Društvo

Svaki peti TV oglas sadrži poruku sa rodnim stereotipom

Ilustracija

Svaki peti televizijski oglas ima poruku sa rodnim stereotipom, a žene se mnogo češće od muškaraca pojavljuju kao glavni likovi u posmatranim oglasima na Javnom servisu, Prvoj TV, Pinku M i TV Vijesti, pokazalaje analiza koju je uradila Agencija za elektronske medije.

Analiza je rađena u periodu od 4. do 10. juna, a posmatrano je 50 različitih oglasnih spotova. Sprovedena je na osnovu metodologije za analizu oglasnog sadržaja koju je uradilo Audiovizuelno vijeće Andaluzije (Consejo Audiovisual de Andalucia CAA).

Prema podacima iz analize, u koju je Pobjeda imali uvid, piše da se samo ženama kao ciljnoj publici obraća 26 odsto oglasa, dok samo muškarce kao ciljnu publiku adresira 14 odsto posmatranih oglasnih sadržaja.

“U 58 odsto posmatranih spotova mješovite grupe, sastavljene od muškaraca i žena, predstavljaju glavne likove. Žene kao pojedinačni likovi ili grupe žena, imaju učešće od 26 odsto. Muškarci predstavljaju glavne likove u 16 odsto posmatranih spotova”, precizirano je u analizi.

Posmatrajući glavne likove po kategorijama proizvoda koji se oglašavaju, isključivo prisustvo žena se bilježi u oglasima koji se odnose na proizvode vezane za domaćinstvo (kućne aparate), dok se isključivo prisustvo muškaraca bilježi u oglasima koji se odnose na energiju i zabavu.

Navedeno je i da u dvije trećine (čak 70 odsto) posmatranih oglasa glavne likove predstavljaju osobe mlađe od 40 godina.

“Zabilježen je značajno veći broj stereotipa vezanih za žene u odnosu na stereotipe vezane za muškarce (10:2). Stereotipi koji se odnose na žene su prvenstveno vezani za njenu društvenu ulogu (“domaćica” i “super žena”) i fizički izgled (“predmet požude” i “nesavršenost”). Stereotipi koji se odnose na muškarce su vezani za njegovu društvenu ulogu (“glava porodice” i “nezavisnost”)”, pojašnjeno je u dokumentu.

Navodi se da od ukupno 50 analiziranih televizijskih oglasa, njih devet, ili 18 odsto je imalo makar jedan stereotip.

“Posmatrajući po kategorijama proizvoda stereotipi su registrovani u oglasima koji se odnose na automobilsku industriju, proizvode za domaćinstvo, energiju, hranu i piće, ljepotu i ličnu higijenu. Od ukupno 50 analiziranih oglasa, u devet je zabilježeno 12 stereotipa (u tri oglasa su zabilježena po dva stereotipa). Od prepoznatih 12 stereotipa, 10 se odnosi na žene i dva na muškarce”, precizirano je u analizi.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Region
Gost
Region

Sada će još da utiču kako će ko reklame da snima. A to “stereotip” to je u prevodu ili nekoj mojoj definiciji toga “dokazana pravila koja nekome upravo zbog toga smetaju” i zašto bježati od nečeg što je produkt direktnog i indirektnog posmatranja hiljada godina

Dale
Gost
Dale

Zanimljiva analiza. Realan pogled na našu društvenu svakodnevnicu iz novog ugla.

Marta
Gost
Marta

Drugar bitna je analiza jer time se daje zeleno svetlo da je zena samo za u kucu I goste da doceka! Degradiradacija sta se emituje po nasim televizijama. Analiza top, moze da prica ko sta oce.

Žabac
Gost
Žabac

Draga Marta,
Zamisli da se napavi reklama tipa: ” drage dame obrijte vaše brkove sa novim žilet 3 mač aparatom” ili “budite macho uz nove olvajs uloške.
Postoji roba koja ima ciljnu grupu i čudi me kako to neko naziva sterotipom i od toga pravi priču. Ali svašta se istražuje pa neka

Realno
Gost
Realno

Mnogo bitna analiza. Dajte, molim Vas. Bolje da se bavite programskim sadržajem, da đecu ne truju.

Send this to a friend