Društvo

Šuković: Pošteno novinarstvo je obaveza

Sa PNF- a

Podgorički novinarski forum PNF nastavlja da bude sredstvo za podizanje kvaliteta crnogorskog novinarstva i edukacije javnosti, a visok odziv potvrda je izgrađenog kredibiliteta, istakao je predsjednik Organizacionog odbora Foruma Darko Šuković.

“Važno je podsjećati javnost da ima pravo na vjerodostojnu informaciju, na dobronamjernu i na činjenicama utemeljenu analizu, na jezik koji poštuje ljudsko dostojanstvo i ne huška na drugačiji. Još je važnije podsjećati novinare, a pogotovo urednike da je pošteno novinarstvo obaveza”, naglasio je Šuković.

Poštovanje novinarskih standarda i kodeksa u medijima je, smatra, dramatično niska, a nije drugačije ni u regionu.

“Laž kao roba u medijima” nametnula se za temu ovogodišnjeg PNF-a. Crna Gora ima dužu tradiciju propagandnog nego slobodnog novinarstva, ali čak i 90-tih godina u vrijeme raspada Jugoslavije i ratova u okruženju dnevna doza neistina i neukusa koju mediji isporučuju građanima bila je manja nego danas”, ocijenio je on.

Forum, objasnio je izvršni sekretar Medijskog savjeta za samoregulaciju Ranko Vujović, pokušava da odgovori na glavne izazove sa kojima se mediji susreću i da odgovore na neka od mnogobrojnih pitanja o njihovoj ulozi u ovom vremenu.

“Globalni politički događaji od ove godine nesumnjivo nagovještavaju izazovna vremena pred nama. Ono što je posebno privuklo pažnju jeste uloga medija u ovim najnovijim političkim dešavanjima. Od Brexita pa do američkih izbora. Da ne pominjemo evropske izbore koji slijede naredne godine. Pitanje je da li su ovi događaji nagovještaj neke nove globalne političke realnosti i neke nove uloge medija. Pitanje je, takođe, da li se radi o jednom neuobičajenom trenutku ili o trajnijim društvenim pomjeranja na svjetskoj sceni”, kazao je Vujović.

Tužna je realnost novinara jer, istakao je novinar i publicista Andrej Nikolaidis, s jedne strane imate pohvale, a slabo regulisan status medijskih radnika sa druge strane.

“Ako hoćete novac, slavu ili stabilnost i sigurnu budućnost tražite drugi posao. Ako imate strast, uprkos pritiscima, slabim primanjima, ali imate strast za istinom, onda se bavite tim poslom”, poručio je on mladim ljudima.

U tako tužnoj realnosti, kako je kazao, nagrada “Miodrag Vukmanović” stoji kao podsticaj, a ove godine stiglo je preko 100 prijava.

Ministar kulture Janko Ljumović naglasio je da Forum treba da jača regionalni i međunarodni značaj.

“Uvjeren sam da vas okuplja izazovi profesije i promocija etike u medijima”, rekao je on i poručio da su medijske politike u korelaciji s kulturnim politikama, te da njegov resor harmonizuje medijsko zakonodavstvo sa standardima EU.

Otvaranju Foruma su, osim najpoznatijih novinara Balkana, prisustvovali i predsjednik Skupštine Ivan Brajović, rektorka Univerziteta Crne Gore Radmila Vojvodić, gradonačelnik Podgorice Slavoljub Stijepović i mnogi drugi.

Danas, drugog dana foruma, učesnici će imati priliku da čuju novinarska imena i medijske stručnjake iz zemlje i regiona na tri panela: “Balkanizacija medija: lokalna ili globalna priča”, “Posljedice dominacije jezika društvenih mreža u novinarstvu” i ” Terorizam i mediji: Slučaj Srbija i Crna Gora”.

Send this to a friend