Društvo

Vuksanović: Tokom epidemije koronavirusa dostavili smo antiretrovirusnu terapiju za 115 osoba sa HIV-om

Foto: Pr Centar

Članovi Crnogorske Fondacije za HIV su, tokom tri mjeseca epidemije koronavirusa, dostavili antiretrovirusnu terapiju za 115 osoba, a neusvajanjem projektnih predloga Fondacija bi prestala sa radom što bi dovelo do panike među osobama sa HIV-om, neredovnog uzimanja terapije i povećanja broja novonificiranih.

To je u razgovoru za PR Centar kazao izvršni direktor Crnogorske Fondacije za HIV, Boris Vuksanović, navodeći da je za vrijeme epidemije koronavirusa ta Fondacija redovno terapijom snabdijevala pacijente, posebno van Podgorice.

„Kako je projekat Ministarstva zdravlja trajao do početka marta, kada je proglašena pandemija, a s obzirom na to da se Fondacija finanisra samo projektno, bez ikakvih sredstava, članovi Fondacije su volonterski obavljali pomenute aktivnosti“, rekao je Vuksanović.

Pojasnio je da je kod 170 osoba sa HIV-om, a koji koriste antiretrovirusnu terapiju postignut terapijski efekat i da je bilo neophodno zadržati takvo stanje.

„Zato je sa Savjetovalištem za HIV i Infektivnom klinikom postignut dogovor o propisivaju terapije za sve pacijente koji su se obratili u periodu zabrane kretanja među gradovima. Članovi Fondacije su podizali terapiju u apoteci i slali je poštom na kućnu adresu pacijenata“, rekao je Vuksanović.

Takođe su, kako je dodao, snabdijevali crnogorske građane koji su ostali „zatvoreni“ van granica Crne Gore „putem svih mogućih kanala prevoza koji su bili ograničeni zbog postojećeg stanja“.

„Fondaciji su se obraćali i strani državljani koji su ostali u Crnoj Gori, za dostavljanje antiretrovirusne terapije iz njihovih država. Tokom tri mjeseca terapija je na pomenute načine dostavljena za 115 osoba“, rekao je Vuksanović.

Tokom epidemije koronavirusa, kako je rekao, nastavljene su sa radom grupe podrške online putem kao i individualna savjetovanja putem viber grupa i drugih tehnika online komunikacije.

„Najčešće su bila savjetovanja o savladavanju panike i straha od novonastale situacije, a za nekoliko novoinficiranih osoba je odrađeno savjetovanje o terapijskoj pismenosti“, istakao je Vuksanović.

Naveo je da je u toku donošenje odluka o projektnim predlozima, kojima je Fondacija aplicirala kod Ministarstva zdravlja kako bi se nastavilo sa aktivnostima.

„U slučaju da se ne odobre projektni predlozi Fondacija bi morala da zaustavi rad i tada bi postojala izvjesna mogućnost da zavlada panika među osobama sa HIV-om što može izazvati neredovno korištenje terapije i pojavu cirkulišućeg virusa kod ovih osoba, što bi i dovelo do povećanja broja novonificiranih“, ukazao je Vuksanović.

On je pojasnio da se osobe koje žive sa HIV-om, a posebno sami nosioci toga virusa gotovo svakodnevno suočavaju sa visokim nivoom stigme u crnogorskom društvu.

„Samim tim kao glavni dugoročni cilj se nameće podizanje nivoa svijesti o ljudskim pravima i slobodama ljudi inficiranih HIV-om. Osnivanjem naše organizacije po prvi put su stvoreni preduslovi za adekvatnu zastupljenost osoba koje žive sa HIV-om na svim nivoima. Povećane su mogućnosti edukacije pacijenata po pitanju terapijske pismenosti, a sve u cilju boljeg kvaliteta života za osobe koje pate ili su pogođene ovom infekcijom“, kazao je Vuksanović

Send this to a friend