Društvo

Za pčelare jesen kakva se poželjeti može

Dušević u pčelinjaku (Foto: Portal RTCG)

Nakon teške godine za pčelare, jesen kakva se poželjeti može.

Pčele prikupljaju med, obezbijeđen je invertni sirup za prihranu, po regresiranim cijenama, tako da su pčelinja društva nikad bolje pripremljena za zimu, ističe profesionalni pčelar Pajo Dušević iz Tuzi za Radio Crne Gore.

Pčelarstvo zahtijeva i stalno da se uči, a danas najveća teškoća sa kojom se suočavaju pčelari je varoa-parazit koji napada pčelinja društva.

Nakon, decenija vrijednog rada u pčelarstvu, Dušević, danas, posjeduje pčelinjak sa stotinu pedeset košnica.

“Ko pčelari kako treba može da ima lijep život bez nervoze i stresa”, kaže Dušević.

(Foto: Portal RTCG)

Iako je ljeto bilo sušno, pa je meda znatno manje, Dušević, kaže da je jesen idealna za pčelare.

Lijepo je vrijeme u oktobru, pčela je prikuplja dovoljno meda i uz to, obezbijeđen je invertni sirup za prihranu po regresiranim cijenama tako da su pčelinja društva pripremljena za zimu.

“Ovakva jesen se ne pamti, ministarstvo poljoprivrede je podijelilo invertni sirup po subvencioniranim cijenama što je omogućilo pčelarima da zazime pčele kao nikada do sada”, kazao je Dušević.

U pčelinjaku stalno ima posla, a Dušević, sa svojim prijateljima, proizvodi i pogače za prihranu pčela. Prilagodio je mješalicu za beton svojim potrebama, nabavio i ostalu opremu pa je pogača iz improvizovanog pogona vrhunskog kvaliteta.

“Pravimo veoma kvalitetne pogače sa kojima su naše pčele zadovoljne. Teško je do njih doći jer jedna pogača košta dva ipo eura i znatno je skuplja od one iz prodaje”, objasnio je on.

Med koji se proizvodi nije teško prodati. Ipak, godina je bila teška i da nije bilo prodaje nukleusa – novih pčelinjih legla, bila bi još teža.

Pčele su zazimile, nikad bolje, kako reče Dušević, preporučujući mladim pčelarima da povedu računa kako štite pčelinja društva od varoe-parazita da bi na proljeće bilo više rojeva.

Send this to a friend