Društvo

Šesta žrtva gripa, raste broj oboljelih

Muškarac (66) preminuo je prošle sedmice od posljedica gripa, što je šesti smrtni slučaj izazvan komplikacijama virusa gripa tipa A, saopšteno je iz Instituta javnog zdravlja.

“Tokom pomenute nadzorne sedmice u Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti pristigla je jedna prijava smrtnog slučaja izazvanog infekcijom virusa gripa, i to kod pacijenta muškog pola rođenog 1953. godine”, navode u IJZ, dodajući da je pacijent imao hroničnu bolest i nije bio vakcinisan sezonskom vakcinom protiv gripa.

U toku prošle sedmice laboratorijski su potvrđena 94 slučaja infekcije virusom gripa.

“U pitаnju su infekcije virusom gripа tip A. Ukupan broj laboratorijski potvrđenih slučajeva gripa od početka sezone je 237 (236 slučaja infekcije virusom gripa tip A i jedan virusom gripa tip B). Od ukupnog broja laboratorijski testiranih uzoraka od početka sezone, njih 42,6 odsto je bilo pozitivno na prisustvo virusa gripa (od čega je 99,6 odsto uzoraka pozitivno na virus gripa tip A)”, naglašavaju.

U Institutu ističu da je registrovano epidemijsko javljanje sa srednjim intenzitetom aktivnosti gripa i širokom geografskom rasprostranjenošću.

“Nalazimo se u uzlaznoj fazi epidemije gripa i za očekivati je da će epidemija postići pik u narednim sedmicama, nakon čega će broj oboljelih postupno padati”, dodaju iz Instituta javnog zdravlja.

<<<Pet žrtava gripa u Crnoj Gori za sedam dana<<<

Podsjećamo da je u Domovima zdravlja u Crnoj Gori u toku vakcinacija protiv gripa rizičnih grupa stanovništva. Vakcina se može primiti tokom cijele sezone trajanja nadzora nad gripom, ali je najbolje vrijeme prije početka širenja virusa.

Grupe stanovništva kojima se preporučuje vakcinacija su

  • sve osobe starije od šest mjeseci sa hroničnim oboljenjima respiratornog sistema, kardiovaskularnog sistema i bubrega, osobe koje se liječe od metaboličkih poremećaja (kao što je šećerna bolest), lica sa smanjenom funkcijom imunološkog sistema, uključujući i lica sa HIV/AIDS-om, kao i osobe koje imaju transplantirane organe i/ili ćelije;
  • sve osobe starije od 65 godina, hronično oboljele osobe koje žive u kolektivnom smještaju, zdravstveni radnici i njihovi saradnici, a naročito je bitno da budu vakcinisani zaposleni na odjeljenjima intenzivne njege, neonatalne njege i u stacionarima za hronično oboljela lica;
  • Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje vakcinaciju trudnica (u saglasnosti sa ginekologom koji vodi trudnoću), kao i djece uzrasta od šest mjeseci do pet godina.

Kako bi se spriječilo dalje širenje bolesti bitno je pridržavati se i opštih mjera prevencije:

  • redovno provjetravanje prostorija,
  • izbjegavanje bliskih kontakata sa oboljelim osobama,
  • izbjegavanje boravka u zatvorenim prostorima gdje se nalazi veliki broj ljudi, kao i izbjegavanje javnih skupova,
  • redovno pranje ruku i izbjegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta nečistim rukama,
  • korišćenje papirnih maramica prilikom kijanja i kašljanja ukoliko imate simptome gripa(koje nakon korišćenja odlažete u kantu za otpatke),
  • ukoliko obolite od gripa ne idite na posao, niti šaljite djecu sa simptomima u škole, vrtiće ili igraonice; iako Vam je posao važan, ostanite kod kuće ako ste bolesni, ne izlažite druge virusu; preležite gripu i oporavite se,
  • praktikovanje zdravih životnih navika koje podrazumijevaju adekvatnu ishranu sa dosta svježeg voća i povrća i fizičku aktivnost, kao i dovoljno sna.
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Prč
Gost
Prč

Samo je malo cudno sto je i prije dcije sedmice receno u narednih par nedelja vrhunac epidemije pa pad broja oboljelih. Sve mi se cini da epidemija jos nije ni pocela i da ce nam tek biti veselo

SNOB DO SNOBA
Gost
SNOB DO SNOBA

Sad ce reci da svuda po Evropi umiru od gripa..Sramno .

BokaiBudva
Gost
BokaiBudva

Ticemo dno….

Slavko
Gost
Slavko

Nase zdravstvo…

Send this to a friend