Društvo

Svijet fizike i saradnja sa međunarodnim institutima na 2D kristalnim strukturama bora

Svijet fizike doktorandu Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore Božidaru Šoškiću donio je  međunarodno iskustvo i saradnju sa naučnim institutima u okviru istraživanja magnetizma i superprovodljivosti u dvodimenzionalnim (2D) kristalnim strukturama bora.

Šoškić je dobitnik stipendije Ministrastva nauke Crne Gore za doktorska istraživanja, a trenutno je, preko  Erasmus+ projekta u Beogradu, kako bi nastavio svoj rad na istraživanjima koja se odnose na ispitivanje superprovodljivih osobina različitih 2D struktura bora.

Do sada je, u okviru istraživanja, već objavio jedan naučni rad, a preko stipendije Ministarstva nauke Crne Gore, boraviće i na Univerzitetu u Antverpenu od februara 2022. godine.

“U Antverpenu planiram da naučim dodatne softverske programe, gdje ću uz pomoć grupe dr Milorada Miloševića raditi na izradi još jednog naučnog rada“, navodi Šoškić.

On je objasnio da je nakon uspješne izolacije jednog sloja grafena 2004. godine, 2D alotropske modifikacije ugljenika, pokrenuta lavina novih istraživanja na polju materijala na nanometrskaom nivou.

“Različiti 2D kristali su privukli veliku pažnju naučne javnosti jer su pogodni kandidati za proizvodnju materijala sa širokim spektrom neobičnih fizičkih i hemijskih osobina u odnosu na trodimenzionalne (3D) kristale. Ovi materijali služe kao precizne alatke za testiranje fundamenatlnih fizičkih modela magnetizma i superprovodljivosti u 2D limitu, što je zapravo predmet mojih istraživanja“, kazao je Šoškić.

Rezultate svojih istraživanja, u saradnji sa Institutom za nuklearne nauke ,,Vinča” u Beogradu i Univerzitetom u Trstu, Italija, uz pristup superkompjuteru za zahtjevne numeričke proračune uspješno je objavio u naučnom časopisu Physical Review Materials

Pristup superkompjuteru za zahtjevne numeričke proračune je bio omogućen putem projekta PRACE DECI 15 – SACandM (2020)  (KTH Royal Institute of Technology)

“Rezultati ovog rada daju veliki doprinos razvoju novih magnetnih vještačkih struktura, koji bi posjedovali veliku strukturnu stabilnost i kritične tačke faznog prelaza na znatno višim temperaturama od postojećih, kao i za eventualnu primjenu u elektronici“, zaključuje Šoškić.

Send this to a friend