Društvo

Proaktivni pristup bezbjednim bolnicama imperativ zdravstvenog sistema

Sa sastanka

Na juče okončanoj petodnevnoj ekspertskoj posjeti Svjetske zdravstvene organizacije Crnoj Gori  zaključeno je da je proaktivni pristup bezbjednim bolnicama i zdravstvenoj sigurnosti imperativ i potreba savremenog zdravstvenog sistema.

Vladimir Obradović, državni sekretar Ministarstva zdravlja istakao je da jetokom pandemijskog perioda zdravstveni sistemi širom svijeta pretrpio ogromne udare.

“I crnogorsko zdravstvo suočilo se sa brojnim izazovima, koje smo rješavali na najbolji mogući način i posebno u korist zaštite zdravlja naših građana. Dotrajala infrastruktura, zastarjela oprema, manjak medicinskog osoblja – sve to značajno je doprinijelo da odgovor i borba sa COVID-om bude teška i izazovna”, rekao je on.

Uz podršku Vlade Crne Gore, dodao je, Ministarstvo zdravlja predano radi na jačanju zapuštene zdravstvene infrastrukture, a koja trenutno zahtijeva ulaganja od više stotina miliona eura.

“Klinika za mentalno zdravlje, klinika za infektivne i kožne bolesti uveliko se grade i vjerujem da ćemo u narednom periodu biti svjedoci novog kvaliteta kakav zdravstveni sistem, zaposleni u njemu i građani itekako očekuju. Već za desetak dana kreće izgradnja Operativnog centra za vanredne situacije u okviru Instituta za javno zdravlje te rekonstrukcija i opremanje devet mikrobioloških laboratorija širom zemlje”, istakao je Obradović.

Dr Igor Galić, direktor Instituta za javno zdravlje ukazao je da u adekvatnom odgovoru na bilo koju vanrednu situaciju centralnu ulogu imaju bolnice i u tom smislu bezbjednost i pripremljenost bolnice je od izuzetnog značaja.

“Ovonedjeljna obuka nam je pomogla da sagledamo metodološki okvir za procjenu trenutnog stanja bolničkih kapaciteta kako bismo nadogradili sistem. Za pravilno funkcionisanje kriznog operativnog centra, čija izgradnja započinje sredinom sljedećeg mjeseca u IJZCG, neophodna je pravilno uspostavljena zdravstvena infrastruktura po pitanju ljudskih, protokolarnih i kapaciteta opreme. Alati koje smo ovom prilikom dobili na korišćenje biće upotrebljeni za procjenu svih bolnica u predstojećem periodu. Zahvaljujem na dosadašnjoj saradnji i nacionalnoj kancelariji SZO i lično Mini Brajović”, kazao je Galić.

Prema riječima dr Mine Brajović, šefice SZO Kancelarije u Crnoj Gori, nakon iskustva sa COVID 19 pandemijom, svima je jasno da promjena paradigme u smislu insistiranja na proaktivnom odnosu u stvaranju sistema bezbjednih bolnica, sposobnih da apsorbuju šok izazvan krizom, adaptiraju se na povećani zahtjev za zdravstvenom podrškom i uspješno se transformišu, predstavlja imperativ 21 vijeka.

Pozdravljajući posvećenost nacionalnih zdravstvenih vlasti i menadžmenta bolničkog sektora na unaprijeđivanju bezbjednosti bolnica , dr Brajović izrazila je očekivanje da će identifikovani timovi koji su uspješno savladali metodološki pristup za procjenu bezbjednosti sprovesti samo -procjenu bolnica u predstojećem periodu.

Prema mišljenju dr Brajović, za kvalitativni iskorak u smislu unaprijeđivanja zdravstvene sigrnosti i bezbjednosti bolnica procjena bolnica ne smije biti svrha samoj sebi već input za iniciranje izrade pojedinačnih bolničkih planova za pripremljenost i odgovor na buduće krize, koji će biti testirani na redovnoj osnovi kroz vježbe simulacija i slično.

“Čekanje krize da bi se identifikovala slaba karika i kroz improvizaciju našla ad hoc rješenja je “skup sport”, ali istovremeno u potvrda da bolnice nisu bezbjedne”, zaključila je dr Brajović.

Aktivnost je finansijski podržala Evropska unija u okviru regionalnog projekta za jačanje bolničkih kapaciteta za pripremljenst i odgovor u zemljama Zapadnog Balkana.

Tags
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Bojana
Gost
Bojana

Kompetentni ste nema što, samo je pitanje ko će odgovarati od vas za kovid genocid u toku bolničkog lijecenja nad narodom?

Pozz
Gost
Pozz

To su sve NEradnici sa platom za lajanje i putovanja!!!!!

Send this to a friend