Društvo

SSŠ Spasoje Raspopović prva savremena stručna škola

Škola “Spasoje Raspopović” iz Podgorice prva je srednja stručna škola u Crnoj Gori u kojoj se stiču kvalifikacije nivoa obrazovanja iz sektora: Rudarstvo, metalurgija i hemijska industrija; Poljoprivreda, prehrana i veterina; Usluge.

Osnovana je daleke 1946. godine, a od školske 2004/2005. organizovana je kao srednja stručna škola.

Zajedno sa nadležnom institucijom Ministarstva prosvjete Centrom za stručno obrazovanje, škola kontinuirano radi na razvoju novih kvalifikacija u skladu sa potrebama privrede i društva.

PRAKTIČNA NASTAVA U ŠKOLI

“Novi obrazovni programi zahtijevali su nove i drugačije uslove. Ponosimo se uslovima za obavljanje praktične nastave u školskim laboratorijama. Škola posjeduje tri savremene hemijske laboratorije, pogon za preradu mlijeka, pekarsku radionicu i rekonstruisali podrumske prostorije za smještaj pogona za proizvodnju deterdženata kao i savremeno opremljen frizerski salon. Realizacijom IPA projekta dobili smo najsavremeniju konfekcijsku radionicu”, kazali su iz uprave škole.

Škola je prošla kroz rekonstrukciju u okviru programa Energetska efikasnost u javnim zgradama Ministarstva ekonomije i prosvjete.

“Kroz strukturu stručnog obrazovanja i usmjeravanja proteklih godina prošlo je i osposobljeno na hiljade mladih stvaralaca čije je znanje utkano na rast grada i mnogih crnogorskih privrednih i društvenih sredina. Mnogi su od njih afirmisani i poznati u svojim strukama, a nerijetko i nosioci akademskih diploma. Time su ti mladi ljudi ujedno arifmisali i opravdali napore bivših profesora i entuzijasta iz opšte obrazovnih i stručnih predmeta”, kazali su iz te obrazovne ustanove i dodali da potvrda kvaliteta rada predstavljaju Izvještaji o eksternom nadzoru koji školu ocjenjuju kao veoma uspješnu.

Iako je učenica III razreda smjer hemijski laborant Sonja Kastratović osnovnu školu završila sa svim peticama i bila dobitnik diploma Luča, za dalje školovanje odabrala je upravo SSŠ “Spasoje Raspopović”.

“Izabrala sam ovu školu jer me interesuje nauka, hemija, prije svega. Jako sam zadovolj na znanjem koje dobijam, posvećenošću profesora a naročito mi je inspirativan praktični dio nastave, odnosno rad u laboratoriji. Nastaviću školovanje na nekom srodnom fakultetu, ovdje ili u okruženju”, kazala je Kastratović.

I njena drugarica iz škole odlična učenica III razreda smjer tehničar zaštite životne sredine Marica Šćepanović ne krije zadovoljstvo školom.

“U školi sam veoma aktivna u vannastavnim aktivnostima kao što je učenički parlament i razne sekcije. Pored znanja koje dobijam, ove aktivnosti su mi pomogle da bolje upoznam sebe. U toku školovanja sam od nastavnika dobila puno znanja tako da ću nastaviti školovanje. Upisaću studije hemije ili zaštite životne sredine i mislim da ću odgovoriti zahtjevima na fakultetu. Voljela bih da me nakon školovanja sačeka neka dobro opremljena laboratorija”, kazala je Šćepanović.

Kvalitetno obrazovanje, prema riječima direktorice dipl.ing.metal. Ljeposave Vuksanović, garantuju i time što je nastavni proces osavremenjen korišćenjem različitih metoda i tehnika rada i primjenom savremenih nastavnih sredstava i pomagala, povezivanju teorije i prakse i povezivanju učenika, odnosno škole sa poslodavcima i strukovnim asocijacijama.

“Istakla bih izvanrednu saradnju sa poslodavcima koja se ogleda u spovođenju sistema dualnog obrazovanja, organizovanja stručnih posjeta, realizacije časova kod poslodavaca, realizacije profesionalne prakse”, kazala je Vuksanović.

Osim poslodavaca koji su u sistemu dualnog obrazovanja, sarađujuju i sa, kako je rekla, Zavodom za hidrometeorologiju, Plantažama, Zavodom za metrologiju, CETIjem, Inpekom, KAP Podgorica, Rasadnikom “Jovović”, Ekoplantom, Dress Pressom, Simtex-om, Marinom Banović Atelier, DPC štamparijom, GOLBI-jem, MONTIMPEX-om, AP print-om, Kućom mode i ljepote “Zoran”, frizerskim salonima…

“Ovi podaci i činjenice govore da je škola posvećena cilju da, kontinuirano unapređujući kvalitet stručnog obrazovanja u školi, radi na povezivanju učenika i poslodavaca i omogućavajući učenicima sticanje iskustava u realnom radnom okruženju, omogući im lakši prelazak na tržište rada i smanji rizik od nezaposlenosti nakon završetka školovanja”, istakla je Vuksanović.

Odličnu saradnju, ističe, imaju i sa Metalurško-tehnološkim fakultetom UCG, Fakultetom vizualnih umjetnosti Univerziteta Mediteran i fakultetom za Prehrambenu tehnologiju i bezbijednost hrane UDG.

“Radi se na jačanju motivacije učenika za učenjem kroz organizovanje i sprovođenje školskih takmičenja, unapređivanje prakse pohvaljivanja i nagrađivanja i pružanja različitih vidova podrške učenicima, kao i njihovim roditeljima. Učenici naše škole su u nizu opštinskih i državnih susreta pokazivali zavidne rezultate i bili aktivni u promocijama vještina i znanja i učestvovali u brojnim humanitarnim i volonterskim akcijama, dali doprinos izradi suvenira, rukotvorina i umjetničkih proizvoda i kontinuirano popularizovali obrazovne programe naše škole”, kazala je Vuksanović.

U školi je, dodaje, aktivan veliki broj sekcija.

“U našoj školi se njeguje duh zajedništva. Prisutna je stalna razmjena informacija, druženja koja organizujemo na nivou i van škole. Veliku pažnju obraćamo na sigurnost i bezbjednost učenika. Trudimo se da što više uključimo i roditelje u život škole”, rekla je Vuksanović.

Ona je poručila budućim srednjoškolcima, kao i njihovim roditeljima, da razmišljajući o odabiru srednje škole uzmu u obzir što su razvojne oblasti Crne Gore i kakvo je stanje na Zavodu za zapošljavanje.

“Znamo da su strateške grane razvoje Crne Gore poljoprivreda, turizam a da se u oblasti hemijske i metalsko-prerađivačke industrije dešavaju promjene koje stavljaju akcenat na ekologiju i oblast reciklaže. U svim ovim oblastima mi nudimo zanimanja koja će mladim ljudima dati šansu da se uključe na tržište rada ili da nastave školovanje. Sigurna sam da će veliki broj njih, u obrazovnim programima koje nudi naša škola prepoznati interesovanja i da će tokom školovanja, u opuštenoj, kreativnoj i radnoj atmosferi razviti sposobnosti, lične potencijale, steći znanja, vještine, ključne kompetencije koje će im omogućiti da se uspješno uključe u svijet rada”, zaključila je Vuksanović.

SARADNJA SA POSLODAVCIMA

Škola nastoji na praktična znanja učenika, stečena na časovima praktične nastave i stručno-teorijskih predmeta, upotpuni saradnjom sa poslodavcima iz oblasti za koje školujemo učenike.

“Od 2016. godine naša škola bila je, biće i dalje, dio međunarodnog projekta Eko-škola, u okviru kojeg se realizuje veliki broj aktivnosti akcija i obilježavanja važnih ekoloških datuma. U vezi sa tim aktivnostima, Zavod za školstvo je na Dan ekološke države Crne Gore, 21. septembra 2018. godine, u Eko zgradi UN-a u Podgorici, u saradnji sa Sistemom UN u Crnoj Gori našoj školi dodijelio priznanje nagrada Zelena zastava i sertifikat o stečenom statusu međunarodne Ekoškole”, kazali su iz te obrazovne ustanove.

Send this to a friend