Društvo

Škola iz koje su poticali intelektualci

Osnovna škola Petar Dedović” Murina predstavlja sabirnu vaspitno-obrazovnu ustanovu u kojoj se školuju djeca s prostora plavske i andrijevičke opštine.

“Pored matične devetorazredne škole, u svom sastavu ima dvije područne ustanove u selima Gornja Ržanica i Velika. Područje škole obuhvata teritoriju dvije mjesne zajednice Murina i Velika. Murinska škola je osnovana 1935. godine”, kazao je direktor škole Danilo Knežević.

U periodu od 1935. do 1941. godine škola je, kaže, imala prva četiri razreda.

“Zbog rata 1941. godine škola je prestala da radi. Ponovo je počela sa radom 1944/45. Odlukom nadležnog državnog organa za školstvo Crne Gore, na zahtjev Opštine Plav, 1950/51. godine počela je da radi kao produžna sa četiri odjeljenja razredne nastave i dva odjeljenja petog razreda, rekao je Knežević.

Naredne godine, dodaje, sukcesivno su otvarani stariji razredi da bi školske 1953/54. prešla u osmogodišnju osnovnu školu.

“Novoformirana osnovna škola imala je 431 učenika. Nastava se izvodila u 12 odjeljenja. Od 1959/60. godine dobila je naziv Osnovna škola ‘Petar Dedović’ sa sjedištem u Murini.

Šezdesetih godina broj učenika se konstantno povećavao i škola je radila u dvije smjene. Kako smještajni kapaciteti škole nijesu bili dovoljni, 1969. godine je izgrađena nova, znatno veća školska zgrada, koja i danas radi, istakao je Knežević.

Od školske 2007/08. godine je, kako kaže, ušla u reformu procesa obrazovanja, tako da sada radi kao devetogodišnja škola.

Zbog posljedica zemljotresa u Murini, koji se desio u januaru 2018. godine, Ministarstvo prosvjete je finansiralo rekonstrukciju škole. Godinu ranije, škola je dobila donaciju Vlade Japana i od tih sredstava, kaže Knežević, zamijenjeno je 80 prozora, 36 vrata, kao i vodovodna i kanalizaciona mreža.

“Učenici škole učestvuju na brojnim lokalnim, republičkim, a ranije su učestvovali i na saveznom takmičenju, gdje su osvajali brojna priznanja i nagrade. Iz škole su ponikli brojni univerzitetski profesori, doktori i magistri nauka, književnici, novinari i drugi istaknuti stvaraoci”, naglasio je Knežević.

Član Đačkog parlamenta Ilija Otašević ističe da u školi imaju veliki broj sekcija.

“Aktivan sam član u recitatorskoj, likovnoj, ekološkoj, šahovskoj i sekciji mladih fizičara. Prošle godine sam učestvovao na Državnom takmičenju iz fizike i osvojio prvo mjesto, a na Olimpijadi znanja iz fizike 4. mjesto. Cjelokupno gledano, rad u našoj školi je na zavidnom nivou, smatra Otašević.

U bogatoj istoriji škola je bila dobitnik više nagrada i priznanja, a sigurno je najvažniji orden zasluga za narod sa srebrnom zvijezdom kojim je Predsjedništvo Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije 1975. povodom 50. godina postojanja odlikovalo školu za zasluge i uspjehe postignute u osnovnom obrazovanju i vaspitanju mnogih generacija, kao i za doprinos širenju prosvjete i kulture na ovim prostorima i šire.

Kako je rekao direktor Knežević, vannastavne aktivnosti su društvene, humanitarne, sportske i kulturne. U okviru njih, dodaje Knežević, u školi radi nekoliko sekcija, i to: recitatorsko-dramska, likovna, sekcija engleskog jezika, muzička, sportska, šahovska i sekcija mladih fizičara.

“Škola je vaspitno-obrazovna ustanova kojoj nije teško ništa da uradi za svoje učenike. Uvijek je uz njih i kad im je najteže. Škola pruža toplinu, radost i ljubav, zato traži od svojih učenika da je vole, poštuju i cijene i ne smije proći nijedan dan, a da joj ne kažu ‘volimo te, školo’, zaključio je Knežević.

Send this to a friend