Društvo

Uz pomoć upitnika lakše do izbora budućeg zanimanja

Briga o ljudima, pružanje usluga, rad sa biljkama, samo su neka od ponuđenih usmjerenja koja se nalaze u novom upitniku za učenike osnovnih škola koje je sastavio Karijerni centar Ministarstva prosvjete. Riječ je o projektu čiji je cilj da se utvrde sfere interesovanja djece, kako bi im se olakšao izbor srednje škole, a plan je da u narednom periodu testiranje obuhvati sve škole u Crnoj Gori.

Nacionalni Euroguidance i Europass centar Ministarstva prosvjete formirao je upitnike koji imaju za cilj da pomognu učenicima, ali i školskim karijernim timovima pri daljem usmjeravanju đaka. Ovaj pilot projekat je sproveden u osnovnim školama u Podgorici, Cetinju, Nikšiću i Danilovgradu, a kako je za Vikend novine kazala projektni koordinator u Ministarstvu prosvjete Marija Cimbaljević, u planu je da se testiranje sprovede i u ostalim opštinama.

“Plan je da testiranje putem ovih upitnika u narednom periodu obuhvati sve škole u Crnoj Gori, i da postane redovna godišnja praksa, putem koje ćemo i mi i đaci i roditelji dobijati vrijedne podatke o njihovim sklonostima i interesovanjima”, navela je Cimbaljević.

Ono čemu je data posebna važnost, ističe ona, jeste priprema upitnika za različite starosne grupe učenika.

“Naime, kreirana su četiri upitnika koji pokrivaju period od osnovne škole do kraja srednje škole. Upitnici su pripremljeni kao važno sredstvo koji će primjenjivati karijerni savjetnici u školama kako bi na adekvatan način odgovorili potrebama, zahtjevima, željama i potencijalima učenika osnovnih i srednjih škola. Korišćenjem ovih upitnika karijerni savjetnici u školama će na najbolji način prikupiti relevantne informacije o učenicima, a koje se odnose na sfere interesovanja učenika”, pojašnjava Cimbaljević.

Upitnike je, navodi, pripremila radna grupa sastavljena od istaknutih stručnjaka u Crnoj Gori iz oblasti pedagogije i psihologije i sa iskustvom u procesu nastave, a to su savjetnica u Zavodu za školstvo Anđa Backović, savjetnica u Ispitnom centru Zorica Minić, savjetnica u Ispitnom centru Sanja Kaluđerović i profesor na Filozofskom fakultetu Vučina Zorić.

“Upitnik za treći ciklus, odnosno za učenike završnih razreda osnovnih škola, već je testiran u okviru kampanje ‘Stručno je ključno’, kako bi se osnovcima se olakšao izbor srednje škole. Pilot testiranje obuhvatilo je sve osnovne škole u Podgorici, Cetinju, Nikšiću i Danilovgradu”, rekla je Cimbaljević.

Prema njenim riječima, timovi Ministarstva prosvjete distribuirali su upitnike svim osnovnim školama na teritoriji pomenutih opština, a sada je u toku obrada podataka, na osnovu koj e će biti izrađena analiza interesovanja đaka.

“Plan je da testiranje putem ovih upitnika u narednom periodu obuhvati sve škole u Crnoj Gori, i da postane redovna godišnja praksa, putem koje ćemo i mi i đaci i roditelji dobijati vrijedne podatke o njihovim sklonostima i interesovanjima,” kazala je Cimbaljević.

Upitnik se sastoji od seta pitanja, a na kraju se nalazi usmjerenje u vezi sa oblašću koja može biti potencijalno polje za koje će se učenik opredijeliti.

“Tu su uključeni: Briga o ljudima, Pružanje usluga, Rad sa biljkama, Rad sa životinjama, Elektrotehnika, Mašinstvo, Građevina i arhitektura, Saobraćaj i telekomunikacije, Trgovina, ugostiteljstvo i turizam, Ekonomija, Kultura i umjetnost, mediji, te Hernija, farmacija i tehnologija. Cijenim da je izrada jednog tako ozbiljnog upitnika, važan korak u pomaganju mladim ljudima da se opredijele za one karijere za koje zaista imaju afiniteta, a ne po automatizmu”, navodi Cimbaljević te poručuje da se Upitnik može pronaći na sajtu www.europasscrnagora.me.

“Ono što je važno napomenuti jeste da se do kraja godine planira pripremiti studija ‘Primjeri dobre prakse i preporuke za unapređenje karijernog vođenja i savjetovanja u obrazovanju’. Ovdje, dakle, ističem da u narednom periodu planiramo ozbiljnu komunikaciju sa karijernim timovima svih škola, kako bi se njihova uloga pojačala, te kako bi im se sve više djece obraćalo za usmjerenje”, dodaje Cimbaljević.

Cimbaljević navodi da je, pored upitnika kao veoma važnog alata u upravljanju daljim školovanjem i karijerom, Ministarstvo prosvjete pripremilo i priručnike, vodiče i druga važna dokumenta koje mogu biti od pomoći karijernim savjetnicima u školama i centrima za informisanje i profesionalno savjetovanje Zavoda za zapošljavanje Crne Gore.

Jedan od njih je priručnik “Vođenje intervjua sa učenicima”. Osim toga, pripremljen je i Priručnik “Korišćenje društvenih mreža u vođenju karijere”.

“U ovom Priručniku je istaknut značaj korišćenja društvenih mreža u promociji, predstavljanju, traženju posla, sticanju društvenih kontakata, odnosno, u svim aktivnostima važnim za vođenje karijere. Detaljije su obrađene i date preporuke za korišenje sljedećih društvenih mreža: Twitter, Facebook, Intagram, Youtube i LinkedIn”, navela je Cimbaljević.

U “Vodiču o pravima iz učeničkog i studentskog standarda” mogu se naći uslovi za prijavu i potrebna dokumenta kao i detaljan opis svih učeničkih i studentskih domova.

“Ovaj Vodič je namijenjen prevashodno učenicima i studentima radi bliže informisanosti o pravima iz učeničkog i studentskog standarda, kao što su stipendije za najbolje studente i talentovane učenike, studentski krediti i smještaj i ishrana u učeničkim i studentskim domovima”, rekla je Cimbaljević.

U “Vodiču kroz Europass CV” i “Vodiču za koriščenje dokumenata Europass jezički pasoš i Europass mobilnost” se, pak, nalaze upustva za korišćenje Europass dokumenata koji su u širokoj primjeni u cijeloj Evropi.

“Vodiči za korišćenje Europass CV, Europass jezičkog pasoša i Europass mobilnosti su namijenjeni učenicima, studentima i drugim zainteresovanim stranama prilikom konkurisanja za posao, stipendiju, studijske boravke, stažiranje, volonterizam, stručno usavrašavanje ili zaposlenje u inostranstvu”, predočila je Cimbaljević.

Ona napominje da je projektni tim Ministarstva prosvjete u martu ove godine otpočeo i kampanju promocije navedenih dokumenata u osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori, kako bi školski karijerni savjetnici bili informisani o svim alatima pripremljenim u okviru projekta. Samim tim bi, ističe ona, učenici bili u mogućnosti da se obrate svom karijernom savjetniku koji će im pomoću u izboru daljeg obrazovanja i budućeg zanimanja.

“Dakle, naša kancelarija radi prvenstveno na način da usmjerava i komunicira sa školskim karijernim timovima, ali smo naravno otvoreni i za direktnu komunikaciju”, navela je Cimbaljević.

Upitnik se sastoji od seta pitanja, a na kraju se nalazi usmjerenje u vezi sa oblašću koja može biti potencijalno polje za koje će se učenik opredijeliti. Tu su uključeni: Briga o ljudima, Pružanje usluga, Rad sa biljkama, Rad sa životinjama, Elektrotehnika, Mašinstvo, Građevina i arhitektura, Saobraćaj i telekomunikacije, Trgovina, ugostiteljstvo i turizam, Ekonomija, Kultura i umjetnost, mediji, te Hemija, farmacija i tehnologija.

Send this to a friend