Ekonomija

Kad žene mogu, a kad moraju u penziju

Ilustracija

Ženama u Crnoj Gori Zakon omogućava da se penzionišu dvije godine prije muškaraca, ukoliko to žele i ukoliko ispunjavaju uslov kada je riječ o godinama staža. Fond za penzijsko osiguranje nema informaciju o tome da li žene češće koriste mogućnost da ranije odu u penziju ili ostaju da rade do krajnjeg roka koji im Zakon dopušta.

Iako prema statističkim podacima duže žive od muškaraca, žene ranije odlaze u penziju.

Bivša poslanica DPS-a i predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost Nada Drobnjak za Portal RTCG objašnjava da je višestruka opterećenost žena i neravnomjerna raspodjela obaveza sa muškarcima osnov za uvođenje te afirmativne mjere. Naglašava da se ta norma ne smije imperativno primjenjivati jer bi tada proizvela diskriminaciju po osnovu pola.

Izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc Prelević kaže da su u odnosu na druge profesije jedino diskriminisane sutkinje i tužiteljke koje nemaju pravo izbora kada  će se penzonisati, čak i ako ne ispunjavaju 40 godina staža. Istakla je da je, između ostalog neophodno da se Ustavni sud odblokira kako bi se i to pitanje riješilo.

Zakon o radu propisuje (član 164) da zaposlenom po sili zakona prestaje radni odnos kada navrši 67 godina života.

“Norma je jasna i na ravnopravan način tretira zaposlenog muškarca i zaposlenu ženu”, objašnjava Drobnjak.

Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju uvodi mjeru afirmativne akcije i propisuje da osiguranik stiče pravo na starosnu penziju kad navrši 66 godina života (muškarac), odnosno 64 godine života (žena).

Iako su napravljeni pomaci kada je riječ o položaju žena u crnogorskom društvu, muškarci su i dalje privilegovani i u većini slučajeva pošteđeni poslova vezanih za kuću i brigu o djeci. Ženama je nametnuto da moraju biti uspješne u poslu, ali da jednako ne smiju zapustiti djecu, dom. Kada ispune starosni uslov za penziju, mnoge ipak odluče da nastave da rade, ali u Fondu nemaju informaciju koliko njih to pravo iskoristi.

“Imajući u vidu da Fond ne vodi evidenciju podatka koji tražite, odnosno evidenciju o razlogu zbog kojeg se žene odlučuju na ostvarivanje prava na penziju, nije moguće dati statističku analizu na način koji tpažite, jer veliki uticaj na godine starosti u kojima se ostvaruje pravo na penziju ima i dužina staža osiguranja, koji zajedno utiču na visinu penzije”, odgovorili su iz Fonda PIO.

Kao osnov za uvođenje afirmativne mjere koja ženama daje povoljniji uslov za sticanje prava na starosnu penziju Drobnjak smatra da je bio višestruka opterećenost žena, odnosno neposojanje ravnomjerne raspodjele obaveza i odgovornosti u sferi privatnog i javnog između žena i muškaraca.

“Mislim da se mjera uvažavanja ženskog reproduktivnog, nevidljivog, neplaćenog, podrazumijevajućeg rada ogleda u ovoj mjeri. Ženi se daje sloboda da izabere hoće li je iskoristiti ili ne. Ova se norma ne smije imperativno primjenjivati jer bi tada proizvela diskriminaciju po osnovu pola. Smatram da sticanje prava ne znači i obavezu da se to pravo iskoristi. I način normiranja to jasno govori. U Zakonu o radu je normirano – prestaje radni odnos kada se navrši 67 godina života, a u Zakonu o PIO stiče pravo na starosnu penziju“, kazala je Drobnjak.

Postojanje strukturne, rodno zasnovane diskriminacije u Crnoj Gori potrvrđuje se svakodnevno, kaže Drobnjak. U ovom vremenu je ta diskriminacija vidljivija zbog presude Upravnog suda u slučaju sutkinje Vujanović, kojom je potvrđeno načelo zabrane diskriminacije po osnovu pola.

U Akciji za ljudska prava smatraju da važeće Ustavne i zakonske odredbe o prestanku funkcije osobama koje pripadaju sudijskoj i tužilačkoj profesiji diskriminišu sve njih u odnosu na one koji obavljaju druge državne funkcije i druge profesije.

“Pri tom su žene koje pripadaju tim profesijama i dvostruko diskriminisane, jer ne samo da im funkcija zbog ispunjavanja uslova za penziju prestaje ranije nego ženama u drugim profesijama, nego i ranije nego muškarcima, zbog čega su diskriminisane i po osnovu pola”, kazala je izvršna direktorica Tea Gorjanc Prelević.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
sičija
Gost
sičija

” Tea Gorjanc Prelević kaže da su u odnosu na druge profesije jedino diskriminisane sutkinje i tužiteljke koje nemaju pravo izbora kada će se penzonisati, čak i ako ne ispunjavaju 40 godina staža.” Zašto da se čeka se tu čeka Ustavni sud kad je Zakon izjednačio prava žena da mogu, ako žele, da rade koliko i muškarci? Zašto su sutkinje… Više »

Lidija
Gost
Lidija

Svi bre u penziju sa 65,mladji da se zaposljavaju!! Dosta mi je starih senilnih panjata koji se vuku po kancelarijama,a ne znaju jesu dosli ili posli na posao!!!

sičija
Gost
sičija

A evo vidimo i ovi “mlađi” što rade…Koja sreća sa “mladim” političarima, na primjer… A što se tiče rada starijih, pa tu je prirodna selekcija, prirodni red za posao. Nego, draga moja, gledaj da se ne gase preduzeća i da se ne otvaraju za NULA eura pa nas povedu u još veći bankrot. Nije stvar u penzionerima no u odgovornosti… Više »

🇲🇪Stubica🇲🇪
Gost
🇲🇪Stubica🇲🇪

Poštujem prava svih, ali treba po prvom osnovu slati ljude u penziju, koje bi morale biti veće, da se mladi brže i lakše zapošljavaju i ostanu u CG. Ono što smo imali u Titovoj Jugoslaviji nikad nećemo imati, a to je prosječna penzija 70% prosječne plate. Što bi prevedeno na današnje vrijeme bila prosječna penzija oko 400 €, umjesto sadašnjih… Više »

Alienware
Gost
Alienware

Zene duze zive od muskaraca i ranije idu u penziju…eto ga.

🇲🇪Stubica🇲🇪
Gost
🇲🇪Stubica🇲🇪

Ne idu, ja ne znam niti jednu koja je iskoristila pravo i otišla ranije, naprotiv, radile bi do 70te!

Sale
Gost
Sale

Da li prilikom slanja sutkinja i tuziteljki u penziju na osnovu pola, neko zaista utvrdjuje pol ili se samo radi na osnovu licnog izgleda. Znamo da upis pola pri rodjenju vise ne mora da znaci da pol nije promijenjen. A novo shvatanje je da je svako onog pola kako se osjeca!!! Kako zaista SUDSKI SAVJET utvrdjuje da neka Svetlana MORA… Više »

Ljilja
Gost
Ljilja

Nijesam sudija niti tužilac radila sam u zdravstvu i po sili zakona sam posla u penziju sa 66 a ne 67 godina

Radi reda
Gost
Radi reda

Da li iko od spomenutih u tekstu a javni funkcioneri su znaju za izmjene Zakona o radu đe je starosna granica smanjena na 66 godina i usklađena sa Zakonom o PIO.
Žalosno ko nas uči o pravima…

Ljilja
Gost
Ljilja

Pogrešno

Top
Gost
Top

Onaj ko je radio teško u životu,posebno žene radeći ” muške” poslove jedva čeka da ide u penziju.Oni koji su čitav radni vijek proveli na državnim jaslima,mahom radeći ne puno ,oni žele da izmuzu I zadnju kap

Ljilja
Gost
Ljilja

Pogrešno

Orvelovac
Gost
Orvelovac

Muškarci su dana potlačena kategorija. Žena kad nešto hoće samo tada to uradi, a sve ostalo mora muškarac. Čast svim normalnim ženama i normalnim muškarcima, ali u većini su ovi drugi među kojima i ove borkinje za ženska prava. One o jadu zabavljaju normalan narod, zarad 10% nenormalnih muškaraca. Svako danas kada je rad u pitanju misli da je izrabljivan… Više »

Milica
Gost
Milica

Neophodno je starosnu granicu za žene smanjiti na.60godina.

Send this to a friend