Društvo

Zaustaviti lov na morske pse

Ilustracija

Na Instagram profilu Podgoričkog vremeplova pojavile su se dvije fotografije ulovljenih morskih pasa. Obje su načinjene u Herceg Novom, a zebnja se vrlo brzo proširila među kupačima.

Na jednoj fotografiji je morska lisica (alopias vulpinus), karaktersitična po dugačkom repu, a na drugoj vjerovatno ajkula, ali je teško ocijeniti samo po fotografiji, kazao je za Radio Jadran šef laboratorije za ihtiologiju i morsko ribarstvo Instituta za biologiju mora iz Kotora, dr Aleksandar Joksimović.

Morska lisica je redovan stanovnik Jadranskog mora, a događa se i da uđe u Bokokotorski zaliv.

“Ta vrsta je lovljena i ranije, ali u suštini nije opasna, mada ne možemo reći ni bezopasna. Ne napada čovjeka, a nije bilo ni incidenata kod nas sa tom vrstom. Hrani se plavom ribom i dobar je plivač. Spada u redovnu vrstu morskih pasa u našem dijelu Jadrana”, objašnjava on.

Joksimović je istakao da bi ovu, kao i ostale vrste morskih pasa trebalo zaštititi, jer su one osjetljive zbog načina reprodukcije. Neke polažu jaja, a neke žive mladunce, ali uvijek je to mali broj potomaka, najviše 10-ak.

On apeluje na ribare da svakog morskog psa kojeg ulove vrate u more, ako je moguće. Njihovo meso se ne jede, jer je gorkog, oporog ukusa. U svijetu se koriste samo peraja za supe i to predstavlja izuzetno nehuman čin, ali kod nas, na sreću toga nema i regulisano je pravilnicima, objašnjava Joksimović.

Bokeški ribari u akvatorijumu crnogorskih voda često se susrijeću sa morskim psima, koje privlače mamci za tune, pa su često i sporedni ulov.

Problem predstavlja njihov sistem za disanje, koji zahtijeva konstantan protok svježe morske vode, zbog čega ajkule nikad ne miruju.

“Ajkula, kada se uhvati na udicu, se “guši”, jer kroz škrge mora da protiče svježa morska voda, upravo zbog kiseonika. Zbog nemogućnosti plivanja, kada se uhvati na udicu, ona se guši. Pretpostavljam da se vade mrtve. Ajkule znaju po stotinu kilometara dnevno da preplivaju, upravo zbog te aktivnsoti i prokrvljenosti škrga, koje moraju da budu obogaćene kiseonikom”, navodi on.

Kada je riječ o drugoj fotografiji, Joksimović nije mogao da ocijeni da li je na njoj pešikan ili mala ajkula, koje se pojavljuju u posljednje vrijeme u našem moru. Ni one ne predstavljaju opasnost po plivače, ali mogu biti opasne na pučini, gdje im sve što pliva predstavlja plijen. Zbog toga on apeluje da se kupači drže obale.

“Bez obzira koliko mi paničimo i predstavljamo morske pse kao neka čudovišta, oni su ugrožene vrste upravo zbog njihove spore reprodukcije i pretjeranog, ali sporednog ulova”,  poručuje dr Joksimović. Jer, ove vrste su u moru preko 400 miliona godina, a “mi smo tu stranci ili uljezi”.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Voki
Gost
Voki

Čuš da ih zaštite, još nam trebaju ajkule da se namnože. I nije tačno da se meso ajkule ne jede. Čak ima vrhunski ukus.

Send this to a friend