Društvo Spriječiće nove incidente

Usvojena informacija: Vlada odlučno u borbi protiv degradacije ribolovnih voda

Vlada je, dva dana uoči Međunarodnog dana čišćenja obala, usvojila Informaciju o degradaciji ribolovnih voda nastalih ispuštanjem otpadnih voda i odlaganjem različitih vrsta otpada.

Kako ističu iz Vlade, stanje na vodotocima je alarmantno i iziskuje sistemski odgovor.

Vlada je tako odlučila da formira radnu grupu za definisanje standarda i hitno i sinhronizovano djelovanje koja će biti sastavljena od predstavnika Vlade, inspekcija, Policije, Tužilaštva, sudova, nadležnih laboratorija, sportsko-ribolovnih organizacija, Zajednice opština, naučnika i civilnog sektora.

Premijer Duško Marković podsjetio je da je na Miločerskom razvojnom forumu kazao da se biznis se ne može razvijati na uštrb zaštite životne sredine i zagađivači moraju biti oštro kažnjeni.

“U tom cilju, Vlada je danas naložila izradu katastra zagađivača na svim ribolovnim vodama. Vlada je zadužila je Investiciono-razvojni fond da kreira posebnu kreditnu liniju za privredne subjekte koji investiraju u izgradnju postrojenja za prečišćavanje. Zajedno moramo raditi na očuvanju životne sredine”, dodao je on.

Kako je saopšteno iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, u Informaciji o degradaciji ribolovnih voda zbog ispuštanja otpadnih voda i odlaganja različitih vrsta otpada, navodi se da je stanje na vodotocima alarmantno i da, ukoliko se ne krene sa sistematskim rješavanjem ovih problema, slučajevi zagađivanja i pomora ribe biće sve češći.

Ministarstvo je Informaciju pripremilo u saradnji sa kolegama sa Prirodno matematičkog fakulteta, Ministarstva održivog razvoja i Saveza sportsko ribolovnih organizacija Crne Gore.

S ciljem koordinisanog i efikasnog djelovanja, Vlada je prihvatila predlog da se formira radna grupa za rješavanje ovog izazova, a na bazi evidentnog pozitivnog iskustva i rezultata u borbi protiv nelegalnog ribolova takvim pristupom.

U sastav radne grupe ušli bi predstavnici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, Ministarstva održivog razvoja i turizma, Uprave za inspekcijske poslove, Uprave policije, Državnog tužilaštva i osnovnih sudova, zatim nadležnih laboratorija za ispitivanje i analize, Saveza sportsko ribolovnih organizacija Crne Gore, predstavnici nauke, zajednice opština, Privredne komore, civilnog sektora i drugih relevantnih institucija.

Takođe, ocijenjeno je da se narednom periodu mora raditi značajnije na podizanju svijesti svih građana Crne Gore, a posebno privrednih subjekata, po ovom pitanju.

Istovremeno, privredni subjekti biće upoznati sa mogućnostima podrške za izgradnju uređaja za prečišćavanje otpadnih voda. Ministarstvo poljoprivrede će u saradnji sa PKCG organizovati dodatne prezentacije privrednim subjektima o mogućnostima korišćenja sredstava IPARD programa i grantova od 60 odsto ukupne investicije za projekte namijenjene zaštiti životne sredine.

Zadužen je IRF da kreira posebnu kreditnu liniju za privredne subjekte koji će investirati u izgradnju postrojenja i uređaja za prečišćavanje otpadnih voda.

U tom pravcu, Ministarstvo održivog razvoja treba u saradnji sa lokalnim samoupravama da obezbijedi sve neophodne planske pretpostavke za nesmetanu izgradnju postrojenja i uređaja za prečišćavanje otpadnih voda.

Zadatak radne grupe, između ostalog, biće da definiše standardne operativne procedure za postupanje nadležnih inspekcija, uključujući i potrebu edukacije nadležnih inspektora za postupanje u različitim incidentnim situacijama.

U saradnji sa lokalnim samoupravama radna grupa treba da uradi i katastar zagađivača na svim ribolovnim vodama.

Send this to a friend