Društvo

Uklanja se barska crna ekološka tačka

Deponija Ćafe

Sanacija nesanitarnog odlagališta „Ćafe“ u Baru počela je juče. Riječ je o projektu koji se realizuje kroz fondove IPA Evropske unije i kofinansira sredstvima obezbijeđenim kapitalnim budžetom države. Vrijednost posla je 3.817.896 eura, piše Pobjeda.

Predsjednik opštine Zoran Srzentić podsjetio je da je komunalni otpad na deponiji Ćafe godinama odlagan na nehigijenski i nesanitaran način ugrožavajući životnu sredinu i zdravlje ljudi.

„Ovo odlagalište je zatvoreno 2008. godine, sanacija i rekultivacija tog prostora je bila neophodna uz preduzimanje mjera zaštite životne sredine uz poštovanje najstrožijih evropskih formi i standarda“,  kazao je Srzentić.

Možura

On je podsjetio da su Bar i Ulcinj uložili napore u izgradnju regionalne sanitarne deponije Možura koja je u upotrebi od jula 2012. godine. Na taj način je riješeno pitanje pravilnog odlaganja komunalnog otpada proizvedenog na skoro čitavom Crnogorskom primorju.

Direktor Direktorata za upravljanje otpadom i komunalni razvoj u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Dragan Asanović kaže kako se projekat sanacije deponije realizuje saradnjom sa nekoliko ministarstava.

„Upravljanje otpadom je veoma kompleksna stvar, naročito u Crnoj Gori gdje je to dežurna tema. Kao dio jednog od najtežih i najzahtjevnijih poglavlja –     27, upravljanje otpadom igra veoma važnu ulogu. Crna Gora je na putu utvrđivanja i primjene zakona donijela i set dokumenata koji su direktno vezani upravo za tu oblast. Uradili smo i državni plan upravljanja otpadom, koji sadrži djelove o sanaciji odlagališta, a u skladu sa tim smo u završnoj fazi dobijanja 22 lokalna plana od ukupno 23 opštine u Crnoj Gori“,  objasnio je Asanović.

Reforma

Generalna direktorka za evropske fondove u Ministarstvu evropskih poslova Ivana Glišević-Đurović podsjetila je da se posljednjih godina intenzivno radi na sprovođenju reformi zahtjeva procesa pristupanja EU.

„Najkonkretnije efekte možemo da vidimo upravo kroz sprovođenje ovako velikih infrastrukturnih projekata koji se finansiraju iz sredstava EU, uključujući one koji se finansiraju iz treće komponente instrumenta za pretpristupnu podršku“,  kazala je Glišević-Đurović, naglašavajući veliku ulogu lokalne samouprave u tim procesima.

Lis: Crna Gora po reciklaži daleko od EU

Šef Sektora za saradnju Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Andre Lis kazao je da EU ima jasna pravila o odlaganju otpada, zaštiti životne sredine od negativnih efekata izazvanih odlaganjem i tretmanom otpada.

„Naš prioritet jeste recikliranje otpada u najvećoj mogućoj mjeri. Odlaganje otpada na deponijama je posljednja opcija. EU proizvede oko dvije i po milijarde tona otpada godišnje, a samo 36 odsto se reciklira. Isto važi i za domaćinstva svaki građanin proizvede pola tone otpada, a samo 40 odsto se ponovo upotrebljava. Ostatak se otprema na deponije ili se spaljuje“,  kazao je Lis.

Plan EU je da se reciklira 75 odsto otpada, te da se odlaganje komunalnog otpada do 2030. godine ograniči na deset procenata.

Crna Gora je sada prilično daleko od tih ciljeva, stopa recikliranja je izuzetno niska, a najviše otpada se deponuje na divlje deponije kao što su Ćafe.

„EU će uložiti četiri i po miliona eura za sanaciju ove deponije do kraja godine. Nekontrolisano odlaganje otpada mora da se zaustavi kako bi se spriječila devastacija prostora“,  poručio je Lis, nazivajući tretman otpadom kolektivnom odgovornošću.

Send this to a friend