Društvo

Sklonište za napuštene ljubimce već postoji, širi se sa 124 boksa

U Podgorici već 17 godina postoji Sklonište za napuštene i izgubljene kućne ljubimce, a u oktobru prošle godine započeto je njegovo proširenje, saopštili su iz Glavnog grada reagujući na prozivke koalicije “Za 21. vijek”

<<<Za 21. vijek: Izgraditi novi azil, postaviti automate za hranu, formirati mobilnu jedinicu…<<<<

Sklonište za napuštene i izgubljene kućne ljubimce nalazi se na Vrelima ribničkim, o njegovom funkcionisanju se stara ’’Čistoća’’ d.o.o, a hvatanje i tretman pasa lutalica spada u osnovne djelatnosti ovog društva koje su od javnog interesa.

“Sklonište je osnovano 2001. godine, u sklopu tadašnjeg Javnog komunalnog preduzeća, koje je prepoznalo značaj i interes osnivanja ovog objekta, a stručnu i tehničku podršku dala je Svetlana Manojlović, predsjednica tadašnjeg Društva za zaštitu životinja Podgorica, čije zalaganje je važan dio ovog projekta”, podsjećaju u Glavnom gradu.

Ističu da je podgoričko sklonište od svog osnivanja prepoznato kao primjer dobre saradnje lokalne samouprave i nevladinog sektora.

“Imajući u vidu da su svim nevladinim organizacijama koje se bave zaštitom dobrobiti životinja, a koje su pokazale interesovanje da učestvuju u radu, vrata skloništa bila otvorena”, poručuju oni.

Sklonište trenutno raspolaže sa 40 bokseva (30 otvorenog i 10 zatvorenog tipa) za smještaj napuštenih pasa, gdje može da bude smješteno između 50 i 60 pasa i ono predstavlja privremeni smještaj za pse dovedene sa javnih površina.

“Samo prošle godine u Sklonište je dovedeno 539 pasa, od kojih je 88 pasa udomljeno, 276 pasa je nakon sprovedenog medicinsog tretmana vraćeno na lokacije sa kojih su uhvaćeni (s obzirom da se u Skloništu od samog osnivanja primjenjuje princip ’uhvati-steriliši-pusti’), a 44 psa su eutanazirana iz zakonom propisanih razloga. Za prva četiri mjeseca ove godine sa javnih površina je uhvaćen i doveden u Sklonište 151 pas, a 25 je udomljeno”, ističu u Glavnom gradu.

Takođe, dodaju, istemske sterilizacije i kastracije koje planira Radulović, u podgoričkom Skloništu se primjenjuju od samog osnivanja, tako da to kao novitet ne može ponuditi.

“Tokom prošle godine je za rad Skloništa, iz budžeta grada izdvojeno cca 113.000 eura (78.000 eura za tekuće održavanje, zarade zaposlenih, nabavke hrane, gorivo, voda struja i dr; 35.000 eura na ime troškova veterinarskih usluga)”, navode iz Glavnog grada.

Kako bi obezbijedili prostor za smještaj većeg broja lutalica, u oktobru prošle godine je započeto proširenje postojećeg Skloništa.

“S obzirom na ukupnu vrijednost investicije, planirano je da se izgradnja Skloništa realizuje u nekoliko faza, a u toku su završni radovi na proširenju i izgradnji prve faze (izgradnja 124 boksa) čija vrijednost iznosi 219.283,12 eura”, saopštili su iz Glavnog grada.

Glavni projekat urađen je u svemu prema Pravilniku o uslovima koje treba da ispunjavaju pansioni i skloništa za napuštene životinje i obuhvata izgradnju upravne zgrade sa svim neophodnim prostorijama; smještajnog prostora za pse, koji se sastoji od boksova za smještaj pasa (min 150 pasa), projektovanim prema standardima za ovu vrstu objekata; kao i ograđenu otvorenu površinu za boravak životinja van boksova, a vrijednost kompletne investicije iznosi cca 809.000 eura.

“Takođe, posebno čudi da dugogodišnja aktivistkinja za zaštitu prava životinja koristi izraz azil, s obzirom da je termin Sklonište definisan Zakonom o zaštiti dobrobiti životinja. Imajući u vidu sve navedeno, kandidatkinja Radulović je ili zakasnila sa inicijativama skoro dvije decenije, ili je neinformisana o aktivnostima o kojima piše ili je, što je i najvjerovatnije, u pitanju još jedan pokušaj otuđivanja već zapoečtih projekata”, zaključuju u Glavnom gradu.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Popaj
Gost
Popaj

Ovo jedino cistoca radi sve .kao univerzalci su

Mne
Gost
Mne

Nesot su vam skupi ovi boksovi, xaxaxaxaxa, a morate li se svudje “ugradit” oca vam …..

Send this to a friend