Društvo ZBOG SALMONELE EUTANAZIRANO 18.400 TOVNIH PILIĆA

Zbog salmonele eutanazirano 18.400 pilića, sa granice vraćeno grožđe, paprike, krompir…

Fitosanitarna inspekcija je u septembru izvršila pregled ukupno 1.978 pošiljki i zbog utvrđenih nepravilnosti izdala 27 rješenja o zabrani uvoza.

“Pregledano je 1.352 pošiljki pri uvozu; 64 pošiljki u provozu; 464 pošiljki za izvoz; 67 pošiljki za reexport i četiri ovjera carinskih deklaracija. Izdato je 27 rješenja o zabrani uvoza i to 26 rješenja o vraćanju pošiljki i jedno rješenje o uništenju pošiljki”, navodi se i Izvještaju o radu inspekcijskih službi Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

Ukupno je uzeto 365 uzoraka pri uvozu od čega je, kako se navodi, za 25 uzoraka laboratorijski utvrđeno da ne odgovaraju propisanim zahtjevima. U septembru je, dodaju, laboratorijski ispitano 27 odsto pošiljki iz uvoza.

“Zbog utvrđenih neusaglašenosti sa propisanim zahtjevima sprječeno je stavljanje na tržište 27 pošiljki, ukupne težine 451.283 kg proizvoda iz uvoza. Vraćeno je tri tone industrijske šljive, dok je zbog prisustva pesticida vraćeno 16.030 kg limuna; 24.812 kg paprike, 23.000 kg krompira, 379.458 kg vinskog grožđa zbog prisustva pesticida i uništeno 4.983 kg paradajza”, piše u Izvještaju.

“U unutrašnjoj kontroli izvršeno je 97 inspekcijskih pregleda i tom prilikom, zbog neispunjavanja uslova za setifikaciju sadnog materijala, zabranjeno je stavljanje u promet 70 sadnica mandarina i 50 sadnica limuna”, navodi se u Izvještaju.

Inspektori za hranu u septembru su kontrolisali 229 objekata i utvrdili da subjekti koji obavljaju djelatnost proizvodnje i prometa hrane u visokom procentu postupaju u skladu sa zakonom o bezbjednosti hrane.

“Kontrolama je utvrđen određeni broj manjih nepravilnosti koje su se najčešće odnosile nepravilno izloženu i označenu hranu, neodržavanje objekta i/ili opreme u čistom i funkcionalnom stanju”, navodi se u Izvještaju.

Zbog utvrđenih nepravilnosti inspektori su, kako se navodi, preduzeli 32 upravne mjere i radnje.

Izdato je šest rješenja o zabrani rada lica zbog neposjedovanja dokaza o izvršenom zdravstvenom pregledu; četiri rješenja o otklanjanju nepravilnosti; 11 ukaza o otklanjanju nedostataka manjeg rizika za čije otklanjanje je potrebno kratko vrijeme i 11 novčanih kazni ukupne vrijednosti 3.330 eura.

“U septembru je izvršen pregled 780 uvezenih pošiljki hrane neživotinjskog porijekla i 189 pošiljki predmeta i materijala koji dolaze u kontakt sa hranom. Tokom septembra, nije bilo nebezbjednih pošiljki hrane namijenjene uvozu koje podliježu konttoli inspekcije za hranu”, ističe se u Izvještaju.

Od ukupnog broja pregledanih pošiljki hrane neživotinjskog porijekla iz uvoza, pojašnjavaju, za laboratorijska ispitivanja propisanih zahtjeva bezbjednosti uzeto je 138, a od pošiljki predmeta i materijala koji dolaze u kontakt sa hranom čest uzoraka.

“Laboratorijski je ispitano 17,7 odsto pošiljki hrane namjenjenih uvozu i tri odsto predmeta i materijala koji dolaze u kontakt sa hranom. Nakon izvršenih pregleda i utvrđenog stepena usaglašenosti sa propisanim zahtjevima bezbjednosti inspektori za hranu su donijeli 969 rješenja o uvozu i stavljanju u slobodni promet bezbjednih pošiljki hrane i materijala koji dolaze u kontakt s hranom”, navodi se u Izvještaju.

ZBOG SALMONELE EUTANAZIRANO 18.400 TOVNIH PILIĆA

Veterinarska inspekcija tokom septembra izvršila je 1.302 pregleda u unutrašnjoj i kontroli spoljnotrgovinskog prometa.

“U unutrašnjoj kontroli izvršena su ukupno 258 pregleda. Zbog suzbijanja zaraznih bolesti životinja u skladu sa propisima eutanazija i neškodljivo uklanjanje živine izvršeno je nad 18.400 tovne piladi kod koje je potvrđena zarazna bolest salmoneloza tokom trajanja karantina za uvezene životinje, sanitarno klanje živine izvršeno je kod 38.500 komada tovne piladi, a preduzete su i mjere za suzbijanje američke kuge pčelinjeg legla na pčelinjacima u kojima je laboratorijski potvrđeno prisustvo uzročnika ove bolesti kao i pregled pčelinjaka u krugu od tri kilometra od zaraženog pčelinjaka”, navodi se u izvještaju.

Nakon sprovedenih pregleda, inspektori su izdali dva rješenja držaocima životinja za otklanjanje nepravilnosti; osam rješenja o suzbijanju i iskorenjivanju zaraznih bolesti životinja (u slučaju sumnje odnosno potvrde bolesti); osam rješenja o opservaciji pasa i mačaka radi isključivanja sumnje na bjesnilo; jedno rješenje o otklanjanju nepavilnosti kod veterinarske ambulante; dva prekršajna naloga za pravna i fizička lica i sedam ukaza.

“U izvještajnom periodu izvršen je pregled 1.134 pošiljki koje podliježu veterinarskom pregledu namjenjenih uvozu, tranzitu ili izvozu. Pri uvozu, izvršen je pregled 806 pošiljki živih životinja, hrane životinjskog porijekla i proizvoda životinjskog porijekla. Pošiljke živih životinja namijenjene daljem uzgoju su upućene u karantin, radi ispitivanja zdravstvenog stanja, prije puštanja u slobodan promet”, navodi se u Izvještaju.

Od ukupnog broja pregledanih pošiljki hrane životinjskog porijekla i hrane za životinje iz uvoza, za laboratorijska ispitivanja propisanih zahtjeva bezbjednosti uzeto je 128 uzoraka, a laboratorijski je ispitano 15,88 odsto pošiljki iz uvoza.

“Izdato je 806 rješenja o stavljanju u slobodan promet. U septembru nije bilo nebezbjednih pošiljki hrane životinjskog porijekla namijenjenih uvozu”, ističe se, između ostalog u Izvještaju o radu za septembar Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

Send this to a friend