Ekonomija

Purišić: Strukturne reforme neophodne za efikasno funkcionisanje tržišta rada

Kemal Purišić

Crnoj Gori su neophodne strukturne reforme kako bi tržište rada efikasno funkcionisalo i bilo prilagođeno brzim globalnim promjenama, a u tom procesu je potrebno voditi računa o socijalnoj dimenziji, koja podrazumijeva jednake mogućnosti, pravedne uslove, socijalnu zaštitu i inkluziju, ocijenio je ministar rada u socijalnog staranja Kemal Purišić na regionalnoj konferenciji “Reforma tržišta rada na Zapadnom Balkanu i u Turkskoj-Povećanje broja i bolja radna mjesta za inkluzivan rast i prosperitet”, održanoj u Budvi, u organizaciji Evropske komisije.

Purišić je istakao da su refome na tržištu rada i u oblasti socijalne politike najznačajnije, kako sa aspekta stvaranja uslova za rast i održivost ekonomije jedne države, tako i sa aspekta svake porodice i pojedinca, te dodaje da je Ministarstvo rada i socijalnog staranja u prethodnom periodu pristupilo sveobuhvatnoj reformi tržišta rada i socijalne politikem, a taj zadatak, kako je rekao, nije jednostavan i da postoje brojni izazovi koje pokušavaju riješiti na najbolji mogući način.

“Pored Zakona o radu, kao krovnog zakona, pripremljen je ili usvojen niz drugih zakona, koji regulišu oblast tržišta rada, od kojih bih izdvojio Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i zdravlju na radu, novi Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti”, rekao je Purišić.

On je rekao da vjeruje da će započete reforme u saradnji sa EK, socijalnim i ostalim partnerima biti uspješno sprovedene i da će doći do zajedničkih rezultata a to je, kako je objasnio, efikasno funkcionisanje tržišta rada, koje se prilagođava brzim ekonomskim, digitalnim i globalnim promjenama.

Šef odsjeka za saradnju u Delegaciji Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, Hermann Spitz, kazao je da su sve Vlade zemalja članica EU sučene sa velikim izazovima da bi, kako je pojasnio, usvojile sve preporuke za bolje stanje, kada je riječ o zaposlenosti stanovnika.

Prema njegovim riječima, ostaju pitanja koja su važna a to su, kako je naveo, šta se može učiniti za konkurentnost na tržištu rada, za ravnopravnost u primanjima, smanjenje siromaštva, za fiskalnu stabilnost.

“Vlade su opredijeljene da se bave time i prepoznaju se u mogim politikama, koje su usvojene. U zemljama Zapadnog Balkana te strategije, često, prelaze u mnoge sfere, kao što su smanjenje sive ekonomije, pomaganje pojedincima da dođu do posla, zaštita u radnom okruženju i sve ono što doprinosi boljem stanju na tržištu rada”, objasnio je Spitz, i istakao je da je sasvim prirodno da one zemlje koje dijele iskustva jedne s drugima, uče jedne od drugih.

Šef jedinice za međunarodna pitanja, Evropska komisija, Generalni direktorat za zapošljavanje, Lluis Prats, istakao je da je veoma važno da svi pružaju podršku jedni drugima da bi se, kako je rekao, premostio veliki jaz između zemalja kandidata i članica EU.

“Smatramo da je izuzetno bitno održati zamajac, kada je riječ o reformama na tržištu rada, da bismo se postarali da zemlje bezbjedno i brzo stignu u našu Uniju”, rekao je Prats.

Na konferenciju su učestvovali državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Vukica Jelić, direktor Zavoda za zapošljavanje Crne Gore Suljo Mustafić, generalni direktor Direktorata za rad u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Zoran Ratković, kao i generalna direktorica Direktorata za tržište rada i zapošljavanje Edina Dešić.

Send this to a friend