I dok svijet vjeruje da neće doći do upotrebe nuklearnog oružja u ratnom konfliktu Ukrajine i Rusije, ali i šire, jedina zaštita u takvim situacija su atomska skloništa. U našoj zemlji ih je 174, koja maksimalno mogu da prime 28.000 ljudi.
Atomska skloništa u Crnoj Gori nijesu nepoznanica, a naši sugrađani smatraju da su u većini neuslovna. Jedan od takvih primjera je atomsko sklonište u ulici 27. marta. Stanar, koji je želio da ostane anoniman, kaže da je ono 1979. bilo uslovno i imalo neophodan inventar. Već duže vrijeme je, kaže, ni za šta.
S druge strane, atomska skloništa u zgradi Tehničkih fakulteta u dobrom su stanju.
“U zgradi Tehničkih fakulteta su dva atomska skloništa, uslovna i u dobrom stanju. Usljed nedostatka prostora, rukovostvo Univerziteta je 2004. donijelo odluku da se u jednom od skloništa privremeno smjesti Fond Centralne univerzitetske biblioteke, dok je drugi dio skloništa prilagođen i funkcionalan za korišćenje”, saopštio je Univerzitet Crne Gore.
Crna Gora ima ukupno 174 atomska skloništa. Počela su da se grade nakon Drugog svjetskog rata i do osamdesetih godina prošlog vijeka bila su namijenjena isključivo za zaštitu stanovništva. Od osamdesetih imaju još jednu namjenu, kažu u MUP-u.
“Za skladištenje opreme i potrebe raznih sportskih i drugih udruženja, a to znači da služe mirnodopskim svrhama,za skladištenje sportske opreme, za potrebe NVO. U nadležnosti MUP-a su 23. Mi njih koristimo kao magacinske prostore, oprema i sredstva za zaštitu i spašavanje su smješteni u njima i ona su, mogu reći, u dobrom stanju i mogu da se koriste za, ne daj Bože, namjenu kojoj su ona bazno bila namijenjena kad su pravljena”, kaže Ljuban Tmušić iz MUP-a.
U tom slučaju, relativno brzo bi se prilagodila osnovnoj namjeni. Ipak, Tmušić vjeruje da za tim neće biti potrebe.
“Kriza u Ukrajini apsolutno govor sama za sebe. Mi na nivou Ministarstva unutrašnjih poslova do ovog momenta nijesmo razmišljali o upotrebi tih skloništa sa aspekta zaštite stanovništva. Smatramo da s obzirom na ono što znamo i s obzirom na sve pokazatelje da do toga neće doći u Crnoj Gori”, isitče Tmušić.
O stanju atomskih skloništa koja su u nadležnosti Uprave za katastar i državnu imovinu nijesmo mogli da saznamo ništa, jer nam na dopis i pozive nijesu odgovorili.
Hahahahahaha
Ovi iz Uprave za katastar i drzavnu imovinu su posebna prica.
imamo ih 174, niko ne zna lise ova 2/3 dje su
U Kotoru na sklonište SV. Starije nikla zgrada od pet spratova.
Svi ćutali a i neko profitrao.
Neko? Bliski DPSu
Ne moze ova srbadija da ne sanja ovaj dps.Pa ko je gradonacelnik Kotora znas li Cosicu?
Da si je ti podigao nebi ti smetao ni dps i niko sjedi dolje prezivi do 1. sledecega i dobro je to