Društvo

Svjetski dan šume: Nekontrolisana sječa jedan od najvećih problema

Jedan od najvećih problema za opstanak naših šuma je upravo nezakonita, ali i zakonita ali neodrživa, a prije svega nekontrolisana sječa koja nije opravdana drugim funkcijama šume osim ekonomske, poručili su iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica.

Svjetski dan šuma se svake godine, širom svijeta obilježava 21. marta, s ciljem da se ukaže na njihovu važnost, ali istovremeno i ugroženost. Prema podacima Ujedinjenih nacija, šume pokrivaju jednu trećinu Zemljine kopnene mase, obavljajući životne vitalne funkcije širom svijeta. Sredstva za život 1,6 milijarde ljudi potiču od šumskih resursa, dok život i opstanak 60 miliona ljudi, u prvom redu, zavisi od šuma.

“Koliko je značajan šumski ekosistem u Crnoj Gori govori podatak da je više od 60% njene teritorije pod šumom, te je time naša zemlja jedna od najzelenijih u Evropi, poslije Finske, Švedske i Slovenije. Naše šume odlikuje visok stepen biološke raznolikosti a mnoge od njih zaslužuju da budu kategorisane kao prašume. Naročito iz razloga što nikada nisu sječene, obično usljed nepristupačnosti terena, a odlikuje ih obilje stabala starih i preko 300 godina. Kod nas je poznata prašuma Bigoradska gora, od nedavno nominovana i na UNESCO listu svjetskog nasleđa”, dodaju iz CZIP-a.

Iako je Crna Gora bogata šumom samo 5,8 odsto površine šuma je pod zaštitom od sječe i to u okviru Nacionalnih parkova dok je u regionalnim parkovima sječa šume dozvoljena.

“Međutim, momentom ulaska Crne Gore u Evropsku uniju veliki procenat šumskih staništa biće pod posebnim režimom zaštite u okviru Natura 2000 mreže zaštićenih područja što će u potpunosti onemogućiti neodrživo gazdovanje šumama. Naša praksa pokazuje da se šume sjeku za potrebe građe i goriva i drugih nisko ekonomskih proizvoda što dovodi u pitanje isplativost kompletnog sektora”, navode oni.

Kako ističu, vitalne funkcije šume koje nisu uključene u pažljivo promišljene planove su: vodozaštitna funkcija, zaštita od erozije, rezervoar biotske i genetske raznovrsnosti, akumulacija ugljen dioksida i pojačana produkcija kiseonika.

“Prijetnje po šume pored neodrživog i nedomaćinskog gazdovanja predstavljaju i požari koji su kod nas ovih dana itekako aktuelni. Statistika alarmantno upozorava da je čovjek čak u 95 odsto slučajeva uzročnik šumskih požara. Pored požara, koji nastaju usljed klimatskih promjena, praćenih visokim temperaturama i sušama, evidentni su i požari koji nastaju kao posljedica proljećnog paljenja livada”, objašnjavaju iz CZIP-a.

Oni ističu se da ovi požari smatraju tradicionalnim i kontrolisanim paljenjem, a vrlo često zahvate šume pa ugroze vijekovima stara stabla ali i obližnje kuće.

“Takvih primjera bilo je i ovih dana: jedan u Pljevljima sa tragičnim posljedicama po ljudski život, dok su druga dva slučaja spriječena od strane vatrogasnih službi a na poziv CZIP-a. Oba na području Durmitora, jedan u blizini Zminjičkog jezera, a drugi na Vučju izna Gornjeg Polja. Takođe, gorjelo je i iznad Nikšićkog polja i na Mokro kod Šavnika”, ističu oni.

Iz CZIP-a napominju da neodgovorno ponašanje pojedinaca u vrijeme kada se država suočava sa epidemiološkom krizom i kada su sve njene službe preusmjerene na rješavanje globalnog problema, koji je zahvatio i našu zemlju, mogu samo dodatno i nepotrebno iscrpiti vatrogasne službe.

“Iz ovog razloga apelujemo na mještane da odbace tradiciju paljenja, već da proljećna krčenja vrše jesenjom kosidbom, kako bi spasili šume ali ljude”, zaključuju oni.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Pera Genije
Gost
Pera Genije

Ovi koncesionari sto zderu hektre i hektre sumske povrsine a sve kukakju i ne placaju nit radnike nit koncesije na vakat, da se ne uvede vec sprovede zakon jer vec postoji ali se slabo postuje, da se sjeca vrsi selektivno a ne cista sjeca i posumljavanje da se vrsi, na svako oboreno stablo min tri sadnice, bre poznati smo bili… Više »

Send this to a friend