Društvo

Preporuke EK: Više djece u vrtićima i nastavak reformi

Evropska komisija je u Izvještaju o napretku naše zemlje u dijelu koji se odnosi na obrazovanje konstatovala da u ovom poglavlju postoji dobar nivo pripreme, ali da Crna Gora u narednoj godini treba da radi na podizanju stope predškolskog obrazovanja.

Tako je potcrtano da treba nastaviti reformu u osnovnim i srednjim školama, sa fokusom na ishode učenja, te poboljšati politke upisa za stručno i visoko obrazovanje.

Evidentan je dobar napredak sprovođenja revidiranih nastavnih planova i programa zasnovanih na ishodima učenja, revidirane politike upisa, a uvođenje praktičnog učenja mora se održavati i osigurati na svim nivoima obrazovanja.

U narednoj godini Crna Gora treba posebno da poveća stopu učešća predškolskog obrazovanja i nastavi kurikularne reforme u osnovnom i srednjem obrazovanju kako bi se naučile osnovne i transverzalne vještine i fokusiralo na ishode učenja, nastavilo jačanje upravljanja sektorom i poboljšale politike upisa za stručno obrazovanje i visoko obrazovanje, navodi se u preporukama Evropske komisije.

Crnogorski ministar prosvjete Damir Šehović Izvještaj vidi kao dokaz truda koji je uložen u obrazovnu reformu i obrazovanje uopšte. Naime, on je Dnevnim novinama kazao da je posebno ponosan na činjenicu da se Izvještaj bavio svim onim segmentima koji su bili u fokusu nedavno sprovedene reforme u Crnoj Gori, što vidi kao pokazatelj da reforma jeste uključila prave oblasti i kritične tačke našeg obrazovnog sistema.

“Napredak u obrazovanju, sa akcentom na upisnu politiku, praksu u obrazovnom sistemu, te primjenu programa koji se baziraju na ishodima učenja, ocijenjen je kao dobar. Aktivnosti poput smanjenja broja učenika u odjeljenjima, osnivanja tima koji je zadužen za PISA-u, uvođenja besplatnih studija, 25 odsto praktične nastave na fakultetima, te formiranja agencije koja će kontrolisati kvalitet visokog obrazovanja, a koje su pomenute i u Izvještaju, naš su pravac djelovanja i sada imamo obavezu da ga u potpunosti implementiramo”, kazao je Šehović.

Jedan od najznačajnijih koraka je, kako je precizirao, taj što je stavljen fokus na srednje stručne škole i dualno obrazovanje.

“Uz 15 novih programa za srednje stručne škole koje uvodimo ove godine i stipendije za deficitarna zanimanja u stručnim školama, o kojima se takođe govori u Izvještaju, rekao bih da smo ozbiljno krenuli u rješavanje nekih nedostatnosti našeg obrazovnog sistema”, kazao je on.

Mobilnost studenata i njihovo upoznavanje sa drugim sistemima i kulturama je nešto na čemu posebno insistira resorno ministarstvo, a što je i u Izvještaju dobro ocijenjeno. Prošle godine u programima mobilnosti sa zemljama Evropske unije učestvovalo je 275 osoba iz Crne Gore, a u nju je došlo 166 njih.

”U Izvještaju su prepoznate i one oblasti koje zahtijevaju naše dodatne napore, a posebno sam zadovoljan jer smo iste te oblasti i sami identifikovali. Cijenim da je to dokaz da smo na nivou države napravili ozbiljnu i preciznu analizu obrazovnog sistema”, zaključio je Šehović.

Visok rizik za korupciju

U Izvještaju se navodi i da je softver uveden radi sprečavanja i borbe protiv plagijata u visokom obrazovanju, ali da on tek treba da pokaže pozitivne rezultate.

“Uveden je softver radi sprečavanja i borbe protiv plagijata u visokom obrazovanju koji tek treba da pokaže pozitivne rezultate. Ovaj sektor ostaje oblast visokog rizika za korupciju”, piše u ovogodišnjem Izvještaju o napretku.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
bećka
Gost
bećka

Može li se negdje vidjeti taj izvještaj EK? Ovaj Šehović se mnogo hvali, a ne treba mu ništa vjerovati.

Send this to a friend