Društvo

Sa besplatne liste skinuto 40 ljekova

Ilustracija

Pacijenti su nezadovoljni novom listom ljekova koju je Ministarstvo zdravlja utvrdilo krajem prošle godine, sa koje je skinut veliki dio terapija koje izabrani ljekari izdaju o trošku države, zbog čega su građani primorani da propisane medikamente kupuju kod privatnika kako bi nastavili sa liječenjem.

Sekretar Ministarstva zdravlja i predsjednik komisije za izradu liste ljekova Nikola Antović kazao je za “Dan” da su sa liste skinuli preko 40 medikamenata koji više ne odgovaraju uslovima savremene terapije i ne zadovoljavaju kriterijume u pogledu kvaliteta, efikasnosti i bezbjednosti, kojima je istekla dozvola za lijek i za koje proizvođač nije dostavio saglasnost za utvrđivanje cijena u skladu sa vladinom uredbom o listi ljekova.

Ipak, ističe on, to su nadomjestili uvođenjem novih ljekova.

“Uveli smo 114 novih ljekova. Na listi je sada preko 1.500 medikamenata za sva oboljenja. Sve ljekove koje smo skinuli sa liste nadomjestili smo drugom terapijom, koja u najvećem procentu pada na teret sredstava Fonda za zdravstveno osiguranje”, tvrdi on.

Istakao je da su posebno vodili računa da ljekovi budu dostupni najugroženijim grupama stanovništva i teško oboljelim građanima.

Objašnjava da su ljekovi sa osnovne liste besplatni za pacijente u cijeni najviše do 48 odsto u odnosu na cijenu paralele sa osnovne liste koja prelazi 10 eura.

“Ako cijena lijeka sa osnovne liste ne prelazi 10 eura, građanin može doplatiti i iznos veći od 48 odsto, ali je riječ o veoma malim doplatama. Ljekovi sa doplatne liste, osim nekoliko izuzetaka, doplaćuju se iznosom koji ne prelazi 2,50 eura. Paralele su neuporedivo jeftinije, iako imaju isti sastav kao i original, što je i medicinski dokazano i i uslovljeno propisima. Imamo građane koji ipak hoće osnovni lijek i on može da pređe iznos od 48 odsto sa doplatne liste, tako da ukoliko je paralelni lijek 1,20 eura, moraju još toliko da doplate da bi kupili medikament koji traže. Broj ljekova, koji spadaju u grupu ljekova do 10 eura, a koje dijelom moraju da plaćaju građani, nije velik. Vodili smo računa da to budu realne cijene i da ne opterećujemo budžet građana”,kaže on.

On je dodao da su uvedeni ljekovi koji tretiraju dijabetes, multipla sklerozu i onkološka oboljenja, kao i trombolitička terapija, ljekovi za hipertenziju, novi medikamenti za infektivne bolesti, posebno za HIV i hepatitis C, ljekovi za
transplantacioni program, autoimune bolesti i psihijatrijske bolesti.

“Na doplatnoj listi imamo između 80 i 90 ljekova koji se građanima nude kao dio zamjenske terapije. To su većinom ljekovi do pet eura i građani doplaćuju najviše dva eura za participaciju. Vodili smo računa da većina ljekova bude na osnovnoj listi kako se građani ne bi izlagali dodatnom trošku. Novi ljekovi koje smo uveli na listu imaju bolje dejstvo i efekat na liječenje, tako da očekujemo da će građani imati kvalitetniju zdravstvenu zaštitu”, kazao je Antović.

 

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
boro
Gost
boro

Ja moram da kupujem lijek Roswera, koji košta nešto manje od 15 eura i nije mi jasno šta ovaj drug priča. Veliki broj ljekova moramo da kupujemo i to zamjeninu zamjenu. Farmaceutska mafija je, to je poznato, jedna od najjačih na svijetu.

amo
Gost
amo

Da se razumijemo,zamjenski nisu isto sto i originali,ali i na ovaj nacin oce da uzmu pare od naroda.Jos nesto neko je uvezo te zamjenske lijekove i moraju ih prodati.

medo
Gost
medo

A sto ne staviste Dodato 114 novih

gago
Gost
gago

Ovo je sramota, kad god sam pošao kod ljekara moram da platim participaciju a rijetko idem, svaki lijek koji mi propišu moram da kupim jer ga ne daju o trošku fonda a svaki mjesec mi se od plate odbija za zdravstveno osiguranje oko 80 eura sa kojima bih mogao da idem kod privatnog ljekara kad god mi je potrebno i… Više »

Beda
Gost
Beda

Dobro je Gago da je tolika plata da ti odbijaju 80€ za zdravstvo, to ti plaćaš, a koliko poslodavac, sa preko 1000,00€ platom može se kod privatnika

alo
Gost
alo

@Beda, nije posteno da covjek od svoje bruto plate placa doprinos za zdravstvo a nema nists od toga. Velika vecina poslodavaca uplacuje za platu od 190 eura, tu je doprinos ni 10 eura i imaju ista prava kao neko kome ide 100 eura

Send this to a friend