Sekretar Tima povjerenja i predstavnik Ministarstva unutrašnjih poslova MUP Savo Rolović kazao je da se formiranjem Tima kroz posebnu Radnu grupu implementirala obaveza MUP-a, odnosno Uprave policije, i Strategije Vlade za unapređenje kvaliteta života LGBT osoba u državi, prenosi Mina.
Za članove Tima imenovani su, pored Rolovića, starješine i službenice Uprave policije, MUP-a, predstavnici Vlade, LGBT zajednce i Savjeta za građansku kontrolu policije – Duško Koprivica, Jovica Rečević, Srđan Korać, Tamara Popović, Jadranka Blažić, Aleksandar Saša Zeković, Jovan Kojičić, Blanka Radošević Marović, Jelena Čolaković, Danijel Kalezić, Stevan Milivojević i Elmir Đoković.
Rolović je objasnio da Strategija predviđa postojanje i redovno funkcionisanje Tima, a osnov za takvu odluku predstavlja činjenica da je funkiconisanje Tima predviđeno poglavljem četiri – kulturne promjene, bezbjednodnost i društveno prihvatanje LGBT osoba i poglavljem pet – sprovođenje zakona.
On je pojasnio da su zadaci Tima uspostavljanje i održavanje blagovremene, kvalitetne i konstruktivne komunikacije Uprave policije i LGBT zajednice, stalni fokusirani dijalog koji doprinosi izgradnji povjerenja i snaženju transparentnosti i dostupnosti Uprave policije.
“Zadaci Tima su i stalno praćenje bezbjednosti LGBT osoba u državi, kreiranje i poboljšanje mjera za unapređenje njihove bezbjednosti, kao i stalni dijalog o konkretnim slučajevima i primjeni policijskih ovlašćenja u vezi sa tim”, dodao je Rolović.
Prema njegovim riječima, Tim će raditi na saradnji sa međunarodnim parnerima koji prate proces LGBT inkluzije, kao i sa državnim organima u pružanju odgovarajućih informacija, sugestija i komentara za uspješne rezultate u procesu društvenog prihvatanja LGBT osoba sa aspekta bezbjednosti.
“Tim će raditi i na jačanju krivično prave zaštite tih osoba iz domena rada i nadležnosti Uprave policije”, naveo je Rolović, te dodao da bi Tim trebalo da se okuplja najmanje jednom kvartalno, a po potrebi i češće.
Danijel Kalezić iz nevladine organizacije “Kvir Montenegro” kazao je da oni nijesu konsultovani ko će sve biti uključen u Tim i ko će biti njegov koordinator.
“Ako je plan da imamo tijelo koje će graditi povjerenje međusobno, mislim da su nam startne stvari, ukoliko se nastavi takakv pristup, prepreka u kreiranju tog povjerenja”, rekao je Kalezić, te poručio da je potrebno da ubuduće budu otvoreniji i uključeni u proces.
Jovan Kojičić, koji je nacionalni LGBT koordinator, smatra da je formiranje Tima logičan slijed stvari, te da njegovo formiranje pokazuje kontinuitet i napredak u toj oblasti.
“Potrebno je da radimo svi zajedno. Moramo raditi povezano, stvari se ne mogu posmatrati izdvojeno”, poručio je Kojičić.
On smatra da je odnos Ministarstva za ljudska i manjinska prava prema tom pitanju loš.
“Imamo stravičan nedostatak kapaciteta i odnosa i svega kada je u pitanju Ministarstvo”, naveo je Kojičić.
Koordinator Tima povjerenja Aleksandar Saša Zeković kazao je da je Savjet za zaštitu diskriminacije Vlade, ključno tijelo koje se bavi monitoringom Strategije, ukinut.
“Imamo ozbiljan problem sa te strane kada pričamo o ukupnom kontekstu i ja bih rekao da to, srećom, ne dotiče pitanje bezbjednosti, ali u ukupnom kontekstu imamo problem da ključno tijelo koje bi trebalo da prati primjenu Strategije u ovom trenutku ne postoji”, naveo je Zeković.
Ranko Andrijašević iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava, kazao je da je taj Vladin resor pokrenuo formiranje Radne grupe za izradu Akcionog plana za ovu godinu, kao i za praćenje implementacije Strategije.
“Tako da tijelo za praćenje Strategije postoji, iako je Savjet za zaštitu diskriminacije ukinut”, naglasio je Andrijašević.