Društvo

Razmjena iskustva među zdravstvenim radnicima veoma značajna

Razmjena znanja i iskustava među ljekarima i medicinskim osobljem Crne Gore i Poljske veoma je značajna, ocijenjeno je na sastanku predstavnika zdravstva dvije države i dogovoreno potpisivanje memoranduma o saradnji u toj oblasti.

Državni sekretar Ministarstva zdravlja, Milovan Vujović sa saradnicima primio je danas delegaciju Ministarstva zdravlja Poljske, koju je predvodio državni sekretar Marek Tombarkievic.

Kako je saopšteno iz Ministarstva, na sastanku je ocijenjeno da je saradnja između dvije zemlje veoma dobra i da će se, nakon ulaska Crne Gore u NATO, u narednom periodu sigurno dodatno unapređivati i produbljivati u svim, pa i u oblasti zdravstva.

Vujović je kazao da su aktivnosti Ministarstva zdravlja usmjerene na unaprjeđenje uslova u zdravstvenim ustanovama i podizanje kvaliteta pružanja zdravstvenih usluga građanima.

Prioriteti su, prema njegovim riječima, doedukacija medicinskog kadra, reforma na svim nivoima zdravstvene zaštite i farmaceutske politike.

Generalni direktor Direktorata za međunarodnu saradnju i harmonizaciju propisa Ministarstva zdravlja, Nikola Antović, predstavio je kolegama iz Poljske funkcionisanje zdravstvenog sistema Crne Gore i reformske procese koji su u toku, naglašavajući da se one sprovode temeljno, kako bi sistem bio dugoročno održiv.

Antović je naveo da je u toku reforma farmaceutske politike i najavio novu listu ljekova i uključivanje privatnih apoteka u mrežu zdravstvenih ustanova.

Vlada je, prema riječima Antovića, opredjelila 11,8 miliona eura iz kapitalnog budžeta za nabavku savremene medicinske opreme za sve zdravstvene ustanove, što će značajno unaprijediti pružanje zdravstvenih usluga na svim nivoima zdravstvene zaštite.

Antović je kazao da je jedan od prioriteta i zapošljavanje i edukacija mladog kadra, kao i dodatna edukacija i usavršavanje postojećeg medicinskog karda.

U tom smislu, kako je kazao, očekuju podršku Ministarstva zdravlja Poljske.

Generalna direktorica Direktorata za ekonomiku i projekte u zdravstvu, Milica Škiljević, upoznala je predstavnike poljskog Ministarstva sa informatičkom osposobljenošću zdravstvenog sistema Crne Gore, posebno sa novim projektom elektonskog zakazivanja specijalističkih pregleda, koji se do 15. juna primjenjuje u svim zdravstvenim ustanovama, na primarnom, sekundarnom i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite.

Cilj je, kako je kazala Škiljević, rasterećenje Kliničkog centra i mogućnost da pacijent 85 odsto zdravstvenih usluga završi na primarnom nivou zdravstvene zaštite.

Tombarkievic je, kako je saopšteno, predstavio poljski zdravstveni sistem, reforme koje sprovode i koje se, između ostalog, odnose na jačanje primarnog nivoa zdravstvene zaštite, usklađivanje sa normama i standardima Evropske unije i brojna inovativna rješenja, u cilju obezbjeđivanja finansijske održivosti sistema.

On je iskazao spremnost za saradnju u oblasti edukacije i stručnog usavršavanja crnogorskih ljekara u renomiranim zdravstvenim centrima u Poljskoj.

„Na sastanku je ocijenjeno da je razmjena znanja i iskustava među ljekarima i medicinskim osobljem dvije zemlje veoma značajna, a dogovoreno je i potpisivanje memoranduma o saradnji u oblasti zdravstva između dvije zemlje“, kaže se u saopštenju.

Send this to a friend