Društvo

Špajak: Zabrinjava višestruko negativan uticaj COVID-19 krize na živote LGBT osoba

U periodu od 15. marta 2020. do 15. marta 2021. godine, LGBT Forum Progres je pružio psihološku podršku za 242 korisnika, psihijatrijsku podršku za 56 korisnika i socijalnu podršku za 179 korisnika.

Milica Špajak

“Paralelno s tim, LGBTIQ Socijalni Centar je pružio psihosocijalnu podršku za ukupno 272 korisnika”, kazala je Milica Špajak, socijalna radnica i programska direktorica LGBT Forum Progres.

Ona je kazala da je u pojedinim mjesecima COVID-19 krize, prije svega tokom prvog i drugog „zaključavanja“, zabilježen porast broja korisnika pojedinih servisa od čak 500 odsto u odnosu na ranije godine, dok je istovremeno registrovan i porast broja slučajeva mržnje, diskriminacije i nasilja, pa je u istom ovom periodu LGBT Forum Progres obezbijedio pravnu pomoć i podršku za 105 korisnika.

“Ono što takođe moram da naglasim jeste da nismo zadovoljni načinom na koji je sistem odgovorio na potrebe i probleme LGBTI osoba, tj. da adekvatnog odgovora gotovo da i nije bilo. Uz puno razumijevanje teške socio-ekonomske situacije u kojoj se Crna Gora našla, cijenim da je ipak bilo prostora da se prepoznaju potrebe LGBTI zajednice i saslušaju molbe nevladinih organizacija, te na adekvatan način pruži podrška. U jednom trenutku smo bili onemogućeni čak i da podnosimo prijave za govor mržnje na internetu, kojih je prošle godine, podsjetiću, podnijeto više od 300”, navodi Špajak.

Naravno, ističe, LGBTI zajednica nije jedina koja je na ovaj način bila pogođena COVID-19 krizom.

“Vidjeli smo zabrinjavajući porast nasilja nad ženama i nasilja u porodici, dodatnu stigmatizaciju Romske zajednice, pogoršanje uslova života za starije i OSI, povećanje siromaštva… Sve ovo nam jasno govori da je sistem u Crnoj Gori nedovoljno spremno dočekao ovu krizu i da još uvijek ne može da se „iščupa“ iz takve pozicije. S druge strane, ohrabruju svi primjeri solidarnosti i podrške među samim građanima i građankama Crne Gore, kojih nam je potrebno više.

Ipak, ukazuje da stepen zanemarivanja bilo koje društvene grupe, kao što je to slučaj sa LGBTI zajednicom, može samo da nanese štetu ukupnim naporima države i društva da se oporave od posljedica pandemije i izađu iz ove krize.

“Sve dok se fizičko i mentalno zdravlje, socio-ekonomska dobrobit i zaštita svih u društvu ne stave u prvi plan, teško da može doći do oporavka kome se svi nadamo”, kazala je Špajak.

Preme njenim riječima, crnogorska javnost treba da bude svjesna kakva je realnost u kojoj žive LGBTI osobe u Crnoj Gori danas i da uvide da ta realnost nije mnogo drugačija od ostatka društva.

“Ono što je glavna razlika je znatno veća količina mržnje, nasilja, diskriminacije i, nerijetko, siromaštva koje LGBTI zajednicu pogađaju svakodnevno. Zabrinjava me što ovaj trend ne opada, već se iz dana u dan javlja sve više LGBTI osoba kojima su potrebni programi i servisi koje LGBT Forum Progres i LGBTIQ Socijalni Centar pružaju, a za koje ne postoji značajna podrška od strane institucija sistema, sada kada je to najpotrebnije”, navodi ona.

Ona želi da poruči svim LGBTI osobama u Crnoj Gori da su njihova vrata uvijek otvorena i da će sve kapacitete da usmjere ka tome da nastave nesmetano da pružaju psihosocijalnu i pravnu podršku kome god je ona potrebna.

“Uvijek se možete javiti na telefon 068 180 982, putem Facebook i Instagram platforme, kao i na mail [email protected]”, poručuje Špajak.

Send this to a friend