Društvo

URA predlaže izgradnju novog Urgentnog bloka

Izgradnja novog Urgentnog bloka sa smještajnim kapacitetima i operacionim salama, rekonstrukcija postojećeg Kliničkog centra te izgradnja novog II bloka KC za najsloženije programe mora biti apsolutni prioritet, poručuju iz Građanskog pokreta URA.

“U Kliničkom centru (KC) obavi se čak 51 odsto svih pregleda u Crnoj Gori, umjesto da se do 80 odsto svih slučajeva rješava na nivou primarne zaštite. Zbog toga je Klinički centar preopterećen, što je i najbolja slika stanja našeg zdravstvenog sistema”, kazao je Osnivač grudne hirurgije i višedecenijski ljekar Miodrag Caro Pavličić.

Prema njegovom mišljenju, Crna Gora ima jedan od najgorih zdravstvenih sistema i najmanje ljekara po glavi stanovnika, od svih zemalja članica EU i zemalja kandidata.

“Čak problem i nije u broju ljekara, koliko u njihovom kvalitetu. Crna Gora izdvaja najmanje finansijskih sredstava za zadravstvo u Evropi, oko svega 5 odsto. Dakle, manevarski prostor u takvom sistemu je jako mali, gotovo nepostojeći, dok građani pored obaveznog zdravstvenog osiguranja izdvajaju skoro 40 odsto iz sopstvenog džepa, za pokrivanje troškova liječenja”, ukazao je Pavličić.

On je kazao da URA predlaže donošenje dugoročne Strategije razvoja i unapređenja zdravstvenog sistema za period ‎2019-2030. godine, kao i uvećanje godišnjih izdvajanja za zdravstvo “u 2019. godini na 5.36 odsto BDP-a, kako bi proporcionalnim uvećavanjem do 2023. godine izdvajali 6.8 odsto BDP-a”.

“Moramo depolitizovati zdravstveni sistem i zaustaviti negativnu selekciju kadrova, kako bi kadrovi bili birani po znanju, iskustvu, stručnosti i učincima, a ne po političkoj pripadnosti. Takođe, neophodno je unaprijediti edukaciju, uslove za rad i organizaciju za funkcionisanje primarne zdravstvene zaštite (PZZ), kako bi se stekli uslovi da se što više građana liječi u okviru primarne zdravstvene zaštite”, ukazao je Pavličić.

 

Građanski pokret URA je predstavio danas Program reforme zdravstvenog sistema Crne Gore, pod nazivom “Zdravstvo za sve!”.

Program reforme zdravstva obuhvata i rekonstrukciju Instituta za bolesti djeteta, uvođenje prakse obaveznih sistematskih pregleda za djecu u školama, uvođenje dopunskog zdravstvenog osiguranja, uvođenje DRG sistema i informatizaciju sistema, preispitivanje položaja Montefarma i mnoge druge.

A.R.

Send this to a friend