Društvo

Žene pokrenule 27 inicijativa zbog mobinga, muškarci 22

ilustracija

Inspekcija rada dobila je 69 inicijativa povodom mobinga na radnom mjestu za period od 2013. do decembra ove godine, a u oko 50 odsto slučajeva utvrđene su nepravilnosti, saopšteno je Pobjedi iz Uprave za inspekcijske poslove.

Razvrstavajući po strukturi, 27 inicijativa pokrenule su žene, 22 muškarci, a bilo je i 20 anonimnih prijava. Nepravilnosti, kako je navedeno iz Uprave za inspekcijske poslove, odnose se na neodređivanje posrednika za vođenje postupka zaštite od mobinga kod poslodavca ili neobavještavanje zaposlenih o tome što je mobing i kakvaje procedura zaštite u takvim slučajevima.

Ove nepravilnosti otklonjene su po ukazivanju inspektora rada na njih istakli su iz Uprave za inspekcijske poslove.

U ostalim slučajevima, kako su naglasili iz ovog organa, podnosioci inicijativa su upućivani na sudsku zaštitu ili zaštitu pred Agencijom za mirno rješavanje radnih sporova, kao i na instituciju zaštitnika ljudskih prava i sloboda.

To je učinjeno s obzirom na to da se radilo o žalbi na mobing uz navođenje ponašanja koje može imati obilježja mobinga, ali bez ugroženog ili uskraćenog konkretnog prava iz rada i po osnovu rada objasnili su iz Uprave za inspekcijske poslove.

Istakli su i da inspektori rada nijesu ovlašćeni da vode postupak ispitivanja “da li u radnjama i ponašanju potencijalnog mobera (to može biti poslodavac, ali i drugi zaposleni) postoje elementi mobinga”.

“To se utvrđuje u postupku kod poslodavca, a potom na sudu ili pred Agencijom, pri čemu inspektor preduzima mjere samo sa ciljem stvaranja zakonskog uslova zavođenje takvog postupka kod poslodavca, u skladu sa Zakonom o zabrani zlostavljanja na radu”, navedeno je u odgovoru dostavljenom Pobjedi.

Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja saopšteno je da ovaj resor samo prati primjenu zakonu, te da je postavljena osoba koja prima i koordinira žalbama za povrede prava na radnom mjestu, ali da od 2012. godine, od kada je Zakon o zabrani zlostavljanja na radu stupio na snagu nijednu žalbu za mobing nijesu primili.

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda je od 2012. do 31. jula ove godine, kako je saopšteno Pobjedi, imao 42 pritužbe po osnovu mobinga na radnom mjestu.

Najviše ih je, prema njihovim statističkim podacima, bilo 2013. godine 15, dok ih je godinu kasnije (2014) bilo pet, a 2015. godine osam. Prije dvije godine (2016) bile su tri pritužbe, prošle godine sedam, a ove, do 1. avgusta, četiri.

Iz ove institucije istaknuto je i da su svi podnosioci pritužbi isključivo ukazivali na vertikalni mobing, odnosno kada nadređeni zlostavlja hijerarhijski podređenog na poslu.

“Karakteristika dosadašnjeg rada zaštitnika u ovoj oblasti jeste i evidentan osjećaj povrede dostojanstva koji se javlja kod podnosilaca pritužbe”,  kazali su iz ove institucije.

Send this to a friend