Društvo

Zbog govora ministarke Bratić, ombudsman poziva političare na odgovornost

Vesna Bratić, Foto: screenshot

Ozbiljna politička kriza u Crnoj Gori je dovela do zaoštravanja retorike, a samim tim i do ne baš tolerantnih poruka koje se mogu čuti na javnoj sceni, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković, komentarišući istup ministarke Vesne Bratić, koja je tokom protesta u Podgorici prozvala političare koji pripadaju manjinskim nacionalnim zajednicama Bošnjaka i Albanaca.

<<<U ostrašćenom govoru ministarka Bratić se obrušila na predstavnike manjinskih naroda, Abazovića i vrh SNP-a<<<

Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić se 23. januara obratila protivnicima formiranja manjinske Vlade na inicijativu potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića, oštro napadajući sve koji su uključeni u taj projekat.

Bratić je izrazila protest što, prema njenom mišljenju, buduća Vlada neće potpisati Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) i targetirala moguće konstituente buduće manjinske Vlade, od Socijalističke narodne partije (SNP) do političara koji pripadaju manjinskim narodima.

“Da li vrhuška SNP-a misli, da će sa Draginjom Vuksanović Stanković i Damirom Šehovićem, Ervinom Ibrahimovićem, Fatmirom Đekom, Nikom Đeljošajem potpisati Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom”, izjavila je tokom protesta ministarka Bratić, poručujući da je Abazovićeva “sramota” što obara postojeću Vladu Zdravka Krivokapića.

Kompletna opozicija, dio nevladinog sektora i dio partija aktuelne vladajuće većine su okarakterisale dio govora ministarke Bratić neprimjerenim i nacionalističkim, te usmjerenim prema manjinama.

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković kaže da je činjenica da lideri partija manjina u govoru ministarke Bartić nijesu pomenuti u tolerantnom tonu.

“U ovakvim okolnostima njena izjava može da zvuči uvrjedljivo i svaka sumnja u to šta je ona zaista htjela da pošalje kao poruku treba da bude otklonjena. Sve vrijeme upozoravamo da duboka politička kriza ne bi trebalo da se preliva na građane i da bi političari trebalo da budu odgovorni jer bi u suprotnom moglo doći do ozbiljnih posljedica”, kaže Bjeković.

Proteste protiv inicijative za izglasavanje nepovjerenja Vladi su podržali funkcioneri Demokratske Crne Gore i manjih stranaka iz Demokratskog fronta (DF).

Sporno obraćanje ministarke Bratić dolazi nakon što je u Skupštini Crne Gore zakazano glasanje o nepovjerenju Vladi Zdravka Krivokapića, za 4. februar, na inicijativu koalicije koju predvodi potpredsjednik Vlade Dritan Abazović i opozicione stranke.

Prema Abazovićevom prijedlogu, dosadašnju Vladu bi mogla da zamijeni manjinska Vlada koju bi činila Abazovićeva koalicija (Građanski pokret Ura i Organizacija Civis), manjinske nacionalne stranke Albanaca i Bošnjaka, te moguće Socijalistička narodna partija.

Ove stranke su ranije potpisale Memorandum o saradnji koji se u dijelu političke javnost smatra osnovom za formiranje buduće manjinske Vlade.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Posmatrač
Gost
Posmatrač

A da li je pozivao poslije Draginjinih ,,govora”?

Send this to a friend