Društvo

Žene u Crnoj Gori i dalje kućni servis

Ilustracija

Nadležne institucije su decenijama prioritetno radile na uspostavljanju rodne ravnopravnosti u javnoj sferi kroz jednako zapošljavanje, učešće u političkom životu, gurajući u zapećak obavezu da iskorijene patrijarhat i iz privatnih života muškaraca i žena, zbog čega danas nije rijetka pojava da većinu poslova u kući i dalje obavlja žena, jer se smatra da je to njena prirodna uloga, piše današnja Pobjeda.

Načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Biljana Pejović kazala je za Pobjedu da nijesu imali dovoljno finansijskih sredstava da se intenzivnije bave pitanjem rodne ravnopravnosti u privatnom životu muškarca i žene, ali da će se ta situacija promijeniti. Posljednje istraživanje koje je rađeno o socio-ekonomskom statusu žena 2013. godine pokazalo je, podsjeća ona, da su žene nakon dolaska sa posla čak do osam sati provodile u obavljanju kućnih obaveza.

“Vjerujem da se od tada to promijenilo na bolje. Treba nam novo istraživanje da vidimo kakvo je tačno stanje, a onda bismo pokrenuli neke kampanje da poboljšamo svijest muškaraca i generalno društva”, navela je ona.

Teško se, kako dodaje, oslobađamo stereotipa, te je to „jedan istorijski proces“. Pejović ističe da su proteklih godina radili na ekonomskom osnaživanju žena što je, kaže ona, u ovoj priči veoma važno. Nedavno su dobili i pohvale od evropskih institucija.

“Ekonomski nezavisna žena drugačije razmišlja, drugačije se ponaša i ima drugačiji tretman u društvu. Mijenja se polako svijest i sve je više mladih ljudi koji dijele i kućne poslove… Muškarci se, recimo, uključuju u poslove koje je nekada žena isključivo obavljala, kao što je briga oko djece. Prošle godine je više od 400 muškaraca iskoristilo pravo na roditeljsko odsustvo. To je pokazatelj da idemo naprijed”, rekla je ona.

Na našim prostorima je odavno, kako podsjeća direktorica Centra za ženska prava Maja Raičević, uspostavljena formalna ravnopravnost poslije Drugog svjetskog rata ustavom Jugoslavije. Žene i muškarci, ističe ona, imali su ista prava iz oblasti javnog i privatnog života.

“Imamo jednu apsurdnu situaciju da je ta ravnopravnost donijela još dodatni teret ženama, jer država nije uspostavila dovoljan broj servisa za podršku, pa žene i dalje obavljaju veliki dio neplaćenih poslova koje na zapadu obezbjeđuje država”, istakla je ona.

Raičević smatra da je privatna sfera života podjednako važna kao i javna, a promjene svijesti se, prema njenim riječima, dešavaju, prije svega, kroz obrazovanje i vaspitanje.  Nedavno je, kaže, gledala prilog na televiziji iz vrtića gdje su prikazivali dječake koji se igraju sa lego kockicama ili gledaju crtane filmove, dok djevojčice pomažu vaspitačicama da donesu ručak za grupu ili pospremaju sobu, te ističe da to treba da se promijeni.

Postoji, kako je kazala, iluzija o ravnopravnosti koja se posmatra kroz živote mladih žena.

“Često se kaže da mlade žene imaju mnogo više slobode da se kreću podjednako u socijalnim krugovima kao i muškarci. Međutim, to sve negdje traje do onog momenta kada se zasnuje porodica. Tada žene preuzimaju većinu kućnih poslova i imaju mnogo manje prostora za socijalne i druge aktivnosti, koje su važne za lični razvoj”, rekla je Raičević.

Ako, kako dodaje, pogledamo žvote starijih žena, koje su u dobi kad treba da uživaju i odmaraju, shvatićemo da su one u većini slučajeva i dalje servis porodici u smislu čuvanja djece.

“Ili brige o starijim članovima, nekad, naravno, svojevoljno i iz ljubavi, ali često i silom prilika”, navela je ona.

Poslanik Zvonko Vuković (DPS), koji je član skupštinskog Odbora za rodnu ravnopravnost, kaže da svakako još nije idealno stanje kada je riječ o rodnoj ravnopravnosti u privatnoj sferi, ali da se svijest polako mijenja. Ženi, ističe on, nije rezervisano mjesto domaćice, što se dešavalo ranije.

“Patrijarhalnost polako gubi bitku sa nekim modernim i liberalnim stavovima. Žene su postigle dozu poprilične ravnopravnosti kroz kroz sferu zapošljavanja, tako da se i podjela poslova kod mlađih generacija tako tretira”, rekao je on.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Brigita
Gost
Brigita

Same su krive!!!!!!!

Ladybug
Gost
Ladybug

Smatram da ukoliko i žena radi – nije samo njena dužnost da brine o kući i djeci, to su zajedničke obaveze, jer to i čini porodicu i zato se i ima partner,da bi bio/la tu da zajedno prolaze kroz život i sve što život nosi. Upravo te obaveze i zajednička borba i spaja normalne partnere.

MneHN
Gost
MneHN

Ne radi se ođe o feminizmu, pomodarstvu ili čemu već.. Radi se o nedostatku poštovanja i obzira prema potrebama drugih. Vaspitavajte svoju djecu ličnim primjerom tako da sjutra poštuju svoje partnere. Da dijele obaveze tako da oboje zive ispunjene zivote a ne da budu u zabludi da je bilo ko DUŽAN da ispunjava vase zahtjeve. Ako oboje odrade smjenu od… Više »

JAAA
Gost
JAAA

Bravo…Upravo tako

EL_Gordo
Gost
EL_Gordo

To su prave zene…da kuva, da cisti, pere, cuva djecu, doceka umornog muza s posla…i obavezno da cuti kad muz prica…to je prava zena a ne ka’ ove danasnje…

Gazda
Gost
Gazda

Glupost. Moderne zene su daleko posvecenije karijeri nego poslovima u kuci. Tako i treba jer su moderni muskarvi takodje mnogo posveceniji sebi nego porodici

Džo
Gost
Džo

Jes, karijeru glavne kasirke u Voli, a ovamo nesposobna da zivi samostalno

MNE
Gost
MNE

Sa ovom nerealnom pričom se sve porodične vrijednosti osporavaju.Misli li se da žene treba da rade teške fizičke poslove ako hoće ravnopravnost?Ili samo muškarci treba da sve rade?Nikad žene nijesu bile u gorem položaju nego sad od kako su počele da se guraju ispred.Ovu priču forsiraju gej lobi i ostali anarhisti.

Rokenrola
Gost
Rokenrola

Sto cemo sa rodnom ravnopravnoscu kad treba kuca da se zida? Neka zena onda na mijesalicu pa cu ja lopatom ubacat, ili kad treba drva iscijepat? S obzirom da nismo jos dobili robote sto ce spremat rucak, i zidat kucu, bolje je da ostane ovako, pa ce se pomoc zeni oko rucka i kuce, pustite palamudin

Vuk
Gost
Vuk

A kad ces to ti licno uzet da zidas kucu i krecis i majstoruses osim neke sitnice? U vecini slucajeva se placaju majstori za to, a za ciscenje kuce spremacica je i dalje tabu u Crnoj Gori. I zena moze da rasiri ves, posprema tu i tamo,ali ne mora sve na nju da pada, bas kao sto i ti neces… Više »

Nebitna
Gost
Nebitna

Nisam za ovaj ” pokret feministkinja” nikako ali kuca se zida jednom u zivotu i drva se cijepaju jednom u godini,a rucak,sudje,ves,usissavanje itd su SVAKODNEVNI poslovi

Mesar mickey
Gost
Mesar mickey

Vi ste potpuno poludjeli! Nego ko ce djeci kuvati? Ja kao muskarac pomazem sve, ali je zena direktor kuhinje. To j isto kao da ste rekli da muskarci i dalje u cg cijepaju drva, kose dvoriste, izvode djecu u setnju i vode na trening… ko visoko leti nisko padne, strah me da ce uz kucni serviz i krave da muzu,… Više »

JAAA
Gost
JAAA

Sto hocete jos da kazete ….Uvezli ste nam sve NAOPAKO…Nase mame i babe nam nijesu davale da uvedemo zivotinju u stan ..kucu…Mogli smo da mazimo i cuvamo bilo koju zivotinju van kuce…u dvoriste….stalu… Sada je moderno DA TI UBACE CETVORONOGU ZIVOTINJU U KREVET..MODERNO DOBA DA UMJESTO DA DRZIMO DIJETE ZA RUKU ….ONI TAMO NEKI MODERNI DRZE POVODAC I SETAJU KUCICE… Više »

Tomos
Gost
Tomos

I udalje samo oe rađaju, sramota…

Jovo
Gost
Jovo

Ovi modernisti se vise bave razbijanjem porodice nego stvarnim problemima porodice.Njima je uzas sto babe cuvaju unucad, bolje da u park setaju unucad no pse ili jos gore da merkaju momke koji im unucad mogu biti

I ja sam zena
Gost
I ja sam zena

Naravno da zena majka domacica prvo radi od 9 h do 17 h..Dodju kuci i trupacke postavljaju rucak….odma uz veceru kuvaju rucak za sjutra…Djeci tata pogleda domaci ili se poigra sa njima…i td.i td…onda hoce da se “igra”sa umornom zenom…Eh eh.. Nase majke su radile od 7 h do 15 h..Koristile su porodiljno…Imale vremena da nas povedu u setnju..Ucile nas… Više »

Rokenrola
Gost
Rokenrola

Bravo

Mira
Gost
Mira

Suger, kralju, istinu zboris. Ne skidaju se s drustvenih mreza, nemaju kad ni pojesti ono sto im majka spremi. No, kako stvari stoje smak Svjjeta ce brzo (salim se, ovo za smak ☺)

Todor
Gost
Todor

Dobro je rekla pok.Beba “skupile se zeneturine”

Snob do snoba
Gost
Snob do snoba

Bice
Zenturace …eto tako ih zovu snobovi

ooo
Gost
ooo

Nepravda, muškarci neće da doje!

JAAA
Gost
JAAA

Zadojeni su instagramom oko dojki

Joke
Gost
Joke

Samo da se osvrnem na to.. zašto su muškarci na porodiljskom.. Zato sto ONI su mahom zaposleni u državnim institucijama, gdje su bruto plate tri puta ili vise, vece od minimalca, na koji je osigurano 80% zaposlenih. Srazmjerno tome i naknade za porodiljsko su isto tako vece… Toliko o tome

Gazda
Gost
Gazda

Sta lupas? Ni ja ni jedan od mojih prijatelja ne radi u drzavne firme. Drzavni poslovi su za zene i mamine i tatine sinove.

gago
Gost
gago

Vi ste i doveli do ovoga da su žene postale muškarci a muškarci žene

Tajnovidac
Gost
Tajnovidac

Raspad porodice u kojoj nema kokota u kući. Žene izavetane feminizmom, jure karijere i nekakvu ravnopravnost i kad prođe voz onda nastaje muka i frustracije.

...
Gost
...

Aoooo, što će se od ovih stručnjakinja, kumim te varjačom! Znači, radim na poslu kao zaprežna mazga, a kad dođem doma, ni ručka, ni večere… A fejzbuk radi li radi…

Šuger
Gost
Šuger

Istraźivanja vam se vjerovatno svode na neka sela đe još ni struja nije dosla. Imam 5 žena u kući i osim majke sve ostale ni dan danas ne umiju jaje da isprže a odavno su za udaju. Tak oda vas sve demantujem. Da nije mašine za suđe ne bi ni čašu oprale. A večina ih je mladih upravo takva.

feministkinja
Gost
feministkinja

A zašto je to toliko strašno što ne umiju da spremaju? Pritom, po kojim se to kriterijumima gleda kad je djevojka spremna za udaju?

Send this to a friend