Društvo

Sve više starijih ljudi trpi nasilje, podrška prijeko potrebna

U Crnoj Gori se još uvijek rijetko govori o nasilju nad starijima, a relevatne institucije i organizacije trebalo bi zajednički da djeluju, kako bi se došlo do realnih podataka o broju onih koji trpe nasilje, pružila im se podrška i spriječio tragičan ishod.

To je, u intervjuu za PR Centar, ocijenila projekt koordinatorka Crvenog krsta Crne Gore (CKCG) Jelena Šofranac povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starijima koji se obilježava sjutra.

„Crna Gora spada u red zemalja koje ubrzano stare, a posljednje istraživanje Crvenog krsta pokazuje da se stariji danas suočavaju sa brojnim izazovima, od kojih se izdvajaju: siromaštvo, usamljenost, nedostatak brige i loše zdravstveno stanje“, kazala je Šofranac.

Prema njenim riječima, to ukazuje na potrebu kreiranja dodatnih servisa podrške, namijenjenih prvenstveno starijima koji žive sami, u lošim uslovima.

Šofranac je pojasnila da demografsko starenje svuda u svijetu povećava rizik od diskriminacije na osnovu godina, nasilja nad starijima i rizik od ugrožavanja ljudskih prava.

„Brojni faktori doprinose tome da su stariji vrlo često pod rizikom od nasilja, a samo neki od njih su: siromaštvo, socijalna isključenost, narušeno fizičko i mentalno zdravlje, funkcionalna zavisnost, pol, godine, pripadnost manjinskim grupama, istorija nasilja u porodici i mnogi drugi“, navela je Šofranac.

Ona je kazala da je važno istaći i uticaj društva i njihovog uvjerenja da su stariji teret, kako u ekonomskom smislu, tako i onom koji podrazumijeva brigu o njima.

„Pored toga, često je mišljenje da nakon odlaska u penziju osoba više ne može da doprinese zajednici, pa se smatra manje vrijednom. Informacije sa terena govore u prilog tome da se nasilje najčešće dešava u porodici, ali je važno istaći da se ono može dešavati i u institucijama i na ulici“, rekla je Šofranac.

Ona je ocijenila da se u Crnoj Gori još uvijek rijetko govori o pojavi nasilja nad starijim osobama.

„Najprije zbog nedostatka informacija o broju onih koji trpe neki oblik nasilja, bilo da se radi o fizičkom, psihičkom, seksualnom, finansijskom ili zanemarivanju. Nedostatak informacija je najčešće posljedica toga što se nasilje ne prijavljuje i/ili ne doživi epilog kakav bi trebao biti“, kazala je Šofranac.

Kako je pojasnila, nasilje se ne prijavljuje najčešće zbog straha, sramote, nedostatka podrške, odbacivanja okoline, ali i nepovjerenja.

„Nasilje ugrožava fizičko i psihičko stanje, dostojanstvo, kvalitet života i sam život (ishod može biti i smrt), može dovesti do pojave bolesti kao posljedice dugotrajnog stresa, ali i do brojnih poteškoća na psihičkom planu, kao što su: strah, napetost, stid, krivica, depresija, napadi panike, poremećaji spavanja, poremećaji ishrane, agresivnost, pokušaj suicida…“, rekla je Šofranac.

Ona je kazala da CKCG, kao organizacija koja dugi niz godina u kontinuitetu brine o starijima, koristi ovaj datum kao povod da skrene pažnju javnosti na problem nasilja nad starijima, fokusirajući se na, kako je navela, tri značajna segmenta suzbijanja ove pojave – informisanje starijih o problemu nasilja, međusektorska saradnja i podizanje svijesti šire javnosti o prisustvu nasilja nad starijima.

„Opštinske organizacije Crvenog krsta u Baru, Budvi, Beranama, Nikšiću i Plavu do 15. juna organizuju predavanja za starije na temu “Prevencija nasilja nad starijima”, sa ciljem informisanja starijih o samoj pojavi nasilja, različitim oblicima, posljedicama, pravima starijih i sistemu podrške“, navela je Šofranac.

Drugi važan segment djelovanja je, kako je kazala, unapređenje saradnje sa relevantnim institucijama na lokalnom nivou, kako bi se problem sagledao iz različitih perspektiva i razmijenila saznanja o pojavi istog među starijima na lokalnom nivou.

„Tako će prezentacijama prisustvovati i ljekari, psiholozi, predstavnici centara za socijalni rad, kao i organizacije civilnog društva. Treći segment aktivnosti će se odnositi na podizanje svijesti šire javnosti o postojanju nasilja nad starijima, pa će tako volonteri Crvenog krsta, u svojim opštinama, dijeliti informativni materijal o pravima starijih“, rekla je Šofranac.

Kako je istakla, Opštinska organizacija Crvenog krsta Nikšić otvara Klub za starija lica, koji će u narednom periodu biti mjesto za boravak, druženje i edukaciju, kako starijih, tako i mlađih generacija.

„Crveni krst Crne Gore apeluje na poštovanje prava starijih osoba koja se odnose na dostojanstvo i sigurnost svakog čovjeka. Takođe,  ukazuje na značaj zajedničkog djelovanja svih relevantnih institucija i organizacija kako bi se došlo do realnih podataka o broju starijih koji trpe neki vid nasilja, pružila podrška onima kojima je potrebna i spriječio tragičan ishod“, zaključila je Šofranac.

Send this to a friend