Društvo

Ranim brakovima se krše prava djeteta

Dječji brak predstavlja kršenje prava djeteta i često ima nepovratno štetan uticaj na njihov razvoj, s obzirom da onemogućava pristup mogućnostima koje djeci pomažu da tokom života razviju svoj puni potencijal, kazali su iz NVO Centra za romske inicijative.

Tim povodom, u petak, 23. februara, u 10 sati, na pres konferenciji u hotelu Centre Ville u Podgorici, biće predstavljeno istraživanje “Sprečavanje dječjih brakova u Crnoj Gori: Izazovi, naučene lekcije i teorija promjene”.

Na konferenciji će se obratiti Dragan Pejanović, državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore, Nada Drobnjak, predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost u Skupštini Crne Gore, Osama Kogali, šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, Plamena Halacheva, šefica sektora za politiku, evropske integracije i privredu u Delegaciji EU u Crnoj Gori i Fana Delija, izvršna kooridnatorka NVO Centar za romske inicijative.

Cilj ovog istraživanja je analiza uloga i odgovornosti ključnih aktera u rješavanju ovog problema, kao i vrste izazova s kojima se suočavaju.

Istraživanje višestrukih pokazatelja stanja prava žena i djece u Crnoj Gori sprovedeno 2013. godine, pokazuje da je stopa dječjih brakova među romskom i egipćanskom zajednicom u Crnoj Gori veoma visoka. Svaka treća djevojčica (28,1 odsto), odnosno svaki šesti dječak (16,5 odsto) starosti 15−19 godina stupio/la je u brak ili u vanbračnu zajednicu.

“Faktori koji utiču na pojavu dječjih brakova predstavljaju ishod više okolnosti, kao što su društvene i kulturološke norme, diskriminacija zasnovana na polu, siromaštvo, nedostatak mogućnosti, obrazovni status roditelja i njihove djece, kao i društvena distanca izmedju romskih i egipćanskih zajednica i opšte populacije”, kazali su iz ove NVO.

Ovo istraživanje sprovedeno je u okviru programa „Koordinisanim djelovanjem do suzbijanja nasilja i dječjih brakova u romskoj i egipćanskoj zajednici“ kojeg Centar za romske inicijative sprovodi u partnerstvu sa predstavništvom UNICEF u Crnoj Gori, uz finansijsku podršku Evropske unije.

B.M.

Send this to a friend