Ekonomija

Hoće li EU tražiti od Crne Gore uvođenje vlastite valute?

Zdenka Popović

Država koja želi da se učlani u EU, najmanje dvije godine prije učlanjenja u monetarnu uniju mora održati stabilnost nacionalne valute u odnosu na euro. Ovo otvara pitanje nacionalne valute u odnosu na euro. Ovo otvara pitanje hoće li se od Crne Gore zahtijevati uvođenje vlastite valute, da bi se ispunio ovaj kriterijum, kazala je Zdenka Popović, poslanica Demokratske Crne Gore

Crna Gora je na Međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu otvorila Pregovaračko poglavlje 17 koje se odnosi na ekonomsku i monetarnu uniju.

Prijedlog pregovaračke pozicije Crne Gore za Poglavlje 17 dostavljen je Evropskoj komisiji 11. maja 2017. godine i očekivanja Vlade su bila da će se Poglavlje 17 otvoriti do kraja 2017. godine.

“Dakle, sa zakašnjenjem od skoro 14 mjeseci zvanično je otvoreno Poglavlje koje se odnosi na ekonomsku i monetarnu uniju. Postavlja se pitanje kakav će biti odnos Evropske komisije, Evropska centralna banka i institucije koja se bavi ekonomijom svih članica EU (ECOFIN) prema Crnoj Gori kada je u pitanju monetarna politika i da li će  Brisel dozvoliti korišćenje eura kao valute državi koja nije članica Evropske monetarne unije i članica EU”, kazala je Popović.

Podsjeća da je Crna Gora još 2002. godine izvršila konverziju njemačke marke u euro, prije nego što je ECOFIN donio odluku da se zabranjuje unilateralno uvođenja eura u monetarni sistem neke dražve koja nije članica EU.

“EU nije mogla spriječiti jednostrano uvođenje eura iz razloga što je euro globalna valuta kojom se trguje i nemoguće je zabraniti bilo kome da kupi euro, kao u ostalom, bilo koju drugu robu”, navela je Popović.

Međutim, ističe ona, prema EU pravilima, da bi jedna država mogla koristiti euro kao svoju valutu mora da bude članica EU i da poštuje sve kriterijume Ugovora iz Mastrihta.

“Tek nakon toga država može da uđe u Evropsku monetarnu uniju. Dakle, enigma je šta će odlučiti Evropska komisija, Evropska centralna banka i ECOFIN od dana otvaranja Pregovaračkog poglavlja 17. Ono što je jasno je da Crna Gora ne ispunjava ni jedan uslov kada je u pitanju vođenje monetarne politike, posebno korišćenje eura kao spostvene valute”, navodi Popović.

Podsjeća da nismo članica Evropske monetarne unije koja podrazumijeva-jedinstvenu valutu članica, jedinstvenu monetarnu politiku koju vodi Evropska centralna banka, koordinaciju među državama članicama u formiranju ekonosmkih politika, koordinaciju fiskalne politike kroz ograničavanje javnog duga i budžetskog deficita.

“Ono što čeka Crnu Goru je potpuno poštovanje kriterijuma iz Mastrihta, jer je to osnovni uslov za ulazak Crne Gore u Evropsku monetarnu uniju, a to onda otvara prostor da se dijalogom sa EU razriješi pitanje korišćenja eura. Kriterijuma iz Mastrihta podrazumijevaju: visok stepen stabilnosti cijena; održivo stanje javnih finansija; stabilnost kamatnih stopa na dugoročne vladine obveznice; budžetski deficit ne smije biti viši od tri odsto BDP-a, a javni dug ne viši od 60 osto BDP-a. Najproblematničniji uslov je da država koja želi da se učlani u EU, najmanje dvije godine prije učlanjenja u monetarnu uniju mora održati stabilnost nacionalne valute u odnosu na euro. Ovo otvara pitanje nacionalne valute u odnosu na euro. Ovo otvara pitanje hoće li se od Crne Gore zahtijevati uvođenje vlastite valute, da bi se ispunio ovaj kriterijum”, zaključila je Popović.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Rozaj
Gost
Rozaj

A bez brige jadnaa, dje ti to pade na pamet

markos
Gost
markos

kakva si ti dalabuuuu…. no ajde, da se nešto kaže, da se makar dio plate (koju vam mi plaćamo) zaradi….

Laza
Gost
Laza

Ovi iz Demokrata ništa konkretno, samo lupetaju ko Maksim po diviziji.

Miro
Gost
Miro

Salim se za perper… Ali…. Iza nestampane valute ne stoji nikad nacionalni proizvod ili usluga. I dosad, mi euro nismo stampali na projekciju proizvoda. Iza ovih eura sto kruze po Cg stoji u izvoristu produkcija nekih drugih zemalja… Jedino je objektivan onaj dio eura koji je ostvaren izvozom ili inostranim turizmom. Usijana krtola na Krnovo i bijeli luk iz Zatona… Više »

Miro
Gost
Miro

Bravo, konacno nas perper…..

Tramp
Gost
Tramp

A izivini kojom privredom,proizvodnjom i izvozom ti pokriven Perper?Sem patriotizmom sto je pokriven.

Anonimus
Gost
Anonimus

Sve je ovo opozicioni patkogovor. Ko me zna šta je patkogovor neka pročita Orvelovu 84.

Zabjelo
Gost
Zabjelo

Popovićka,pravo u centar!Neka nam objasne šta ćemo raditi ako se donese odluka da se uvede sopstvena valuta.Ja mislim da bi to bila katastrofa za građane Crne Gore.Svi mudro ćute i čekaju.

Jovica
Gost
Jovica

Nismo mi bez dozvole uveli euro,neeeee,taman posla mi to ne umijemo!!!!Svaki nam je posao takav!!!

Violeta
Gost
Violeta

Za Crnu Goru bi bilo bolje da ima svoju valutu i da CB vodi monetarnu politiku u punom kapacitetu.Međutim,bojim se da bi štampali novac kao devedesetih pa bi imali stalno inflaciju.Kad god bi prifalilo para išlo bi se u štampanje.Teško da će nam EU dozvoliti da bez reformi koristimo euro.

čitaoc
Gost
čitaoc

Ne mislim da država sa slabom privredom može da ima jaku valutu.

Podgoričanin
Gost
Podgoričanin

Imam informaciju da nam neće tražiti da imamo nacionalnu valutu,ali ćemo morati svi da imamo crvene kravate(muški) i crvene marame (ženske).Takođe,Veljo Kaluđerović će zamijeniti Mongerinojevu,Neven Gošović Hans,a Bečić Jana.

Hm...
Gost
Hm...

S logičke strane, to je besmisleno. Sa ekonomske – više nego opravdano, jer je ogromna nestašica novca na tržištu, a nemamo mehanizam pokrivanja povećane proizvodnje i usluga emitovanjem novog novca, sa punim pokrićem.

vitko
Gost
vitko

Ahaaaaa tooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo EU

Send this to a friend