Društvo

Udruženje Zračak Nade za djecu sa smetnjama pokrenulo internet klub

Za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju u Pljevljima organizovana je radionica na kojoj su učili da samostalno koriste prilagođene računare, softvere i internet kako bi lakše sticali školska i druga znanja.

Osim obuke za rad na prilagođenim računarima NVU „Zračak Nade“ je organizovalo Internet klub, u koji su uključena djeca sa smetnjama u razvoju i volonteri Udruženja.

Internet klubom koordinišu informatičar i volonteri srednjoškolci, uz podršku stručnih radnika zaposlenih u Udruženju.

Klub radi svakog radnog dana u periodu od 17 do 19 sati, a u njegov rad uključeno je 20 djece sa smetnjama u razvoju i volontera.

Osim korisnika usluga Udruženja „Zračak Nade“, tu je i 15 učenika sa posebnim obrazovnim potrebama. Istovremeno, obuku za primjenu asistivne tehnologije u radu sa djecom sa smetnjama u razvoju pohađa 20 nastavnika, učitelja, vaspitača i stručnih radnika i saradnika iz škola i vrtića.

Kroz ovaj projekat Telekom je donirao pet tableta za tri gradske i jednu seosku školu i vrtić na kojem će biti instaliran softver koji je razvijen u Centru za dnevni boravak djece sa smetnjama u razvoju i odraslih lica sa invaliditetom u Pljevljima. Sofver sadrži šest softverskih komponenti uz pomoć kojih djeca mogu da uče matematiku, pisanje, čitanje i crtanje, lakše razvijaju govor i jezik, kao i da uče vještine neophodne za svakodnevni život.

Pored tablet računara, omogućena je i nabavka MegaBee table za pisanje koja pomaže u komunikaciji kod djece koje imaju teži gubitak motornih funkcija, jako smanjenju sposobnost govora i pisanja. Za osobe sa niskim nivoom pismenosti i veoma ograničenom sposobnošću komunikacije, MegaBee može raditi u režimu slika, gde se slike, fotografije, simboli ili crteži mogu koristiti kao komunikacioni medijum.

Svetlana Dujović, član Upravnog odbora Udruženja „Zračak Nade“ kazala je da se asistivna tehnologija koristi u individualnom i grupnom radu sa djecom sa smetnjama u razvoju kako bi se unaprijedile njihove sposobnosti i znanja, i ostvario napredak u razumijevanju govora, poboljšanju koncentracije i pažnje.

“U Udruženje dolaze djeca sa posebnim obrazovnim potrebama koja pohađaju redovnu školu kako bi pratila gradivo zajedno sa svojim vršnjacima”, dodala je ona.

Send this to a friend