Društvo

Ugostitelji ne žele policijski čas, građanima smeta buka

Nikšić

Nacrt odluke o radnom vremenu ugostiteljskih objekata u Nikšiću biće dorađen kako bi se zadovoljile primjedbe i ugostitelja i građana koji nijesu zadovoljni novim pravilima predviđenim tim dokumentom, zaključak je jučerašnje javne rasprave, piše Dan.

Nacrtom je bilo predviđeno da radno vrijeme ugostiteljskih objekata koji pružaju usluge pripremanja i usluživanja hrane i pića radnim danima bude od 6 do 24 časau ljetnoj sezoni, a u zimskoj od 6 do 23 sata. Za diskoteke i noćne klubove, kojihu Nikšiću trenutno ima pet-šest registrovanih, radno vrijeme je do tri sata iza ponoći. Vlasnici lokala u gradu juče su bi l i kategorični u ocjeni da im pravila utvrđena nacrtom ne odgovaraju i da je to direktan udar na njihovo poslovanje.

Oni tvrde i da je, za razliku od ostalih gradova, a posebno od Podgorice, samo u Nikšiću kraće radno vrijeme lokalima, pa su to okarakterisali i kao svojevrsni “policijski čas”.

“Nacrt je mnogo lošiji od prethodne odluke koja je takođe za nas bila nepovoljna i na koju smo se žalili. Zašto bi Nikšić po ovom pitanju bio diskriminisan u odnosu na ostale gradove u Crnoj Gori, a pretendujemo da budemo prestonica turističkog i kulturnog razvoja”, kazao je Ivan Radojičić, vlasnik “Bluz braders bara”.

Peko Kilibarda, vlasnik restorana “Kastel”, koji se nalazi na magistralnom putu Nikšić-Trebinje kaže da na 500 metara od njegovoj objekta nema nijedne kuće, kao i da poštuju radno vrijeme i pravila vezana za buku. Nova pravila im nikako ne idu u prilog jer 90 odsto njihovih gostiju su oni koji prolaze kroz Nikšić i tu svrate da se odmore.

“Ako mi gost sa strane dođe u 22,30 časova i traži da mu se pripremi hrana moram da ga odbijem jer nam je radno vrijeme do 23 sata. Smatram da ovim načinom stvaramo ružnu sliku o Nikšiću, a nama se pravi šteta”, istakao je Kilibarda.

Za građane nacrt odluke ima brojne manjkavosti, posebno iz razloga što ne predviđa jasna pravila po pitanju buke i o tome da li objekti posjeduju sertifikate za zvučnu izloaciju. Najveći problem je u gradskoj zoni, posebno u Njegoševoj ulici u centru Nikšića, čiji stanovnici tvrde da je pretvorena u “malo Sutomore”.

“Više od 100 stanara Njegoševe ulice potpisalo je peticiju koju smo dostavili nadležnim organima i ombudsmanu da nas zaštite. Nije problem radno vrijeme lokala, već buka koja je nesnosna i to treba precizirati, kontrolisati. Ne možemo da organizujemo život. Ljeti prozore ne možemo da otvorimo, a noću ne možemo da spavamo. Mi ne tražimo nikakav “policijski čas” za ugostiteljske objekte već samo da se mi ispoštujemo i da imamo mir u svojim domovima koji godinama nemamo”, istakao je Slaviša Roganović stanovnik Njegoševe ulice.

Lokali u užem gradskom jezgru, kazao je Stevo Glomazić, bukvalno se utrkuju u tome ko će jaču muziku da pusti. Mira nemaju ni stanari u Ulici Narodnih heroja, a iz četiri tamošnje stambene zgrade takođe su poslali dopis nadležnim da ih zaštite od, kako navode, konstantnog uznemiravanja od buke iz kafića.

Sekretar Sekretarijata za finansije Sanija Fatić pojasnila je da se Nacrt odnosi samo na radno vrijeme, a da se jačina zvuka i postojanje ili nepostojanje zvučne izolacije u lokalima reguliše nekim drugim odlukama i pravilnicima koje donose resorna ministarstva.

Nacrt odluke pripremili su nadležni lokalni sekretarijati u saradnji sa Komunalnom policijom koja je zadužena za kontrolu poštovanja pravila. Načelnik Komunalne policije Novica Milović istakao je da su poslednjih mjeseci znatno pojačali kontrole u odnosu na raniji period i da su odgovorili na svaku prijavu građana.

“Nova odluka je pripremljena upravo zbog sve češćih pritužbi. Tražili smo od Centra bezbjednosti podatke o broju prekršaja ili izvršenja krivičnih djela ispred ugostiteljskih objekata i pripremili nacrt u skladu s prijavama od strane građana koji su se nama žalili. Problemi se mogu regulisati da svi budu zadovoljni, a oni koji budu kršili pravila neće izbjeći sankcije”, istakao je on.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Dado
Gost
Dado

Ukinite muziku i taj vasar u Njegosevoj ulici i toliki mobilijar ogranicite. I prije je u tu ulicu bilo i restorana i kafana a ne sad ovaj buvljak.koji nema nikakvoga smisla

Joke
Gost
Joke

Hoćeš centar? Budi spreman na buku. Neces? Prodaj, pa idi u Klicevo i drži koke.

dovla
Gost
dovla

Podrška za građane iz Njegoševe ulice.
Pitanje za nadležne inspekcije: da li kontrolišete izdavanje fiskalnih računa u popodnevnim i večernjim satima u svim ovim objektima koji se žale na radno vrijeme? Bukvalno svi izdaju nefiskalne račune!

Pgnk
Gost
Pgnk

Oce da rade preko posle 23:00. Naravno da može, ali treba zvucna izolacija i dupla vrata i jos neke izmjene. Ali tada to vise nije kafic nego nocni klub i treba preregistracija. Nidje nema da terase koje su inace trotoari i pjesacka zona budu “pod” muzikom i guzvom do kasnih sati i to jos u sred grada. Sve lokal do… Više »

Jovan
Gost
Jovan

Gospodo draga riješenja ima.Postoje lokatori za kontrolu i jačinu buke,koji ako se prekorači gasi struju u cijelom lokalu.To u zakonu je izglasano , samo što ga malo ko primjenjuje.U Kotor su to instalirali svi lokali u užem centru grada.
Država treba da izglasa da svi koji puštaju muziku, ugrade lokatore i stvar riješena.
Veoma prosto i jednostavno.

🌴NIKŠIĆKO 🍺
Gost
🌴NIKŠIĆKO 🍺

stvarno treba dozvoliti rad lokala samo do 21h….pa neka omladina ide u krevet…..odakle im pravo da se malo opuste poslije radnog dana..
…sram vas bilo…kao da nikad mladi nijeste bili…pi

Toni
Gost
Toni

Neka ugostitelji naprave zvučnu izolaciju i neka tresu do zore. Ono više nije provod nego ruglo i vašar buke. Da se čo’če omladina opusti poslije radnog dana u kladionicama i kafančinama. Onom sutomorskom ulicom je postalo neizdrživo i proći, a kamoli tamo živjeti. Seljačka buna.

Gen. Dukljanin
Gost
Gen. Dukljanin

Pa nek se opuštaju do 23 sata, dovoljno je. I stanari bi da se opušte, tj. da spavaju.

Gen. Dukljanin
Gost
Gen. Dukljanin

Do 23 sata je sasvim dovoljno. Kad će spavati čovjek koji u 6 mora biti na poslu? U centru grada je od kafanske buke u noćnim satima zaista neizdrživo. Žao mi je ljudi koji stanuju iznad kafanskih prostora, najiskrenije.

Orson Vels
Gost
Orson Vels

Radno vrijeme mora da se razlikuju najurbanijoj zoni ili u zoni van grada. U Evropi radno vrijeme je do 22.00 ili 23.00 sa napomenom da u 22.00 prestaje muzika i ostatak vremena se ne primaju novi gosti. Diskoteke rade mnogo duže i one se ne nalaze u stambenim zgradama… Treba donijeti Odluku koja će ispoštovati specifičnosti i restorana izvan grada… Više »

pixi
Gost
pixi

desavalo se da se trese sve po kuci i do 5-og sprata…zoves komunalnu policiju i oni te vrte za ekolosku dozvolu,upucuju na druge itd…sprdnja..

Toni
Gost
Toni

Treba Nikšić vidjeti ljeti. Malo je reći da je to vašar. Užas.

123
Gost
123

A kućni red od 22h? A graja i smijeh iz bašti? Nije sve do muzike i izolacije.

Send this to a friend