Društvo

Šuković: Slučaj Božovića nije izolovan i pokazuje koliko je sistem u Crnoj Gori iščašen

Darko Šuković/ foto: Screenshot Gradska TV

Slučaj novinara Javnog servisa Žarka Božovića, kojem je, menadžment medijske kuće koju finansiraju građani Crne Gore, zabranio korišćenje jotovane verzije crnogorskog jezika nije izolovani slučaj, tvrdi glavni i odgovorni urednik Antene M Darko Šuković. Iz Sindikata medija Crne Gore ocjenjuju da ovo predstavlja vid pritiska na novinare, a Žarko Božović naglašava da će pravdu istjerati do kraja, pred domaćim ili međunarodnim institucijama.

Nema bolje slike i odgovora na pitanje o slobodi medija u Crnoj Gori danas od obrazloženja direktora Javnog servisa Borisa Raonića da je, u slučaju zabrane korišćenja jotovane verzije crnogorskog jezika Žarku Božoviću u informativnom programu te medijske kuće, riječ o udaru na državu i antikampanji protiv Javnog servisa koju, kako je naveo, vodi dio medija, kazao je Šuković.

“On je čuo novinara, koji tvrdi da mu je njegov urednik rekao da ne može više da radi u redakciji informativnog programa zbog toga što jotuje. I čuo je urednika, koga je ovaj optužio, naveo, markirao kao onoga koji mu je to rekao. Zatim je presudio da je istinu rekao urednik, a da je ovaj manipulisao i kraj”, naglašava Šuković.

Oglasio se i novinar Javnog servisa Žarko Božović i javno potvrdio da mu je zabranjen rad u informativnoj redakciji zbog toga što koristi jotovanu varijantu crnogorskog jezika, za šta ima i svjedoke.

“Na samom početku, želim naglasiti da mi je prošle sedmice urednik prvog programa Radija Crne Gore Milutin Tomašević jasno saopštio da ubuduće, zbog upotrebe jotovane verzije crnogorskog jezika, neću raditi u informativnim emisijama. Kao razlog je naveo da je stav menadžmenta da jezik na Javnom servisu treba standardizovati. Tom prilikom Tomašević mi je kazao da ću ubuduće raditi samo ono što proizilazi iz mog ugovora o radu, a to je angažman u okviru Programa za manjine Redakcije na jezicima manje brojnih naroda”, kazao je Božović.

Prema informacijama kojima raspolaže, Šuković tvrdi da nije riječ o izolovanom slučaju. Sve ovo, naglašava, pokazuje koliko je iščašen sistem u Crnoj Gori.

“Dakle, možete da se žalite, ali ako nemate snimljeno kamerom, tonski itd. dovoljno je da vaš nadređeni kaže da to nije tačno, generalni direktor presuđuje u korist tome. Ko će, nakon toga što je ovaj danas saopštio, da se požali da trpi nekiđ pritisak”, kaže Šuković.

Upravo na ovom primjeru vidi se na što je rukovodstvo Javnog servisa spremno u svojim progonima i kršenjima ljudskih prava, naglašava Božović.

“Jako je porazno to što ću pred nadležne organe morati da pozivam svjedoke kako bih dokazao nešto što jeste istina, a što rukovodstvo RCG želi da porekne nevještim manipulacijama”, dodao je.

U Sindikatu medija Crne Gore ocjenjuju da je i ovo jedan vid pritiska na novinare.

“Ukoliko je zaista došlo do takve odluke to bi svakako bila diskriminatorska odluka, jer je u Crnoj Gori crnogorski jezik službeni, u ravnopravnoj upotrebi su i jedna i druga verzija. Postoje novinari u Javnom servisu koji koriste i jotovanu verziju i to bi se, naravno, moglo protumačiti kao pritisak na rad novinara. Ustavna prava zagarantovana su svakom građaninu, saglasni su sagovornici Gradske.

Božović dodaje da ga ništa neće pokolebati da se izbori za svoja prava – prvo pred domaćim, a ako zatreba i pred međunarodnim instancama.

Send this to a friend