listi čekanja na Klinici za ortopediju i traumatologiju nalaze se 142 osobe, koje mahom čekaju na operaciju kukova, ugradnju proteza i preglede. Direktor te jedinice KCCG je Nikola Bulatović.

Iz KCCG ,Danu” nijesu odgovorili šta preduzimaju da smanje liste čekanja na četiri klinike.

Penzioner Vojislav Mićunović je istakao za „Dan” da je dugo čekao na pregled nakon što je zakazao kod oftalmologa sa uputom izabranog ljekara.

“Zakazao sam kod oftalmologa prije dva mjeseca, što je stvarno previše. Pored toga, čekao sam i jutros, od 9 do 12.30 časova, da me prime na pregled u ambulanti. Ipak, zadovoljan sam pregledom, tako da se makar isplatilo čekanje”,  istakao je Mićunović.

Cetinjanin Predrag Batrićević upozorava da je kvalitet zdravstvene zaštite u Kliničkom centru na niskom nivou i da pacijenti „čekaju na pregled dok ne umru”.

“Ja sam sada završio pregled, jer mi je šećer u krvi bio 32, ali sam mnogo puta čekao i do četiri-pet mjeseci nakon zakazivanja. Mora mnogo toga da se unaprijedi, jer su pacijenti na prvom mjestu i ne smiju da ispaštaju”, poručuje Batrićević.

Turkjan Redžepov navodi da je tek nakon mjesec dana obilazaka zdravstvenih ustanova uspio da snimi pluća u KC, iako je imao ozbiljne tegobe i otežano disanje.

“Vrte me preko mjesec dana da snimim pluća, iako nijesam mogao da dišem normalno zbog velikih hladnoća. Bio sam prvo da snimim pluća u Domu zdravlja na Starom aerodomu, ali je doktor na godišnjem odmoru, pa sam onda preko Urgentnog centra uspio da obavim pregled na Poliklinici. Nijesam zadovoljan medicinskom zaštitom, ali smo svi prinuđeni da čekamo zbog velikog broja pacijenata”,  naveo je Redžepov.

Direktorica KCCG Zorica Kovačević kazala je nedavno za „Dan” da je nedostatak specijalista, opreme i operacionih sala razlog što građani ne mogu na vrijeme da se operišu. Ona je tada kazala da je neopravdano nezadovoljstvo pacijenata liječenjem u KCCG.

“Da bi liste bile svedene na minimum neophodno je obezbijediti kadar, prostor i opremu. Moje djelovanje će biti upravo u ovom smjeru”, obećala je tada Kovačevićeva.

Ona je smijenila medicinskog direktora Vladimira Dobričanina, Urgentnog Pericu Maraša i Centra za nauku Nemanju Radojevića. Kovačevićeva je na njihova mjesta imenovala Snežanu Raspopović, Nermina Abdića i Filipa Vukmirovića.

Nije ni njima lako

Pacijent Zoran Perković je ocijenio da nije dugo čekao na pregled specijaliste i da su mu nakon 10 dana uradili pretrage u hirurškoj ambulanti.

“Zadovoljan sam ponašanjem osoblja i mnogo je bolje nego što je bilo. Svi se žale da im se u ambulantama ne javljaju na telefon kada zovu da se informišu za pregled, ali ja uvijek dobijem informaciju. Nije ni njima lako, svakodnevno veliki broj pacijenata traži ljekarsku pomoć, a kapaciteti im to ne dozvoljavaju”, rekao je Perković.

Na listi za zračenje dojki 17 žena

Na pregled i terapije na Klinici za onkologiju čeka 180 građana, pokazuje najnovija lista čekanja. Prema podacima sa liste čekanja, najveći broj građana na toj klinici nije zbrinut na Odjeljenju nuklearne medicine (83). Na zračenje dojki čeka 17 pacijenata, dok na radioteraliju čeka 15 hospitalnih pacijenata, navodi se na sajtu te ustanove.

Send this to a friend