Društvo

Pilulama poboljšavaju koncentraciju pred ispite

Kako bi na ispitima dobili što bolje ocijene, studenti se sve češće okreću raznim sredstvima za stimulaciju koncentracije. Dok je nekima dovoljno da se umiju, prošetaju ili popiju kafu, sve su brojniji oni koji za bolje rezultate pri učenju koriste tablete za pamćenje.

Kako su Dnevnim novinama kazali u podgoričkim apotekama, prodaja ovih medikamenata posljednjih godina raste, a zapaženo je i da se posebno pojačano koriste u vrijeme ispitnih rokova.

Riječ je uglavnom o tabletama na bazi bilja i vitamina kojih ima više vrsta, a cijene se kreću od pet do 20 eura, u zavisnosti od proizvođača. Preporučena doza je od jedne do tri tablete dnevno i ukoliko se pridržavate uputstva, potpuno su bezopasne. Međutim, studenti često umeju da prekorače ovu preporuku i tada nastaju problemi.

Oprez sa ginkom

Studentkinja molekularne biologije Andrea Milić je, tako, koristeći jedan od navedenih medikamenata doživjela neprijatnost.

“Pila sam prije dvije godine Memoaktiv dok mi se nije ukočila desna stana pa sam morala hitno kod doktora. Mislila sam da je od toga ali nije. Takođe, pila sam i neurozan, ali je skup (20 eura), ali on je više za poboljšavanje aktivnosti mozga”, kazala je ona.

Što se tiče dejstva, ona kaže da nije primjetila neke velike promjene pri korišćenju ovih sredstava.

“Neurozan kažu da je dobar, ali potrebno je da se duže koristi jer je vitaminski i potrebno je duže da djeluje. Što se tiče Memoaktiva, ja nijesam primijetila nikakve promjene, ali sam i njega prestala brzo da pijem, mada i drugi kažu da nijesu primijetili ništa”, dodaje Andrea.

Kako su apotekari rekli, najbezopasnije su tablete na bazi bilja i vitamina, dok sa tabletama na bazi ginka treba biti oprezan, naročito ako imate probleme sa krvnim sudovima i kapilarima, te se preporučuje konsultacija sa ljekarom.

“Naša preporuka je da se ginko biloba nikada ne uzima bez konsultacije sa doktorima zbog krvnih sudova jer oni pojačavaju cirkulaciju i ne daj bože, može doći do pucanja. Ove tablete povećavaju prokrvljenost, prenos kiseonika i na taj način jačaju i memoriju”, objasnili su u jednoj apoteci.

Aderal izaziva zavisnost

Međutim, iako se ginko smatra jakim sredstvom za stimulaciju moždanih aktivnosti, studenti ni time nijesu zadovoljni. Tako su, pored tableta na bazi bilja, sve češće u upotrebi i mnogo jača sredstva poput ritalina i aderala koji se koriste za tretiranje simptoma poremećaja pažnje, narkolepsije i depresije, a koje mnogi izjednačavaju sa drogom “met” (metamfetamin).

Studentkinja prava, čije je ime poznato redakciji, kaže da joj je lijek aderal omogućio da ostane budna cijelu noć pred ispit.

“Aderal mi je omogućio da ostanem budna, ali osjećaj je bio čudan. Više su me interesovale neke druge stvari, nevezane za predmet koji polažem pa sam više imala osjećaj da me dekoncentriše. Sjutradan sam položila ispit, ali mislim da mi ovaj lijek nije ni bio potreban za to. Takođe, osjećala sam se veoma umorno dan poslije”, rekla je ona.

Ipak, apotekari kažu da ovaj lijek nemaju u prodaji, niti se on daje bez recepta.

“To vam je klasična droga, kao i svake tablete na bazi amfetamina. Nikako ih nemojte uzimati jer su opasne i izazivaju zavisnost”, upozorili su u apoteci Montefarm.

Nekad je dovoljna i šetnja

S druge strane, nekim studentima kao što je Damjan sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Podgorici, dovoljno je da zarad bolje koncentracije popiju šoljicu kafe ili neko energetsko piće.

Nekima pak, poput njegove koleginice Anje Vujošević, nijesu potrebna nikakva sredstva.

Ona kaže da do sada nije imala iskustva sa tabletama za pamćenje, ali da uglavnom nema ni problema sa koncentracijom.

“Ako mi se ne spava i ako nijesam pod stresom dobro se koncentrišem. Ali kad je jedno od to dvoje, ili ne daj bože, oboje, onda baš loše. U tom slučaju pomaže mi da odspavam i odmorim oči i mozak i što više rasteretim sebe od obaveza koje mi nijesu primarne. Praktični dio koji mi pomaže je da se umijem hladnom vodom ili ako je noć i hladnjikavo da uhvatim krug, dva”, kaže Vujošević.

Psihološkinja Radmila Stupar-Đurišić za DN objašnjava da su koncentracija i pažnja prirodni kapaciteti ličnosti koji se mogu povećavati vežbom u određenom periodu.

“U pet do 12 ne može i kada vam treba povećana koncentracija i pažnja, a niste se posvetili tome u prethodnim mjesecima, medikament je neophodan ukoliko vam to treba”, kaže ona i naglašava da je kao psiholog veliki protivnik bilo kakvih stimulativnih sredstava.

Za bolje pamćenje je neophodan trening

“Ne samo zbog toga što je to hemija i što je to instant rješenje. Ima jedan jači razlog. Kada vi jednom u životu prečicom dođete do nečega, teško ćete se u svim kasnijim fazama života odlučiti za pravi, istinski rad i razvoj, nego ćete opet potrčati prečicom. Mozak je u stvari organ za snalaženje, preživljavanje i on sam po sebi traži kratka rješenja. Međutim, kada u savremenom dobu previše tražite prečice, gubite kvalitet koji se dostiže traganjem, rastom i razvojom da biste dostigli negdje”, naglašava Stupar Đurišić.

Ona ističe da nije u životu samo cilj položiti ispit, te da se uspjeh u profesiji ne postiže samo zbog naučenog na fakultetu.

“Stručnjak u svom poslu se postaje tako što iz dana u dan čitaš, radiš, istražuješ, dopunjavaš svoje znanje. Nešto ne možeš da zapamtiš pa pročitaš četiri, pet puta, pa se onda iznerviraš, pa preživiš to nerviranje, pa uključiš u svoju dnevnu rutinu malo fizičke aktivnosti, mentalne aritmetike, vježbe joge, relaksacije i tako učiš svoj organizam iz dana u dan da preživljava stresne situacije. Onda, kada u jednom momentu odrasteš, ne trebaju ti instant rješenja jer ti imaš mentalnih kapaciteta da podneseš težinu života”, zaključila je Stupar-Đurišić.

I djeca devedesetih posežu za tabletama

Osim studenata, stimulanse za koncentraciju sve češće koriste i odrasli kako bi se izborili sa stresom koji donosi savremeni način života. Kako objašnjava Stupar-Đurišić, riječ je o osobama koja su odrastala devedesetih kada su specifični uslovi doveli do masovnog sticanja diploma na sumnjiv način.

“To su djeca devedesetih, oni su isto koristili instant rješenja. Tad nije bilo tabletica, ali je bilo prepisivanja, bubica, ispiti na “dođem ti” i preko veze. Odakle ovoliko inžinjera, advokata, pravnika. Ne kažem da su svi oni prepisivali, ali velika većina današnjih četvorogodišnjaka su sticali znanje na specifičan način. Ne okrivljujem nikoga, ali većina njih nije naučila da studira na pravi način. Zbog toga danas ne mogu da podnesu stres koji nosi posao kojim se bave. Nijesu razvili mentalne kapacitete na vrijeme. Svi imamo prirodne kapacitete, ali za nešto više je potreban trening”, naglasila je Stupar-Đurišić.

Efekti poslije dvije, tri nedjelje

Ginko poboljšava cirkulaciju i time omogućava bolje funkcionisanje mozga, očiju, ušiju i nogu. Ekstrakt ginka ima jako antioksidativno dejstvo, znatno smanjuje oksidaciju masti u krvnim sudovima i sprečava oštećenja nervnih ćelija koja nastaju pod dejstvom oksidativnog stresa. Smatra se da ovaj mehanizam utiče na sprečavanje oštećenja ćelija mozga i razvoj demencije. Ginko sprečava faktore koagulacije da dovedu do formiranja tromba, pa štiti i od razvoja šloga ili infarkta. Potrebno je uzimati ekstrakt ginka 2-3 nedjelje da bi se ispoljilo ovo dejstvo. Poboljšava protok krvi kroz kapilare, uključujući mozak, oči, uši, ekstremitete. Ginko poboljšava cirkulaciju “razređivanjem” krvi i “stezanjem” glatkih mišića oko krvnih sudova.

Lecitin za meteoropate
Pored tableta na bazi ginka, za pamćenje apotekari preporučuju i one na bazi lecitina koji pored bolje koncentracije doprinosi i čvrstoći i kvalitetu kose.

Lecitin se preporučuje osobama koje imaju bolne zglobove, teško se kreću ili su osjetljive na vremenske promjene (meteoropate), te onima s otežanom probavom masnoća.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Ema
Gost
Ema

Trebaju li ove tablete studentima privatnih fakulteta?

Send this to a friend