Društvo

U OŠ Aleksa Đilas Bećo dominiraju tolerancija i razumijevanje

Razvoj školstva na teritoriji mojkovačke opštine ima veoma dugu i slavnu istoriju. Prema pisanim istorijskim podacima, počeci školstva na teritoriji mojkovačke opštine datiraju još iz davne 1870. godine. Prvi učitelj bio je Mihailo Dožić Medenica, iguman manastira Dobrilovina. Veliki broj naučnika koji se bavio istorijatom mojkovačkog školstva navode da je prva škola počela da radi pri (u) manastiru 1870. godine. Ljepota ovog sela zasjenila je mitropolita Mitrofana, čovjeka koji je proputovao skoro svu Austro-Ugarsku, pa evropski dio Rusije sve do Sankt-Peterburga.

U dugoj istoriji škola je imala više statusnih promjena. Sadašnje ime “Aleksa Đilas Bećo”, po narodnom heroju rođenom u Podbišću, između dva rata nosi od 1967. godine po odluci Saveza boraca NOR-a opštine Mojkovac.

Osnovna škola “Aleksa Đilas Bećo” sa područnim odjeljenjima u Poljima, Podbišću, Štitarici, Gojakovićima, Bistrici i Dobrilovini 1970. godine dijeli se na dvije osnovne škole Osnovnu školu “Aleksa Đilas Bećo” Mojkovac sa područnim odjeljenjima Gojakovići, Bistrica i Dobrilovina i “Drugu osnovnu školu sa područnim odjeljenjima Polja, Podbišće i Štitarica. Druga osnovna škola 1971. godine mijenja ime u JU OŠ “Dragan Jovanović Mojkovac po diplomiranom pravniku koji je bio predsjednik Skupštine opštine Mojkovac, a poginuo je u saobraćajnoj nesreći 1971. godine.

Rad u dvije smjene

U OŠ “Aleksa Đilas Bećo” Mojkovac ostvaruje se osnovno obrazovanje i vaspitanje učenika od šest do 15 godina po programu za devetogodišnje osnovno obrazovanje i vaspitanje. Školske 2018/19 godine nastavu je pohađalo ukupno 597 učenika raspoređenih u 34 odjeljenja. Od ukupnog broja odjeljenja, u matičnoj školi je 27 jednorazrednih odjeljenja, a u područnim ustanovama (dva kombinovana odjeljenja učenika u nastavi od I do IV razreda u Poljima i Podbišću, kao i po jedno odjeljenje u Štitarici, Podbišću, Gojakovićima i Dobrilovini). Rad u školi organizovan je u okviru dvije smjene.

“Zahvaljujući dobroj organizaciji, stručnom nastavnom kadru i krajnje profesionalnom odnosu, uspjeli smo da stvorimo školu u koju djeca vole da dolaze, školu u kojoj se srijeću sa najsavremenijim tehnologijama i metodama učenja. Stvorili smo školu u kojoj dominira tolerancija, razumijevanje, uzajamno pomaganje, to jest sve ono što omogućava našim učenicima nesmetan fizički, emotivni, intelektualni, socijalni, moralni i estetski razvoj. S ponosom ističemo da smo zajedničkim radom uspjeli da nastava i cjelokupni kurikulum budu u skladu sa razvojnim i obrazovnim potrebama, preduzetničkim sposobnostima i mogućnostima učenika”, istakao je direktor škole dr Veselin Bulatović.

Ukljčeni u brojne razvojne projekte

Uspjeh rada škole, dodaje, ogleda se i u uključenosti škole u veliki broj razvojnih projekata kao što su: “Škola bez nasilja-ka sigurnom i podsticajnom okruženju za djecu” “Surfuj pametno osvoji internet”, “Vizuelizacija urbanog prostora” “Obrazovanje za održivi razvoj na Zapadnom Balkanu” “Uloga medija u prevenciji zloupotreba droga među učeničkom populacijom’.

“Sastavni dio vaspitnoobrazovne djelatnosti su izleti i ekskurzije koje redovno organizujemo za učenike naše škole. Na taj način uspijevamo da učenici, pored onog zabavnog i rekreativnog, ostvare neposredno upoznavanje s pojavama i odnosima u prirodnoj i društvenoj sredini, s kulturnim, istorijskim i duhovnim nasljeđem i privrednim dostignućima. Naš dugoročni cilj predstavlja razvoj preduzetničkog duha kod učenika, a što će u budućnosti rezultirati obezbjeđivanjem posebnih poslovnih vještina i znanja”, naglasio je on.

Kao direktor OŠ “Aleksa Đilas Bećo” Mojkovac, kaže Bulatović, vrlo dobro je shvatio značaj profesionalnog razvoja nastavnika za uspješan razvoj i napredovanje učenika.

“Rukovodeći se tim načelom, neprestano radeći na podršci, motivisanju nastavnog kadra i mijenjanju ustaljene nastavne prakse, uspio sam da se u školi razvije ideja o saradničkom učenju. To saradničko učenje organizovano je na nivou Timova koj i funkcionišu u školi, a sve sa željom kako bi se stekla nova znanja i vještine jer upravo od toga zavise standardi i postignuća učenika”, zaključio je Bulatović.

Dobitnici brojnih nagrada

Škola je iznjedrila brojne dobitnike nagrada na takmičenjima (Saša Pejović, prvo mjesto na Državnom takmičenju u znanju iz matematike školske 2013/14), naučne radnike, kao i izuzetne sportiste kao što su: Stefan Savić i Danijel Furtula.

“Moja škola je mjesto gdje smo slobodni i sigurni. Mjesto gdje možemo ispoljiti talente, pokazati koliko znamo i možemo. U mojoj školi su sve aktivnosti usmjerene na dobrobit nas đaka”, kazala je učenica IX1 Milica Medojević.

U školi se realizuju brojne nastavne i vannastavne aktivnosti. Slobodne aktivnosti učenika su oblici vannastavnog rada koji se organizuje radi zadovoljenja postojećih i stvaranja novih interesovanja učenika, njihovih sklonosti, sposobnosti stvaralaštva i proširivanja i produbljivanja znanja. Ključni principi po kojima se odvija rad učenika u okviru slobodnih aktivnosti su dobrovoljnost i interesovanje naših učenika. Kako bi unaprijedili rad slobodnih aktivnosti, škola kontinuirano sarađuje sa roditeljima, lokalnom zajednicom i svim drugim zainteresovanim stranama.

Send this to a friend