Društvo

Tradicija vrijedna poštovanja: Škola u Zelenici prva dobila nagradu Oktoih

OŠ "Ilija Kišić"

Prošlo je pola vijeka od kada je počela sa radom škola u Zelenici i to je tradicija vrijedna poštovanja. Međutim, nije jedino dužina postojanja ono čime se može pohvaliti JU OŠ “Ilija Kišić”. Ovo je škola koja je iznjedrila kvalitetne i uspješne ljude, škola koju decenijama odlikuje dobra organizovanost, stručni i profesionalni rad, kreativno ispunjenje osnovnog vaspitnog cilja, a danas i odlična opremljenost, pišu Dnevne novine.

Generacije prosvjetnih radnika, učitelja, nastavnika, profesora, kreirale su obrazovni kulturni i sportski život Zelenike i radom utisnuli pečat u prošlo vrijeme i na ono što je u tom vremenu obogatilo sveukupni život.

Škola datira iz 1964. godine kada je Skupština opštine Herceg Novi donijela odluku o izgradnji školske zgrade i o otvaranju osnovne škole za Zeleniku, Kuti, Ubla, Kumbor i sa poluostrva Luštice – Klinca i Radovanića.

Danas, bez ustezanja možemo konstatovati da je prvi direktor škole Jovan Avramović dao nemjerljiv doprinos osnivanju škole, organizaciji gradnje objekta, formiranju kvalitetnog kolektiva i unapređenju nastavnog procesa.

To je bio čovjek izuzetno bogatog životnog iskustva, umješni rukovodilac, neumorni entuzijasta i pregalac, sa velikim ličnim i profesionalnim autoritetom. Zahvaljujući znalačkom i stručnom radu toga mladog kolektiva, škola se po kvalitetu rada našla na samom vrhu vaspitno – obrazovnih institucija u Crnoj Gori. O tome svjedoče brojne opštinske, republičke i savezne nagrade- kolektivu, učenicima nastavnicima i direktoru škole lično.

Škola nosi naziv Ilije Kišića, učitelja, humaniste i revolucionara iz Zelenike, koji je poginuo 13. februara 1943. godine. U školskom dvorištu 28. oktobra 1971. godine otkrivena je njegova bista, rad njegovog saborca, slikara i vajara Antuna Tonćija Lukatelija. Dan pogibije Ilije Kišića – 13. februar, obilježava se kao Dan škole.

Ovaj vrijedni kolektiv nagrađen je 1970. godine tek ustanovljenom najvišom republičkom nagradom u oblasti obrazovanja “Oktoihom”. Tačnije, ovo priznanje je prvi put dodijeljeno ovoj školi od svih osmogodišnjih škola u Crnoj Gori.

Iste godine, Skupština opštine Herceg Novi dodijelila je školskom kolektivu OŠ “Ilija Kišić” najveće opštinsko priznanje “Oktobarsku nagradu oslobođenja Herceg Novog”. Tu nagradu dobio je i nastavnik biologije Slobodan Kovačević, koji je kasnije dobio i nagradu “Oktoih”.

Rad u dvije smjene 

Danas škola radi u dvije smjene sa 389 đaka, raspoređenih u 22 odjeljenja. Kolektiv sačinjava 45 zaposlenih. Matična škola raspolaže sa 17 učionica, od kojih su dvije namjenski preuređene za izvođenje nastave u prvom razredu, kao i tri manje učionice adaptirane za rad djece sa posebnim obrazovnim potrebama, u čijem je sastavu i senzorna soba.

Područno odjeljenje u Kumboru ima dvije učionice, gdje nastavu pohađa 11 učenika u kombinovanom odjeljenju prvog – trećeg razreda.

Škola ima prostrane holove, široke hodnike, kancelarije za rad direktora, pedagoga, računovođe, zatim zbornicu, biblioteku, fiskulturnu salu, sanitarni čvor i ostale pomoćne prostorije.

U okviru školskog prostora radi i dječiji vrtić u prostorijama, posebno namijenjenim i sa zasebnim ulazom. Smještena uz samu obalu mora škola ima ograđeno školsko dvorište koje čini park pun zelenila, postojeće sadnice su očišćene i oplemenjene sadnicama raznovrsnog cvijeća.

Lider u obrazovanju djece s posebnim potrebama 

U školi se još od 1976. godine obrazuju djeca koja nastavu pohađaju po Posebnom obrazovnom programu. U skladu sa reformama u sistemu obrazovanja i savremenim tendencijama u ovoj oblasti, naša škola je prepoznata kao uspješan nosilac i lider vaspitno obrazovnih procesa djece sa posebnim potrebama.

U školi postoje tri odjeljenja za djecu sa posebnim obrazovnim potrebama, jedno odjeljenje sa kombinovanim mentalnim smetnjama (10 učenika) i dvije grupe djece sa autizmom i UMZ ( osam učenika). Nastavu realizuje stručni kadar, defektolozi i nastavnici pojedinih predmeta uz učešće asistenata u nastavi. Pored ovih Posebnih obrazovnih programa, u školi se već deset godina odvija i inkluzivni proces nastave (po prilagođenim obrazovnim programima).

U svom dugogodišnjem radu škola “Ilija Kišić” ostvaruje uspješnu saradnju sa subjektima u lokalnoj zajednici i nadležnim ministarstvom. Škola realizuje nekoliko uspješnih projekata, od kojih je najznačajniji projekat “Specijalna olimpijada” koji se realizuje posljednjih devet godina.

Radi se o Specijalnoj olimpijadi koja ima za cilj učešće djece sa posebnim potrebama iz svih škola sa područja Crne Gore, koje imaju odjeljenja učenika sa posebnim obrazovnim potrebama. Učesnici Specijalne olimpijade su i djeca dnevnih centara i nevladinih organizacija koje rade sa djecom sa posebnim potrebama. Kroz sportske aktivnosti i druženja djece i njihovih roditelja postiže se cilj Specijalne olimpijade u procesu socijalizacije i njihove integracije u društvenu zajednicu.

Kako bi razmijenili razna iskustva, u toku održavanja Specijalne olimpijade, svake godine organizuju se okrugli stolovi sa raznim temama vezanim za probleme djece sa posebnim potrebama čiji su učesnici direktor škole, pedagog, defektolozi, univerzitetski profesori, predstavnici roditelja, direktori dnevnih centara, predstavnici Centra za socijalni rad, drugih škola, domova zdravlja, nevladinih organizacija, predstavnici naših nadležnih institucija, redovni nastavnici naše škole, predstavnici Dječjeg doma “Mladost” iz Bijele i drugi uvaženi gosti.

U okviru prekogranične saradnje sa Bosnom i Hercegovinom, a pod pokroviteljstvom Save the Children- a i uz aktivno učešće Ministarstva prosvjete i Zavoda za školstvo, u školi je započet projekat “Indeksom do inkluzivne kulture u obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori”. Istim projektom obuhvaćeno je i sedam škola koje imaju posebna odjeljenja i tri resursna centra.

Najveće opštinsko priznanje ponovo prošle godine

Povodom 28. oktobra, Praznika Opštine Herceg Novi žiri za dodjelu nagrada i Povelje Opštine Herceg Novi, donio je odluku o dodjeli Oktobarske nagrade Herceg Novog za 2016. godinu direktoru OŠ “Ilija Kišić” iz Zelenike Đorđiju Radoviću, koji je na čelu te obrazovno-vaspitne ustanove od 2000. godine.

“Ako je Zelenika bila prvo turističko mjesto na Jadranu, a JU OŠ “Ilija Kišič” prvi dobitnik najuglednije prosvjetne nagrade “Oktoih” za 1970. godinu, i mjesto i škola su ušli u treći milenijum sa ogromnim nasljeđem, ali ništa manjom obavezom da opet budu prvi. Danas možemo konstatovati da sadašnja generacija učenika i nastavnika, prateći svijetlu tradiciju ove škole, afirmiše pedagoške standarde koji podižu kvalitet. Rasterećenost nastavnih programa i njihova modernizacija, entuzijazam nastavnog osoblja i spremnost učenika da budu aktivni učesnici u obrazovnom procesu, pokazujući radoznalost, inicijativnost, kreativnost, koristeći se novim oblicima i metodičkim postupcima, omogućilo nam je da postignutim rezultatima budemo među uspješnijim u obrazovnom sistemu Crne Gore. Posao direktora je jako odgovoran i zahtijeva puno rada. Ja ga obavljam s ljubavlju i skoro sve potencijale sam posvetio školi. Trud i marljivost, dar i talenat naših učenika, briga i podrška njihovih roditelja i pregalaštvo nastavnika, moraju afirmisati i podići kvalitet obrazovno-vaspitnog rada”, kazao je za Dnevne novine direktor Radović.

Profesorica razredne nastave Ana Vujović u školi je angažovana od 2001. godine.

“To je period kada je u školi počeo da se primjenjuje reformisani sistem obrazovanja sa ciljem usklađivanja sa evropskim vaspitno – obrazovnim standardima. Reformisani vaspitno – obrazovni standardi zahtijevaju liberalniji odnos na relaciji nastavnik – učenik, liberalniju organizaciju nastavnog procesa koja podrazumijeva aktivno učešće učenika u nastavi. Poseban akcenat je stavljen na humanizaciji nastave što podrazumijeva uvođenje nastave, odnosno uključivanje djece sa posebnim potrebama u redovnu nastavu. Školujući i jedan značajan broj generacija od 2001. mogu da konstatujem da su evidentni veliki kvalitativni pomaci u nastavno- obrazovnom procesu, čemu je posebno doprinelo i favorizovanje velikog značaja vannastavnih aktivnosti koje treba da stimulišu učenike na kvalitetniji rad. U ovom progresivnom procesu smo mi kao kolektiv tj. tim načinili veliki kvalitativni korak naprijed”, ocijenila je Vujović.

Učenica IV-a odjeljenja Đurđica Milanović srećna je što već četiri godine ide u tu, kako kaže, prelijepu školu.

“U školi sam stekla prva znanja i upoznala nove prijatelje. Kada uđem u školu osjetim njenu toplinu. U svojoj klupi i učionici svakog dana naučim nešto novo. Danju škola izgleda kao košnica, a noću kao mračni zamak. Svi đaci pažljivo slušaju nastavnike. Svaki dan u školi je poseban, jer se nauči nešto novo. Znam da ću jednoga dana otići u drugu školu, ali ova će mi ostati uvijek u srcu“, kazala je Đurđica.

Send this to a friend