Ekonomija

Kostić: Crna Gora će trpjeti posljedice zbog zabrane gradnje malih elektrana

Vasilije Kostić

Ekonomski analitičar Vasilije Kostić ocijenio je da će najava zabrane gradnje malih hidroelektrana obeshrabriti dalja ulaganja u tom segmentu energetike, ali i da “posljedice te najave sasvim sigurno mogu da nadiđu mikroekonomski nivo”.

“Navešću neke od njih. Prva i neposredna posljedica može biti po budžet – oni koji su gradili do sada lex legis – u skladu sa zakonom – vjerovatno moraju biti obeštećeni pa to neposredno protivurječi potrebi stabilizacije budžeta. Pored toga, upitno je kako to korespondira sa potrebom razvoja sektora energetike i naše potrebe za podmirivanjem domaće potrebe za električnom energijom; zatim to direktno povećava nesigurnost investiranja kako domaćeg tako i inostranog, a zna se šta za našu ekonomiju znače investicije”, rekao je Kostić u intervjuu za Dnevne novine, komentarišući jučerašnji ekspoze budućeg premijera Zdravka Krivokapića.

Koliko je mandatar u ekspozeu posvetio pitanja ekonomiji budući da je samo ovlaš pomenuo zaduživanje, a ne recimo kako će namaći prihode?

KOSTIĆ: Novi mandatar i budući premijer, kao što se može vidjeti, nije u ekspozeu posvetio mnogo prostora ekonomiji, liše nekoliko uopštenih opservacija što, naravno, ne znači da se na ekonomska pitanja neće gledati sa potrebnom pažnjom već je to, mislim, prije odraz političke potrebe da se sadržajem ekspozea privuče što veća pažnja javnosti i po svaku cijenu naglasi diskontinuitet sa dosadašnjom vlašću. U tom cilju se i potenciraju opšta mjesta o: prosperitetu, slobodi, jednakosti, napretku i slično dok su nezanimljiva i nerazumljiva ekonomska pitanja u najmanju ruku nepodesna za takvo što. Kako god bilo, stepen bavljenja ekonomije i Vladom i nama, naravno, biće u nesmanjenom intenzitetu spominjao je premijer manje ili više u ekspozeu. Čak bih rekao, bez želje da budem maliciozan, da će stepen bavljenja ekonomijom nove vlade (ili bilo koje druge vlade) biti u obrnutoj srazmjeri s njenim “pominjanjem”.

Koliko će najava zabrane malih elektrana obeshrabriti ulaganja u sektor energetike, ali i najava ukidanja ekonomskog državljanstva?

KOSTIĆ: Sasvim je sigurno da će najava zabrane gradnje malih hidroelektrana obeshrabriti dalja ulaganja u tom segmentu energetike, ali posljedica te najave sasvim sigurno može da nadiđe mikroekonomski nivo. U kompleksnim sistemima kao što je privredni sistem unilateralne odluke uz to još i generalizovane (odnose se na sve slučajeve) nikada ne pogađaju samo ono što je njihova meta. Za takve akcije bi se s pravom moglo reći da pogađaju metu, ali promašuju cilj. O čemu je riječ? Ako se želi obustaviti gradnja malih hidroelektrana za šta (i po mome mišljenju), zaista ima mnogo razloga, a glavni je očuvanja životne sredine, onda proglašenje opšte zabrane, osim željene posljedice ima i mnoge druge potencijalne posljedice koje bi trebalo sagledati. Sa uniformnim odlukama ovakvog tipa (odnosi se i na ekonomsko državljanstvo) bez uvažavanja specifičnosti nema objektivnog pristupa, pa uz one koje treba “počistiti” to se uradi i sa onima koji proizvode korist odnosno doprinose razvoju.

Koje su to posljedice za male elektrane?

KOSTIĆ: Navešću neke od njih. Prva i neposredna posljedica može biti po budžet – oni koji su gradili do sada lex legis – u skladu sa zakonom – vjerovatno moraju biti obeštećeni pa to neposredno protivurječi potrebi stabilizacije budžeta. Pored toga, upitno je kako to korespondira sa potrebom razvoja sektora energetike i naše potrebe za podmirivanjem domaće potrebe za električnom energijom; zatim to direktno povećava nesigurnost investiranja kako domaćeg tako i inostranog, a zna se šta za našu ekonomiju znače investicije.

Želim reći da se usred bilo kakvog procesa, a proces izgradnje mini hidroelektrana je takav, treba uzdržavati od donošenja generalnih, jednostranih odluka (kao što je zabrana gradnje mini hidroelektrana) koje ne uvažavaju realnost niti specifičnost već djeluju kao “univerzalna metla” koja čisti sve bez ostatka. Zbog visokog stepena međuslovljenosti u privrednom sistemu svaka odluka pa i odluka vezana za mini hidroelektrane mora biti sagledana sa aspekta uticaja koji prozvodi ili koje može proizvesti, pa tek onda donijeti odluku.

Budući premijer je najavio zaduženje od makar 500 miliona eura. Kakav će onda biti budžet: socijalni ili razvojni?

KOSTIĆ: Premijer je samo najavio činjenicu koju manjeviše zna čitava javnost i koja je, naravno, posljedica svega što se dešavalo do danas. Potreba za zaduženjem odnosno obezbjeđivanjem nedostajućih sredstava je neophodnost, što je on i najavio kao potrebu njegovog kabineta za obezbjeđivanjem sredstava. Teško je govoriti u datoj situaciji o razvojnom budžetu a da pri tome imamo problem koje imamo. Prije bi adekvatan opis situacije bio borba za održivost odnosno stabilizaciju javnih finansija.

Da li je po Vama ugrožena isplata plata i penzija?

KOSTIĆ: Do sada je likvidnost budžeta uz veliku cijenu održavana, a da li će tako biti ubuduće zavisi dominantno od obezbjeđivanja nedostajućih sredstava i od okončanja kovid krize.

Da li je sada moguće pričati o restrukturiranju crnogorske ekonomije?

KOSTIĆ:Može se, naravno, govoriti o restrukturiranju crnogorske ekonomije naročito što je jer je to jedan od načina dugoročnog izlaska iz krize. Kao što sam već rekao kompleksnost odnosno prisutnost visokog nivoa međuuslovljenosti među procesima i kategorijama privrednog sistema nalažu da se bavite onim što je neophodnost, bez čega se ne može, ali uspješnost u tom poslu opredjeljuje vaše pomjeranje na viši nivo, gdje je moguće realizovati dugoročne zadatke i ciljeve.

Da ste premijer, šta bi Vam bio prvi potez?

KOSTIĆ: Obezbjeđivanje nedostajućih sredstava je uslov svih uslova. Već sam govorio na temu IMF ili MMF-a i rekao da ne treba isključiti niti jednu mogućnost pa ni ovu naročito imajući u vidu u kakvoj smo ekonomskoj situaciji da ne govorimo o zdravstvenoj. Neki to nijesu razumjeli pa su ironično pitali: “A koje su to druge prilike kada se sklapa aranžman sa MMF-om”? Pa da objasnim. Ima mnogo različitih stanja u kojima se zemlje odlučuju za aranžman sa MMF, ali težine tog stanja su bitno različite pa nekima ne preostaje ništa drugo, a druge imaju i druge opcije.

Koliko je realan aranžman sa MMF?

KOSTIĆ: Teške situacije, kao što je naša, ne nude mnogo opcija pa zato ne treba unaprijed isključiti aranžman sa MMF-om i ako ga, prema mome mišljenju, treba izbjeći pod uslovom da nam takva opcija bude dostupna jer sumnjam da taj program stabilizacije ne bi sadržao značajne restrikcije kada su u pitanju dohoci građana (plate i penzije), a to bi u mnogome unazadilo i onako nizak životni standard građana, što bi uz postojeće političke podjele i tenzije moglo da izazove socijalne tenzije.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Pametan
Gost
Pametan

Drago mi je da vidim da se slazete sa ovom novom vladom

eoTRČIM
Gost
eoTRČIM

Dobro je da ne trpimo posledice “sjajne” turističke sezone.

Eto tako
Gost
Eto tako

To cu bas rado istrpjet

Prolaznik
Gost
Prolaznik

Pusti se ekonomije(pojedinci inace osjete taj boljitak),unististe prirodu,dosta!

SlatkaMala🌺
Gost
SlatkaMala🌺

Stop betonu u prirodi 🌳🌹🌳🌹🐝🐜🐞🍀🐾

Bob Rock
Gost
Bob Rock

Kostiću, ne mlati. Pojma nemaš o čemu pričaš

Investitor
Gost
Investitor

Nije mu prošlo partnerstvo pa sad drami

Mladen
Gost
Mladen

Životna sredina nema cijenu. Njeno očuvanje je najveća dobit za gradjane i budućnost.

Simon
Gost
Simon

Trpjece pohlepni investitori, a oslobodice se priroda, racunica je jasna sto je korisnije za cg

Soko
Gost
Soko

Tako e

UFO
Gost
UFO

Puno mi srce za hidroelektrane pravi potez sto ce da ih zabrane… nece biti vise ni onog reketa od 5% na racunu za struju.

Alpina
Gost
Alpina

Jeste

Roro
Gost
Roro

Postojeće zatvoriti,i osloboditi potoke.

coar
Gost
coar

A to sto Bilecko jezero koristi samo Bosna,, i elektrana Piva je produzena Srbiji,, kako cemo ista imati kad ne umijemo nase uzeti!

Komunista
Gost
Komunista

Da, glavna posljedica zabrane biće spas crnogorskih rijeka.

Moje ime
Gost
Moje ime

Male hidroelektrane, ma osnovu analiza i podataka iz EU država, uništavaju životnu sredinu.
CG je jedna od rijetkih zemalja koja i dalje ima divljinu, kojoj se teži u svijetu.

CG CG CG
Gost
CG CG CG

Kakav tu turizam – CORONA FREE moze da se razvije

Milan
Gost
Milan

E bivši premijeri su se bavili ekonomijom,ali svojii porodica.

Narcis Zgubidan
Gost
Narcis Zgubidan

Nije posvetio ekonomiji ali jes svetinjama,bolesni vjerski fanatik!

Animus
Gost
Animus

Ostavite rijeke na miru, postavljajte vjetroelektrane i solarne panele, kao sto cijeli svijet cini! Drzava da ulaze, nikako privatnici, energetika da bude samo drzavni posao.

Dhsh
Gost
Dhsh

Ovaj tip treba da provjeri koliko se el energije obezbjedjuje iz mini hidroelektrana. Pa to je na nivou 1-2% u odnosu na ostale izvore u Cg. I time ce se ugroziti stabilnost napajanja? Svasta. Zale oni za parama sto ih nece vise isisavati unistavajuci prirodu

Penzija 135
Gost
Penzija 135

Mozda i oni budu stigli u penziju kao ja poslije 30 god staza i unistene firme danas “””poznatih “”” biznismena ..
Inace do sada su i rijeke i planine unistili i svu prirodu koju imamo i

Ma neka
Gost
Ma neka

A koliko.trpi zbog unistenih fabrika i najjaceg pomorstva koje smo imali nekada ?
I dalje vam je privatna drzava priorirtet

NIKOLA
Gost
NIKOLA

Kosticu vode su vrjednije od svih MH i njihove proizvodnje.Pogledaj sta se desava u svjetu zbog voda koje su u vlasnistvo korporacija i pojedinaca,gdje je voda skuplja i od nafte i od struje.Mnogima je unistena egzistencija za normalan zivot a mnogi su izgubili zivotnu bitku zbog pohlepnog profita.Dosla je voda koju niko nije stvorio u posjed pojedinaca koji kontrolisu drzavu… Više »

Energija$$$$
Gost
Energija$$$$

Treba ih graditi ali nesto drugacije no do sada a propisati uslove eksploatacije potpuno drugacije nego sto su sada. I u tim uslovima ce to biti vrlo isplativ posao koji brzo vraca ulozeni kapital i zbog toga su samo pojedinci najblizi vrhu vlasti mogli da ih grade !

Send this to a friend