Društvo

Za trudnička bolovanja minimum dva mjeseca staža kod istog poslodavca

Sead Čirgić

Nacrtom novog zakona o zdravstvenom osiguranju predviđeno je da trudnice, da bi dobile pravo na bolovanje, moraju raditi kod istog poslodavca minimum dva mjeseca. Time će se, kako za Vikend novine kaže direktor Fonda zdravstva Sead Čirgić, smanjiti mogućnost zloupotrebe ovog prava.

Predlog Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO) da uslov za korišćenje trudničkog bolovanja bude minimum dva mjeseca rada kod istog poslodavca, odnosno četiri mjeseca rada (sa prekidima u toku godine) prihvatilo je Ministarstvo zdravlja. Naći će se u Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama zakona o zdravstvenom osiguranju, koji će biti razmotren na javnoj raspravi zakazanoj za utorak, 26. marta.

Čirgić objašnjava da je riječ o predlogu čiji je cilj da spriječi brojne zloupotrebe trudničkog bolovanja, prilikom kojih su se u cilju ostvarivanja ovog prava osnivale “fiktivne” firme.

“Do sada je bilo zloupotreba kod trudničkog bolovanja, jer je bilo predviđeno da osigurano lice Fonda, prije ostvarivanja prava na bolovanje, mora biti u zdravstvenom osiguranju dva mjeseca uzastopno ili četiri mjeseca u toku godine. Sada je, izmjenom u tom dijelu, definisano da trudnica mora biti dva mjeseca kod istog poslodavca, ili četiri sa prekidima u toku godine. Na taj način će se uticati na smanjenje moguće zloupotrebe. Dešavalo se, na primjer, da trudnica zasnuje radni odnos i sjutra dan se prijavi na bolovanje. Takođe, dešavalo se da je plata trudnice veća nego izvršnom direktoru”, pojasnio je Čirgić.

On podsjeća da je zakonom definisan i maksimalan iznos plate za trudnice.

“On može biti najviše do dvije prosječne neto zarade po podacima Monstata za prethodnu godinu ne preko toga. Tako da je i u tom dijelu ograničen iznos koji se može refundirati po osnovu trudničkog bolovanja”, navodi Čirgić, i dodaje da ne očekuje primjedbe na račun ovog predloga na javnoj raspravi.

Prema podacima Fonda, broj slučajeva trudničkih bolovanja u 2018. godini je bio 2.561, dok je za isti period 2017. godine bio 2.379, tj. povećan je za 182 slučajeva trudničkog bolovanja ili za 7,65 odsto.

“Troškovi za naknade za bolovanja po osnovu održavanja trudnoće (liječenje prijetećeg abortusa) u 2018. godini su 3.042.356,65 eura dok su u 2017. godini iznosili 2.722.568,49 eura što je više za 319.788,16 eura ili za 11,75 odsto”, navode iz Fonda.

Prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju i članu 41, Fond za zdravsteveno osiguranje poslodavcu refundira isplaćenu naknadu u visini od 70 odsto od osnova za naknadu, a najviše do iznosa koji ne može biti veći od jedne prosječene zarade zaposlenih u Crnoj Gori u prethodnoj godini, po podacima organa uprave nadležnog za poslove statistike.

Predsjednica Udruženja Roditelji Kristina Mihailović je ipak skeptična po pitanju ovog predloga Fonda jer, kako napominje, trudnice ionako nijesu dovoljno zaštićene.

“Mi imamo zaštitu porodilja koje poslodavac ne može da otpusti i one su te koje su u povoljnijem položaju. Da imamo Zakon o radu koji štiti trudnice, ne bi bilo nikakvih problema da se ovaj predlog Fonda uvede, ali u situaciji kada su trudnice ionako nezaštićene, a kao i ranije, na kontu zloupotreba oni odlučuju da neka prava skroz uskrate ili da ih značajno ograniče, nijesam sigurna da je to pravo rješenje”, kazala je Mihailović.

U svakom slučaju, ona napominje da će u Udruženju Roditelji taj Nacrt zakona sagledati detaljnije i uključiti se u javnu raspravu.

Fond je takođe predložio da dužina bolovanja koju utvrđuje izabrani ljekar bude najmanje 30 dana, umjesto dosadašnjih 15.

“Naš predlog je bio da dužina bolovanja koju utvrđuje izabrani ljekar bude najmanje 30 dana čime će se smanjiti pritisak na prvostepene ljekarske komisije Fonda i na specijaliste na bolničkom nivou. Izabrani ljekar može izvršiti najbolju procjenu da li je nekome opravdano odbriti bolovanje od 30 dana. Čini nam se da je to racionalna odluka i da će imati svoje efekte”, smatra Čirgić.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Budimo realni
Gost
Budimo realni

Zamislite situaciju dje mlada zena zasnuje radni odnos I zatrudni par dana prije ili poslije. Vi Tu zenu gospodo lisavate osnovnog ljudskog prava. Tjerate zenu da Bira izmedju posla I potomstva, a poredite nas sa Monte Karlom. SRAM da bude svakog ko potpise ovaj zakon.

Niksic
Gost
Niksic

Sram da Vas bude! Na ovaj nacin cete da smanjite “zloupotrebu”? Kakva je to zloupotreba, nije mi jasno? Zena trudnica bi trebalo sa ima pravo na to bolovanje, jer mozda i pored tog djeteta koje nosi u stomaku, ima kuci jos djece o kojima treba voditi racuna, a pritom jos i o svim kucnim poslovima. Veliko SRAMOTA! Ima dosta nacina… Više »

Veselinka
Gost
Veselinka

Pogledaj šta se radi u prosvjeti! Ode radnica na trudničko, na njeno mjesto se primi radnica koja poslije petnaestak dana ode na održavanje trudnoće da bi se na isto mjesto primila trudnica sa povelikim stomakom! Na jedno radno mjesto tri trudnička bolovanja, a možda i četvrto?

Majka
Gost
Majka

Sve je ovo lijepo rečeno,al se u praksi slabo poštuje,znam primjer čim je poslidavcu rečeno za trudnoću,poslije par dana OTKAZ

Ranko
Gost
Ranko

Umjesto da svim zenama bez izuzetka, radile, ne radile, daju neku nadoknadu za vrijeme trudnoce, oni smisljaju kako da preduprede “zloupotrebe”. Nestade nas prijatelju, stimulisite ovaj narod da se razmnozava, a ne tako…

Zabac-pg
Gost
Zabac-pg

Bravo. Svi na ulice

Vuk
Gost
Vuk

Svaka čast! Tako je!

Rvz
Gost
Rvz

Provjerite koliko je to u Srbiji. Mislim da je najmanje 18 mjeseci. Katastrofa.

Leon
Gost
Leon

Nije tačno nego isto nakon 2-3 mjeseca rada.

Vojo
Gost
Vojo

Treba da se poveca natalitet. Konacno dobra vijest. Ljudi , djece sve manje,sela napustena. Ovo je odlican model, bolje nego naknade za majke. Trudnice su kod nas nezasticene. Ovo je sad ok. Kako cemo podizat djecu drugacije.. svaka cast.

Maki
Gost
Maki

Bas si pametan a majke koje su dosad radjale i podizale djecu i nisu mogle da se zaposle po 20 g na Zzz koga briga .

Zabac-pg
Gost
Zabac-pg

Zao mi te 🤣🤣🤣

Kiklopcic
Gost
Kiklopcic

Svim ovim izmjenama se pokusava sanirati cinjenica da je trudnicko bolovanje od godina dana finansijski neodrzivo u CG. Vrlo su rijetke zemlje koje svojom produktivnoscu mogu da podnesu toliki trosak. U SAD poslije dva mjeseca ili nazad na posao, ili neplaceno ili putuj igumane. Mozda zvuci surovo, ali za privatni sektor, sve vise od sest mjeseci je neodrzivo, pa sad… Više »

Ladybug
Gost
Ladybug

Baš bih te vidjela da si žensko i da treba da radiš kako ovdje privatnici opučaju za 300e a u drugom stanju gdje danas sve više ima spontanih pobačaja i sve se teže ostaje u drugom stanju. Pogotovo za Cg treba dati maksimalnu podršku povećanja nataliteta u ovakvim još okolnostima, i dječji dodatak je ukunut, pa neka makar ta nadoknada… Više »

Kiklopcic
Gost
Kiklopcic

Jesam i zensko i majka. Ponovo kazem, znam da zvuci surovo, ali upravo iz cinjenice sto je poslodavcu neisplativ sadasnji sistem, oni rade sve ili da do poslednjeg naplate bolovanje tako sto ce majku drzati u radnom pogonu do visoke trudnoce ili ce naci nacina da se uruci otkaz. Kad bi se smanjilo trudnicko na 4-6 mjeseci, ta vrsta ucjene… Više »

Ladybug
Gost
Ladybug

Isplativo je njima i to debelo s obzirom da se dobro ogrebu na račun radničkih malih plata i uplacivanja minimalca umjesto punog iznosa.

Vuk
Gost
Vuk

Ajde jadan ne bio ako Vlada ima para za svoje luksuze potpuno bespotrebne, vozikanja avionima i luks automobile, dako odvoje te crkavice za žene koje im odžavaju naciju!

Djasla
Gost
Djasla

Svaka čast!

Send this to a friend