Ekonomija

Potrošači se najviše žale zbog prevara u cijenama na rafovima i kasi

Centru za zaštitu potrošača dnevno stigne oko 30 pritužbi građana koje se uglavnom odsnose na kvalitet odjeće i obuće, ispravnost telefona i drugih tehničkih uređaja, namještaja i drugih proizvoda, a u toku ljetnjih mjeseci taj broj je neznatno veći, rekla je za Pobjedu pravna savjetnica u CEZAP-u Jasna Božović.

Govoreći o tome na što se potrošači najviše žale, Božović je rekla da je primjetan veći broj prigovora koje se odnose na “prevarene cijene.

“To podrazumjeva situaciju kada je na policama istaknuta jedna cijena, a obračun za kasom se radi po drugoj, većoj cijeni”, pojasnila je ona. Kazne za ovakve situacije predviđene su normama Zakona o zaštiti potrošača.

“Zakon predviđa novčanu kaznu od 1.500 do 20.000 eura za pravno lice trgovca, za odgovorno lice u pravnom licu novčanu kaznu od 200 do 2.000 eura i za preduzetnika novčanu kaznu od 450 do 6.000 eura, ukoliko se ne pridržavaju utvrđenih i istaknutih cijena”, rekla je Božović.

Ona napominje da se uz novčanu kaznu trgovcu može “izreći i zaštitna mjera zabrana vršenja djelatnosti u trajanju od dva mjeseca do godinu dana.

“Ove mjere izriče prekršajni sud ukoliko nadležni inspektor podnese zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka. CEZAP ima odličnu saradnju sa Upravom za inspekcijske poslove, te potrošače sa ovakvim i sličnim problemima upućujemo nadležnom inspekcijskom organu”, navodi Božović.

Napomenula je da primjedbe potrošača primaju u infromativno-konsultativnom centru, a da su u ljetnjem periodu sadržinski slične onima koje uobičajeno dobijaju u toku godine.

Vlada je na sjednici krajem juna usvojila izmjene i dopune Zakona o zaštiti potrošača koje podrazumijevaju da prava potrošača budu bolje zaštićena nego do sada, a jedna od najznačajnijih novina je da građani više neće biti uslovljeni da plate dug koji je stariji od dvije godine da bi im struja, voda ili drugi proizvod koji do njih stiže distributivnom mrežom, bio ponovo uključen. Božović navodi da se potrošači interesuju baš za ove novine.

“U tekstu izmjena i dopuna ovog zakona, koji još nije usvojen, predviđeno je da trgovac nema pravo da pružanje usluge ili ponovno priključenje, uslovljava plaćanjem dugova starijih od dvije godine i to je ono što je potrošačima interesantno”, kazala je ona.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Boća
Gost
Boća

Ti isti kupci su najveća stoka

Ida
Gost
Ida

Veliki broj prodavnica stornira račune, a u jednoj prodavnici ariljske robe račune uopšte ne daju, dok im ne zatražiš. Mislim da se to sve može začas dovesti u red, samo ako se hoće i ako se pojedincima ne kosi sa ličnim interesom.

Przi
Gost
Przi

Vraca li vam iko od 1 do 4 centa?

Bokelj
Gost
Bokelj

A miješanje slične robe zajedno a po različitim cijenama i intersantno uvjek se nadju tamo gdje je manja cjena.

🇲🇽 EL_Gordo
Gost
🇲🇽 EL_Gordo

Npr pivo 0.95 a pise 0.75…Oprostite mora da kolege nisu makle cijenu

Džo
Gost
Džo

Zasto Telenor moze da napise na veb sajtu da telefoni imaju crnogorski jezik, pa kad kupite telefon zapravo ga nema? To je isto obmana, ali kao za sve, nekome moze biti, nekome ne

Anonimni
Gost
Anonimni

Ova fora sa cijenom je klasicna kradja, identicna kao kad neko iznese nesto iz radnje, a da ne plati, ali bykvalno… Za ove stvari treba zvati policiju i ovo tretirati kao ozbiljno krivicni djelo i naravno odgovorna lica sankcionisati.

Мудовиште
Gost
Мудовиште

Lupeži…

Trik Prevare
Gost
Trik Prevare

Dobro su upraksani posebno u VOLI , imao sam x slučajeva gde su cijene na rafovima potpuno drugačija nego na kasi ,

Zvizdan
Gost
Zvizdan

Mislim da je franca sampion u tome da im je jedna cijena na rafovima a druga na kasi

Radnik
Gost
Radnik

A niko od vas ne pomisli na guzvu i na uslugu koju uvek dobijete i ljubaznost a pola musterija je nervozno i da kazem popustilo a svi budi ispostovani

Kotor
Gost
Kotor

Sjeti se da smo svi musterje, kupci, pa i ti. Ali nijesmo svi radnici u trgovini. I ne moramo da razumijemo zasto su cijene izmijesane i netacne.

Send this to a friend