Koliko Crnoj Gori treba zaposlenih u javnoj upravi, odnosno gdje ima viška, a gdje manjka znaće se do kraja juna, saopštili su Pobjedi iz Ministarstva javne uprave.
Tada bi trebalo da bude saopšten i precizan broj zaposlenih u javnoj upravi, uključujući i opštine. Sve do sjednice Vlade 7. decembra prošle godine baratalo se različitim ciframa, ali je ministarka javne uprave Suzana Pribilović tada saopštila da je Ministarstvo konačno uspjelo da dođe do tačnog broja zaposlenih u javnoj upravi.
Po njenim riječima, u javnom sektoru, odnosno na centralnom nivou, ukupno je zaposleno 39.306 građana, a u opštinama 12.174. Ministarka je tada objasnila da je bilo neslaganja podataka iz Centralne kadrovske evidencije i Ministarstva finansija.
Iz Ministarstva su redakciji ovo lista u petak kazali da rokovi ostaju nepromijenjeni.
“Planirano je da međusektorski stručni tim za proces optimizacije broja zaposlenih u javnoj upravi završi posao i Vladi predstavi nalaze i plan optimizacije do kraja juna tekuće godine. Tada će se razmatrati i sva ostala pitanja u vezi sa procesom optimizacije. Međusektorski stručni tim radi na ovim aktivnostima, svako u okviru svojih nadležnosti i resora. Očekujemo da, u skladu sa planiranom dinamikom, završimo ove obaveze” kazali su Pobjedi iz Ministarstva javne uprave odgovarajući na pitanje kada će se tačno znati koliko je viška u javnoj upravi.
Precizne podatke o potrebnom broju zaposlenih znaćemo, dodali su iz ovog Vladinog resora, po završetku ovog procesa.
“Nakon toga će biti jasno u kojim djelovima sistema treba povećati, odnosno smanjiti broj zaposlenih. Cilj optimizacije je preraspodjela zaposlenih i stvaranje efikasne i servisno orjentisane javne uprave, što znači da imamo jasnu sliku u kojim djelovima sistema treba pojačati, odnosno rasteretiti one u kojima imamo višak zaposlenih”, kazali su iz Ministarstva.
Podsjetimo da međuresorski stručni tim, kojim koordinira ministarka, čine sekretari resornih ministarstava, predstavnik Zajednice opština i predstavnici pojedinih opština.
Za razliku od Ministarstva, u Sindikatu javne uprave i pravosuđa su kategorični da viška zaposlenih nema.
“Po našoj procjeni, nema viška zaposlenih. Naime, u pojedinim segmentima javne uprave ima viška zaposlenih, dok u drugim imamo veliki deficit. Naš stav i preporuka koju smo mnogo puta saopštili i na zvaničnim mjestima je da treba da se izvrši preraspodjela radnih mjesta, odnosno da se na primjer preko internih oglasa sa suficitarnih radnih mjesta premjeste u istom rangu na deficitarna”, kazao je Pobjedi Nenad Rakočević, predsjednik Sindikata javne uprave i pravosuđa.
On kaže da Sindikat nije bio uključen u ovaj proces reforme.
Aj’ sad stisnite na izborima, pa poslije da se baci kocka i da se vidi ko će kući.
Bice velikih razocarenja posle izbora kad narod sazna da posla nema vise a dali im glas.
Ja sam siguran da od ovih 39306 koji rade u državnoj upravi doma ostane 19306 , što se tiče radnih rezultata poznalo se ne bi, bez što bi manje kafe i cukra prošlo i manje se ćikara opralo.
Kriva je drzava sto svjesno dozvoljava pojedinim opstinama da uposljava po deset puta sluzbenima vise nego sto je potrebno i normalno…ministrastvo dfi ansija direktno krsi zakon izdavajucu saglasnosti za novouposljene opstinama koji su potpisali reprogram za tehnoski visak….klasicni kriminal..ali niko ne odgovara tu je problem rafi kp sza hoce bez posledica
Visak ste Vi gospodjo i vasi nesposobni direktori direktorata
Pa Mikisone nisu oni glupi nikad se ne radi to prije izbora da nekome daš otkaz no ga držiš u šaci i njegovu užu a i širu familiju ,pa ne dozvoliš da izadje na izbore ako je protiv vlasti pa iako je uže familija protiv koja može da utiče i na širu familiju.E to se tako radi pa sad ova… Više »
Sto ne ubrzate to malo pa pocetkon Maja prije izbora ?!
Da li ce iko ikada rjesavati problem u opstini Rozaje gsje ima 500 uposljenih a vise od pola godine plate kasne…jeli vam to evropa sramote jedne
Samo u Rozajama u opstini ima 130 i vise, sto je zaposljeno na izmisljena radna mjesta, vecina uopste ne dolazi na posao, a prima platu 300 – 400 e
U podgorickom vodovodu nema stolica koliko ima zaposlenih. Na zeljeznici isto tako… bice kuci da se ide brzih dana…
Realista druze,ista stvat u cetinjskim javnom preduzecima,a opstina CT,na stolicu sjede po troje,dakle prica se duplo viska radnika tj.”partijskih”podanika.
50000 neradnika se ukracalo u fotelje i potezom olovke svake 2 god produžava svoje bivstvovanje.garant 25 % ovoga je višak, a kad ih otpuste onda dps pada!
Odatle treba u startu 1/3 da otpuste, a od ovih 2/3 da izaberu poluvinu koju će da zadrže