Društvo

Studentski parlament: Ministarstvo prosvjete uvažilo zahtjeve studenata

Studentski parlament Univerziteta Crne Gore iskazuje zadovoljstvo iskoracima koji su napravljeni kako bi izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju išle u pravcu povećanja kvaliteta studiranja na Univerzitetu.

Kako su naveli iz studentskog parlamenta, u nacrt izmjena Zakona o visokom obrazovanju unijeti su njihovi glavni predlozi , a to je, tvrde oni, pokazatelj spremnosti Ministarstva prosvjete, da pozitivno odgovori na zahtjeve studenata za unaprijeđenjem kvaliteta studiranja u Crnoj Gori.

Kako objašnjavaju, u konstruktivnom dijalogu sa Ministarstvom, dogovoreno je da se uvede prijemni ispit na master studijama, što će, omogućiti najboljim studentima da upišu ove studije na konkurentskoj osnovi, ali i, kako dodaju, spriječiti situaciju tzv. ”pranja diploma”, odnosno zauzimanje mjesta diplomcima državnog univerziteta od strane diplomaca privatnih univerziteta iz Crne Gore i regiona.

“Takođe, po prvi put, Zakon će prepoznati tri redovna roka, odnosno januarski, junski i septembarski, koji je do sada bio tretiran kao ”dodatni” a ne redovni ispitni rok. Svaki rok će imati po dva ispitna termina, što znači da će studenti imati praktično šest ispitnih rokova, jer ćemo se na nivou ustanove zalagati da se u svim ispitnim rokovima mogu polagati svi ispiti prijavljeni na početku studijske godine”, kazali su iz Studentskog parlamenta.

Isto tako, kako tvrde, pitanje raspodjele poena i organizacije predispitnih obaveza sada će biti u domenu nadležnosti ustanova visokog obrazovanja.

“Rješenje da se sadašnji specijalisti izjednače sa masterima u pogledu prava na zapošljavanje je takođe dobra mjera, pogotovo jer će specijalisti imati i mogućnost da se doškoluju, upisom na drugu godinu master studija po novom modelu studiranja”, kazali su oni.

Po njihovim riječima, veliki iskorak je i finansiranje prvog i drugog nivoa studija iz državnog budžeta, a studenti očekuju i težnju nadležnih ka sličnom modelu i na doktorskim studijama, što, kako dodaju, treba implementirati u nekom narednom zakonskom rješenju.

“Posebno dobro rješenje iz izmjena zakona je jačanje uloge praktične nastave, kao i princip rangiranja ustanova. Ocjena stepena usaglašenosti studija za upis na master i doktorske u domenu nadležnosti ustanove će takođe ojačati mjere za kvalitetnijim naprednijim nivoima studija”, ističu oni.

Kako poručuju sve novine u Zakonu o visokom obrazovanju treba da budu dosljedno implementirane jer samo tako će se, smatraju oni smisao izmjena ostvariti.

“U tom dijelu, Studentski parlament od Ministarstva prosvjete i Univerziteta Crne Gore očekuje partnerski odnos koji će za rezultat imati kvalitetniji sistem crnogorskog visokog obrazovanja koji će svršenim visokoškolcima omogućiti veća znanja, vještine i brže zapošljavanje”, zaključuju iz Studentskog parlamenta.

Send this to a friend