Društvo

Policijski čas olakšanje za roditelje ili medveđa usluga?

Ilustracija

Ideja o uvođenju policijskog časa za mlađe od 16 godina, naišla je na oprečna mišljenja u crnogorskoj javnosti. Dok mnogi smatraju da bi takvo rješenje olakšalo vaspitavanje mladih, psiholozi se pitaju da li je porodica danas u krizi kada je roditeljima potrebna zakonska zabrana da bi kontrolisali djecu.

Koordinaciono tijelo za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama u Novom Sadu predložilo je nedavno nove mjere za suzbijanje vršnjačkog nasilja, među kojima se izdvaja zabrana kretanja maloljetnika bez pratnje u kasnim večernjim satima. Međutim, ideja da se takva mjera uvede u Crnoj Gori naišla je na različite reakcije naših sugrađana.

Naime, predlog podrazumijeva da djeca do 16 godina ne mogu bez pratnje odraslih da se kreću napolju od 22 časa u zimskom periodu, odnosno nakon ponoći u ljetnjem periodu. Pokretači inicijative slijedili su primjer Islanda čiji se model pokazao kao najuspješniji u suzbijanju narkomanije. Island je bio prva država u Evropi po broju mladih koji koriste narkotike i alkohol, u pitanju je 44 odsto mladih, da bi se taj procenat nakon 20 godina primjene mjera, smanjio na pet, pišu Dnevne novine.

Kada uzmemo u obzir posljednje podatke Instituta za javno zdravlje Crne Gore prema kojima je procjena da u našoj zemlji ima više od 15.000 zavisnika od droge, a da je alarmantno povećan broj maloljetnika narkomana (u populaciji od 15 od 35 godine, njih 14,3 odsto je probalo ilegalne droge, a 11,2 odsto je koristilo droge prošle godine), čini se da je da bi primjena policijskog časa bila korisna.

Takvog je mišljenja Dragana Bubanja, sagovornica Dnevnih novina iz Podgorice koja smatra da su djeca ranije bila vaspitanija, kada su pravila bila oštrija.

“Djeca od 16 godina nemaju šta da rade na ulici poslije 21 časa, bez nadzora nekog starijeg. Ja kad sam imala te godine, znalo se do kad se ostaje i napolju i u kafićima, pravila su bila oštrija i samim tim su se više i poštovala. To mi se mnogo više dopadalo, mi smo bili bolji, vaspitaniji, poštovali su se stariji i njihova riječ”, kazala je Bubanja.

Rajna Zečević je takođe za uvođenje takve mjere jer, kako ističe, za sve postoji vrijeme.

“Djeca bi trebalo, umjesto što do kasno u noć ostaju napolju, da se samoorganizuju i nađu sebi neke bolje oblike zabave i da kvalitetnije provedu vrijeme. Sve u svoje vrijeme, na red će doći i izlasci ali prosto smatram da bi zabava za djecu do 16 godina trebala biti daleko od kafića i izlazaka”, navodi Zečević.

S druge strane, mladima se takva zabrana ne dopada, pa tako gimnazijalka Marica Plamenac smatra da u Crnoj Gori nije potrebno da starija osoba nadgleda dijete od 16 godina.

“Smatram da u Crnoj Gori uopšte nije potreba da starija osoba nadgleda dijete od 16 godina dok je napolju, osim ako nije u pitanju znatno mlađe dijete, recimo 10 ili 13 godina. Možda bi djeca trebalo da imaju to ograničenje boravka napolju ali smatram da bi to trebalo, recimo biti najkasnije do 11 časova uveče. Vršnjačko nasilje može da se odvija i u ranijim satima kad je dijete u školi, u suštini svuda gdje dijete nije pod budnim okom roditelja ili nekog starijeg”, kaže Plamenac.

I maturantkinja Zorana Kračković je mišljenja da u 21. vijeku nije u redu zabranjivati djeci od 16 godina da izlaze napolje u kasnim večernjim časovima.

“Smatram da to iz dana u dan postaje sve normalnije i roditelji jednostavno ne mogu protiv toga, vide da drugi ljudi to rade i oni onda lakše dozvoljavaju svojoj djeci”, kaže Kračković.

Međutim, ona primjećuje da se, u vrijeme kada je ona imala 16 godina, ipak znalo vrijeme kad treba da dođe kući, a da se sada to mijenja.

“Danas to više nije tako, vidim da čak i mlađi od 16 godina izlaze i bez dozvole roditelja, da roditelji nemaju toliko uvida u njihovo ponašanje i u to šta oni u tim izlascima zapravo rade”, dodaje Kračković.

Izvršna direktorica Udruženja roditelji Kristina Mihailović za Dnevne novine kaže da je ideja o policijskom času postojala u Crnoj Gori, u vrijeme donošenja izmjena porodičnog zakona, ali da se od te mjere odustalo.

“Znam da su u Hrvatskoj to porodičnim zakonom definisali, kod njih djeca do 14. godine ne mogu biti na ulicama nakon 23 časa i to je nešto o čemu smo i mi razmišljali kada je porodični zakon mijenjan i kada smo sastavljali predloge. Na kraju smo odustali zato što mislimo da je to neizvodljivo u praksi. Ne samo zato što je pitanje koliko bi se toga roditelji pridržavali, nego i koliko bi se to uopšte primjenjivalo. Mi imamo dosta odredbi koje djecu štite od svega i svačega, ali na kraju se to uopšte ne sprovodi i dodavanje bilo kakvih dodatnih obaveza određenim institucijama koje ni do sad nijesu pokazale mogućnost i spremnost da zaštite djecu, bilo bi samo slovo na papiru”, ističe Mihailović. .

Ona ipak smatra da bi takva mjera donijela pozitivne rezultate, jer bi roditeljima omogućila opravdanje za zabranu izlaska.

“Mislim da će prije kontramjeru imati ako roditelj bude taj koji će insistirati da dijete ne može da bude napolju, nakon određene satnice. Na taj način se zabrana može smatrati represivnom i da će izazvati kontraefekat. S druge strane, ako bi država takvu zabranu uvela, roditelj bi imao opravdanje i pred svojim i pred drugim djetetom za takvu zabranu. To nije nešto što je roditelju palo na pamet da bi ga maltretirao, nego nešto što i sam roditelj mora da poštuje. U svakom slučaju o tome bi trebalo čuti stavove stručnjaka”, napominje Mihailović.

Stručnjaci su, pak, zabrinuti zbog predloga za uvođenje policijskog časa. Takva mjera je, prema riječima psihologa Radmile Stupar-Đurišić, znak da nam je društvo u problemu.

“Taj koncept je vrlo zanimljiv. Znači li to da je porodica stvarno u tolikoj krizi, da je autoritet roditelja toliko ugrožen da je vlasti palo na pamet da kao jedno od rješenja uvede zakonsku regulativu. Meni je to konačni dokaz da su porodica i autoritet roditelja u velikoj krizi i da smo mi kao društvo u velikoj opasnosti. Jer ako roditelju treba zakonska norma, onda je on u problemu. To ne može”, kaže Stupar-Đurišić, koja tvrdi da bi takva mjera bila i protivustavna.

“Svaki roditelj koji ne može autoritetom da objasni djetetu da njemu nije mjesto napolju u sitnim satima, da ne treba da konzumira alkohol, da ne treba da se drogira, treba da se zapita kakav je to roditelj ako mu treba zakonska regulativa”, naglasila je Stupar- Đurišić.

I psiholog Ispitnog centra Zorica Minić smatra da problem povjerenja u djecu ne treba regulisati zakonskim zabranama.

“Smatram da zabrane ne rješavaju problem. Što više pritiska adolescenta, on se više buni. Treba izbjegavati situaciju iz koje ćete kasnije morati da smišljate strategiju za povlačenje. Može vam se desiti da vaše dijete izađe iz kuće uprkos zabrani. U takvim situacijama povećavanje kazne je opasna stvar ukoliko niste sasvim sigurni da ste u mogućnosti da je sprovedete”, navela je Minić.

Prema njenim riječima, kasne izlaske (posle 22 sati) treba dozvoljavati u posebnim prilikama, kao što su koncerti, proslave, izlazak vikendom a radnim danima u ovom uzrastu treba ipak ograničiti, posebno kada je riječ o mlađim srednjoškolcima.

“Važno je da roditelj zna kod koga dijete ide i da sa njim ima dogovor oko bezbjednog odlaska i dolaska kući”, kaže Minić i ističe da strpljiva, tolerantna i razumna porodica može najviše da pomogne adolescentima.

Komentarišući eventualno uvođenje policijskog časa i njegove potencijalne efekte na smanjenje stope narkomanije, izvršni direktor NVO 4Life Saša Mijović za Dnevne novine kaže da se takvom mjerom ne bi mnogo postiglo.

“Taj jedan segment, represivni, ne znači ništa bez svega ostalog što prati pristup rješavanju problema. Potrebno je da se ta omladina zabavi, da imaju aktivnosti, nastavne, vannastavne. Da imaju vrijeme koje je kvalitetno raspoređeno. Samo represivno djelovati, a ništa drugo ne uraditi, to nema nikakvog efekta. Generalno u situaciji kada nemate standardizovane preventivne programe i osnovne uslove u školi u kojoj djeca borave, a kamoli vannastavne aktivnosti koje se dodatno plaćaju, kada je milion stvari koje ne funkcionišu, kada nemate sistemski pristup rješavnaju tog problema, preventivne aktivnosti koje se rade u kontinuitetu, ovakve mjere nemaju efekta”, ističe Mijović i dodaje da država sve manje brine o problemu narkomanije.

“Problem postaje sve veći iz godine u godinu, a država sve manje ulaže u rješavanje tog problema”, predočio je Mijović.

Psiholog Zorica Minić, takođe, primjećuje da edukacija u školama nije obavezna, te samim tim nije zastupljena u onom obimu koji je mladima neophodan.

“Predmet Zdravi stilovi života je izgubio status redovnog predmeta. Stoga je od velike važnosti usmjeriti programe za primarnu prevenciju bolesti zavisnosti već u osnovnoj školi, podržavati kampanje o štetnosti pušenja, konzumiranja alkohola i psihoaktivnih supstanci, kao i one koje popularišu zdrave stilove života. Djeca nemaju mnogo alternativih aktivnosti, nemaju na šta da troše vrijeme, jer ih nismo naučili. Da se ponudi alternativno korišćenje slobodnog vremena i da mladi provode što više vremena s roditeljima”, savjetuje Minić i napominje da djeca uče iz primjera, te da je to jedino pravilo.

“Koliko odgovornosti, toliko slobode”. Drugim riječima, bitna je procjena roditelja u kojim su područjima njihova djeca sposobna sama donositi zrele odluke. Ako se pokaže da je u određenom području zrelo i odgovorno, vjerujem da mu se onda isto tako s povjerenjem može ukazati sloboda. S druge strane, ako pokazuje da je neodgovorno i nezrelo, tada mu ne treba omogućiti slobodu i jasno mu dati do znanja iz kojeg razloga”, zaključila je Minić.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Rijetko svratim
Gost
Rijetko svratim

Jesmo li mi u Argentini iz vremena Pinochea??? Je li ovo realno da o ovome diskutuju, sto se ne prica o cijenama prehrambenih proizvoda, cijenama struje, vode, smijesnim platama, penzijama, nezaposlenim mladim ljudima, ugrozenoj staroj populaciji i samohranim majkama, sirotinji…

Tu iz grada
Gost
Tu iz grada

”…psiholozi se pitaju da li je porodica danas u krizi kada je roditeljima potrebna zakonska zabrana da bi kontrolisali djecu” – Jeste, porodica je u krizi. I ne trebaš biti stručnjak da bi to konstatovao. Potreben su takonske zabrane za jedan dio roditelja. S druge strane, za jednu što je morala biti kući u 20 h, vele da je stizala… Više »

veki
Gost
veki

djeca u prvi mrak doma, a roditelji se odiru na poslu, kad dođu ,,samo da ih ništa ne pita, ne traži ništa,oće da odmore jer kako će sjutra na posao

Vitez
Gost
Vitez

Odlična ideja… za bolje sjutra porodice…

Mrgud
Gost
Mrgud

Ako ne možeš svom đetetu da ograničiš vrijeme izlaska izgubio si bitku za vaspitanje. Onda treba država da ogranici. Svjedoci smo đece koja bleje kako to oni vole da kažu od 12-13 godina po parkovima i dvorištima zgrada. Pojedini lome klupe i đetinje ljuljaške i sl. Šta će oni u to doba napolju,a ovim 15-16g ne vrijedi ni govoriti. Fala… Više »

Apsolut neutral
Gost
Apsolut neutral

Tako je u SAD, tako je u više zapadnih zemalja. Sigurnost života je ispred svega. Pristali smo na demonkratiju, ovo je jedan njen značajan dio: povećanje prava za kriminalce i nesoje, smanjenje prava za normalne.

Kalifat
Gost
Kalifat

To brate! Da ne mrdaju djeca niđe. Posebno ženska, da se kaznjava ako đe mrdnu. Za narkomane treba kaznu bičevanja, za dilere – smrtna kazna, za lopove – okinut ruku, za politicke protivnike – okinut jezik, za đecu ako se eđusobno ljube i grle treba šibom intervenisat. Tako je braćo i sestre napravimo društvo prožeto mržnjom i nasiljem suzbijmo sve… Više »

Prcko
Gost
Prcko

Kalif: Šta ti je, majke ti, što si se pomamio?

Trt
Gost
Trt

Puštite vi djecu. Zabranite bivolima od 25- 35 godina da vise po kvartovima na klupe. To su DILERI KOJI PRODAJU DROGU. E njima zabranite okupljanje po kvartovima. Sjede na klupu 10 momaka po cio dan, pušte pitbula da šeta okolo, deru se iz mozga, nailaze kola, dodaju se sa drogom i parama i tako po cio dan!

Mima
Gost
Mima

Reči đe?! I ako si stvarno siguran da je tako, pozovi MUP.

Tijana
Gost
Tijana

A jeste, MUP ne zna bez njega ko, gde i šta radi. Znaju oni sve, bolje nego mi.
Što se tiče ovog policijskog časa, totalna budalaština.

Trt
Gost
Trt

Zvao više puta. Dolazili pričali nesto sa njima i otisli. Ne necu reć đe.

Place mi se
Gost
Place mi se

Zabraniti obavezno i uvesti slucajne testove za koristenje narkotika i alkohola , narocito marihuane i amfitemina. Djeca se unistise od srednje trgovinske pa niz ulicu , ekonomske u dvoriste diluju ka u sred harlema , a gimnazije i okolni tzv kafici zlo. Preko morace skolu pohadjaju dileri-korisnici elektro gradjevinska hemijska i slicno . Znaci il da ovu djeca pustimo niz… Više »

Trt
Gost
Trt

Ne nego vaspitaj dijete da se ne drogira prijatelju. Ja znam jedno, da si mi ti roditelj bio bih navucen na heroin sto posto. Cus testovi? A povjerenje? Razgovor sa djetetom? Ti bi ih odma na kanal da ih pregledas kao auto jel?

Realno
Gost
Realno

Trt: To je sve isprobano, i ne daje nikakve rezultate.

Trt
Gost
Trt

Testira bi ja tebe na prisustvo bunike u organizmu

Dado
Gost
Dado

Uvesti obavezno i za mame i tate pa djecu kakvi roditelji jos crnja djeca kontrola ne zatvarajte oci kao ne znate sto se radi.

noneim
Gost
noneim

Ne mora da je porodica u krizi.Danasnji problem je sto radna vremena su katastrofa tako da roditelji nemaju kad ni da razgovaraju sa djecom i dugo nisu kod kuce.Kod nas se vise ne postuju nedelje..drzavni praznici…praznici…Djeci je dozvoljen ulazak u kafice sa 14..15..16…god.Neka budu napolje ali bez ulazaka u lokale…bez davanja alkohola pusenje nergile i slicno.Mi srednjih godina ne mozemo… Više »

Trt
Gost
Trt

Noneim druže? Ne no sa 40 da budu punoljetni.

Toni
Gost
Toni

@trt – ako nisi znao, u Americi je punoljetstvo sa 21-om godinom. Valja li to ili ne, ne znam, ali je Amerika za nas druga planeta po svakom pitanju.

Chuck. N
Gost
Chuck. N

Ukljucuje li to Specijalnu policiju i Gestapo?

Dobar
Gost
Dobar

Jes, pa da nam opet pare uzmete!

Sortie
Gost
Sortie

Vaspitanje a i odgovornost se uce u porodici,dzaba je policijski nadzor ako nema roditeljskog.policija je poslednja opcija kad vise nema druge a i roditelji”izgube”kontrolu

Rule
Gost
Rule

Sort: E, to je baš taj trenutak.

Primorac
Gost
Primorac

Uh kako će deca da pričaju sa roditeljima kad su tata i mama na društvenim mrežama,mama se hvali novim sisama,tata novim đipom, takve anketirate i takvi stvaraju kulturu života ,e kuku nama.

Todor
Gost
Todor

Uvesti to obavezno

Gallileo
Gost
Gallileo

U Njemackoj je taj zakon vec duze vrijeme.
Eto izgleda oni ne zive u 21 vijeku…
Kako neki pravdaju svpje komentare.

Trt
Gost
Trt

Oni su to uveli zbog migranata koji im siliju sve što ide na dvije noge.

Toni
Gost
Toni

@trt – au, brate, jesi li ti izlazio iz svog sela skoro? Odnosno, jesi li izlazio uopšte?

Porodicni zakon
Gost
Porodicni zakon

Svi maloljetnici koji nemaju deliktnu odgovornost ne bi smjeli nikad da budu na ulici bez nadzora onoga koji po zakonu je odgovoran za njih. Ako maloljetnik izvrsi krivicno djelo a nije pod nadzorom onda ko odgovara za njega. Zna se po zakonu da dijete dok je u skoli, skola snosi odgovornost za njega, kad se zavrsi nastava onda odgovornost prelazi… Više »

E ne bilo nas..
Gost
E ne bilo nas..

Eto island je to spasilo al nama pametnima ni to ne bi valjalo… smatraju maturanti da je to ugrozavanje slobode..ajde da ih poslusamo… na mladima svijet ostaje..

E ne bilo te
Gost
E ne bilo te

Aj ti na Island Islanđanine.

boki
Gost
boki

Realno, u potpunosti su u pravu. Šta ima dijete mlađe od 15 godina da radi na ulici posle 10-11 uveče? Šta to dobro može da mu donese? Samo loše stvari.

Novljanin
Gost
Novljanin

Sto vrijedi kad su dileri slobodni.Kupi za dana pa ne mora ni izlazit vanka posle!

Janjo
Gost
Janjo

A to jes, pa neka se doma s roditeljima drogira!

Zetatrans
Gost
Zetatrans

Nisam za to da se ide iz krajnostu u krajnost i primjenjuju zakoni koji vaze u drzavama sa potpuno drugim mentalitetom,navikama,ekonomskim i socijalnim razlivitostima u odnosu na nas.to su preostre represivne mjere.npr dijete ne moze poci da gleda kosarku jer se utakmica zavrsava poslije 22 dovoljna je zabrana tocenja alkohola samo da se postuje.zabrana kretanja je za mene neprihvatljiva.kucni red… Više »

Crnogorac Cetin
Gost
Crnogorac Cetin

Treba zabraniti deci ispod 18 godina da izlaze posle 9 sati uvece.

Zetatrans
Gost
Zetatrans

Pa niko ti ne brani da ti zabranis svojoj

Crnogorac Cetin
Gost
Crnogorac Cetin

Mojoj ne branim ali ih ucim sto je ispravno a sto nije, iz tvog primjeea zakljucujem da ima mnogo djece koje roditelje zabolje uvo za njih.

E ne bilo te
Gost
E ne bilo te

A ne no u manastir da ih saljemo.

Send this to a friend