Društvo

Vujović: Obrazovni sistem ne odgovara potrebama studenata, a studenti se ne bune

Milena Vujović

Međunarodnog dana studenata, Centar za građansko obrazovanje (CGO) podsjeća na trajući problem neadekvatnog adresiranja potreba studenata od strane obrazovnih institucija. CGO poziva kreatore politika i donosioce odluka da strateški osmišljeno reformišu obrazovni sistem u cilju poboljšanja kvaliteta obrazovanja i zapošljivosti visokoškolaca.

“U društvima odgovornih političkih elita, obrazovanje predstavlja jednu od okosnica razvoja. U tom kontekstu, posebna pažnja se posvećuje visokom obrazovanju, studentima i razvoju kritičkog mišljenja koje podstiče kvalitetne društvene promjene. Na žalost, studenti u Crnoj Gori nisu prepoznati kao važna grupacija i njihove potrebe su marginalizovane što utiče i na njihovu rastuću želju da napuste Crnu Goru”, kazala je Milena Vujović, asistentkinja na projektima u ovoj CGO-u.

Kako je dodala, istraživanja ukazuju da je polovina mladih ljudi nezadovoljna kvalitetom obrazovanja, a među ključne nedostatke ističu i neusklađenost obrazovanja sa tržištem rada, tj. nedostatak prakse koja bi studente osposobila za budući rad.

“Program stručnog ospobljavanja je dobar idejni koncept, ali je u mnogim aspektima ostao neizveden i nije uticao na suštinske pomake u ovoj oblasti. Naime, ovaj program nije razvio mehanizme monitoringa i kontrole koji bi pokazali kako se efektivno primjenjuje i koliko pomaže visokoškolcima da steknu radno iskustvo koje im dalje obezbjeđuje posao. Nizak kvalitet obrazovanja i nemogućnost razvijanja neophodnih vještina i kompetencija za zapošljavanje i konkurentnost u struci rezultira povećanjem nezapošljenosti i smanjenjem šansi da se mladi integrišu u društvo, što potvđuje i podatak da je krajem oktobra na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Crne Gore registrovano 7640 nezapošljenih visokoškolaca. Činjenica da samo 19,35% od onih koje završe osnovne ili specijalističke studije ima posao za stalno čini perspektivu studenata nesigurnom i tjera ih da rade poslove iz okvira niže stručne spreme. Zanemarena su i ekonomska prava studenata”, navodi Vujović

Nalazi CGO-a iz studije o mladima pokazuju da 71,8 odsto mladih živi kod roditelja, što prolongira njihovu tranziciju u odraslo doba.

“Zanemarivanje studenata već ima svoj izraz u manjku adekvatnih ljudskih resursa u privatnom i javnom sektoru”, navodi Vujović.

Prema njenim riječima, Univerzitet Crne Gore, koji godinama dobija sve više sredstava iz Budžeta, ne opravdava ta ulaganja poreskih obveznika svojim lošim rangiranjem na relevantnim međunarodnim listama.

“Brine i tvrdokornost UCG u netransparentnosti, osobito kad je riječ o finansijskom poslovanju, kao i slučajevi neakademskog ponašanja među zapošljenima koji dodatno urušavaju ugled ove institucije i daju loš primjer studentima. Studije su dominantno zasnovane na teorijskoj nastavi i repeticiji bez prostora za diskusiju, a neformalni vidovi obrazovanja se ne cijene. Vidljiv je i pad entuzijazma među značajnim dijelom akademskog osoblja što se odražava na njihovu (ne)posvećenost studentima. Zajedničko i državnim i privatnim fakultetima jeste što ne prepoznaju značaj strateškog planiranja i inovativnosti, a i definisane strateške ciljeve uglavnom formalistički ispunjavanju uz prebacivanje odgovornosti na studente kada izostaju rezultati”, ističe Vujović.

Nju posebno zabrinjava i što se glas studenata, kao grupacije koja mora jasno da artikuliše svoje probleme i stavove, još uvijek ne čuje.

“Nizak nivo povjerenja u institucije uz rasprostranjenost uvjerenja o sistemskoj korupciji obeshrabruje studente da se bore za svoja prava i čini ih apatičnim i pasivnim. Studentski protesti incidentni su u crnogorskom ambijentu iako za to ima razloga, a upravo su takvi protesti bili katalizator demokratskih promjena u brojnim tranzicionim zemljama. Međunarodni dan studenata simbol je borbe za demokratsko društvo i i bolje obrazovanje. To je prilika da se naglasi i odgovornost studenata i njihove akcije za unaprjeđenje sopstvene pozicije u crnogorskom društvu i stoga ih pozivamo ih da budu glasniji u borbi za svoja prava jer je to jedini način da se šira zajednica zainteresuje za njihovu perspektivu, a obrazovni sistem reformiše tako da konačno odgovara njihovim potrebama”, zaključila je Vujović.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Smijurija
Gost
Smijurija

Kako da se bune kada im je obrazovanje ispod nivoa. Mogu se buniti samo oni koji su obrazovani jer samo takvi studenti mogu da vide razliku između obrazovanja i neobrazovanja!

🇲🇪Bernini🇲🇪
Gost
🇲🇪Bernini🇲🇪

Odista zgodna đevojka.

Send this to a friend