Izvršni direktor Aerodroma Crne Gore Roko Tolić istakao je u emisiji “Okvir” na TVCG da će Aerodrom Podgorica biti povezana sa 18 odredišta, što daje sasvim solidnu mrežu avio dostupnosti.
On je rekao da se puno u javnosti stavlja fokus na niskotarifne prevozike, ali nijesu oni jedini.
“Za svaku zemlju, bitni su mrežni prevoznici”, rekao je Tolić.
U odnosu na 2023. imamo 16 odsto više prometa
On je naglasio da ove godine dosad imamo 16 odsto više prometa preko crnogorskih Aerodroma u odnosu na 2023. godinu.
Kazao je da imaju ambiciozne planove, koji se posebno tiču proširenja kapaciteta i otvaranja novih linija.
“Ipak, ništa ne može jedan čovjek, uvijek je važan tim. Trudim se da nađem adekvatne partnere, ne samo u Aerodromima Crne Gore, nego i vani, jer je potrebna pomoć svih institucija koje su relevatne za poslovanje aerodroma, a to je čitav niz ministarstava, naravno Vlade na čelu sa premijerom. Ono što sam ja čuo, i ponukalo me da se prijavim na međunarodni konkurs jeste velikam ambijacija da Crna Gora u okviru EU puta unaprijedi poslovanje aerodroma jer su oni zaista nezasluženo ostali na stepenu razvoja kakav je danas. To znaju svi, nije to novo. Moramo učiniti korake naprijed. Koliko će oni biti krupni i brzi, zavisi od tima, stepena podrške, vremena koje ćemo imati na raspoalganju da ostvarimo naše ideje, i šta će biti odluka Vlade o formatu vezano za aerodrome”, kazao je Tolić.
On je rekao da nema nikakve političke obojenosti s njegove strane, te da je naišao na sjajan prijem u Crnoj Gori.
“Meni je poznato što znači djelovati u javnom sektoru pod političkim okolnostima jer sam to isto radio u svojoj zemlji. Ali ovaj svojevresni konsezus vidim, i dolazi podrška sa svih strana. A od premijera mi je posebno važno da je on prepoznao i akcentovao moju dugogodišnju involviranost”, rekao je Tolić.
Premijer jasno naveo prioritete
On je rekao da je premijer sasvim jasno naveo prioritete kada su u pitanju povezanost i infrastruktura, ali je naglasio dvije stvari po pitanju vazdušnog saobraćaja.
“Veća avio dostupnost, i unapređenje infrastrikture”, podvukao je Tolić.
Vezano za mogućnost davanja pod zakup crnogorskih aerodroma, on je rekao da je premijer vrlo odlučan i racionalan po tom pitanju, što je i dobro za mladog političara.
“Mislim da je dobra poruka ozbiljnosti da se nastavi proces koji je započeo prije nekoliko godina, pod nekom drugom vladom. I da nije postupio ka tome po principu “to što je radila jedna ranija struktura ne valjda, sad ćemo sve opet”. Nažalost, čini mi se da je Crna Gora imala dosta tih početaka posljednjih godina, jer su se neke stvari olako prebrisale. A nije trebalo. Mislim da je ovdje premijer donio racionalnu odluku, da je pokazao ozbiljnost prema međunarodnim partnerima, uključena je Svjetska banka, IFC, pokazao je ozbiljnost. Rekao je ‘hajde da vidimo kakvu ćemo ponudu dobiti i šta će ona da sadrži, te da li je ona optimalna i može li je Vlada prihvatiti”. Premijer je svjestan da može dobiti puno, ali isto tako ako nije adekvatna, da ima informacije, i ja sam mu predočio da postoji ovdje dovoljno vlastitih snaga koje bi mogle nastaviti, doduše ne možda u takvom vremenskom periodu kao što može snažni, privatni kapital, jer moramo imati u vidu da su u drugom krugu imamo krupne igrače, sa dugim nizom godina upravljanja i koji bi to mogli omogućiti. Da ne prejudiciram, ipak”, rekao je Tolić.
On je rekao da pošto se, po nekim tumačenjima, očekuje skori ulazak Crne Gore u EU, ne treba sjediti skrštenih ruku.
“Kada smo u Hrvatskoj imali procjenu da ćemo za nekoliko godina ući u EU, tim koji sam okupio je intenzivno radio na pripremi projektne dokumentacije, i izradi gotovog projekta da budemo spremni za evropsko finansiranje”, rekao je Tolić.
Po njegovom sudu, cijeli javni sektor treba da na vrijeme bude spreman da kandiduje projekte za evropsko finansiranje i pristup fondovima.
“Put je sasvim jasan – edukacija i edukacija o povlačenju novca iz evropskih fondova”, kazao je Tolić.
On je naglasio da se nada da će Crna Gora po ulasku u EU dobro ispregovarati svoje mogućnosti, jer sada u Evropi ne postoji mogućnost za finansiranje aerodroma, mada treba vjerovati da će za nove članice biti više mogućnosti.
Na pitanje o koncesiji kada su u pitanju crnogorski Aerodromi, Tolić je rekao da je ponosan što u Dubrovniku, gdje je bio direktor, aerodrom nije otišao pod koncesiju.
Aerodromi bez viška radnika
Tolić je rekao da Aerodromi Crne Gore danas nemaju viška radnika.
“Ali imaju viška ljudi koji su na platnom spisku, možda bih se mogao složiti sa time. Od svih zadataka koji stoje preda mnom, od svega što sam naveo, sigurno ne bih mogao da se upustim u tu rovovsku borbu da detektujem višak zaposlenih, jer ja već svakodnevno radim na pripremi iduće sezone, koja će se, što se nas tiče, dogoditi već sjutra”, rekao je Tolić.
On je izrazio nadu da je sezona dobro pripremljena, i već se održava niz sastanaka sa partnerima vezano za nove linije. Tokom zimske sezone, kako je rekao, Podgorica će biti povezana sa 18 odredišta, što daje sasvim solidnu mrežu.
“Puno se stavlja fokus na niskotarifne prevozike. Nijesu oni jedini. Za svaku zemlju, bitni su mrežni prevoznici. Veliki prevoznici. Mi ih imamo ovdje, Imamo Lufthanzu, LOT, Turkish airlines, koji vodi na najveći broj destinacija”, rekao je Tolić.
On je saglasan da su aerodromi u Tirani i Dubrovniku konkurencija, i mi smo tu u svojevrsnim “kliještima” od konkurencije.
“Čim je zona zahvata dva i po sata putovanja, to je konurencija. Posebno kada se uklone granice ali ja bih volio da mi do tog srećnog dana dođemo do stepena kada će Aerodrom Tivat moći da bude i alternativa Dubrovniku”, rekao je Tolić.
Rade na promociji crnogorske turističke ponude
On je rekao da Podgorica i Crna Gora nijesu nipošto očajno povezani kada je avio saobraćaj u pitanju.
“Vrijedno je poštovanja to što se dešava i što se postiglo u Tirani. Ali ja nijesam jedan od onih koji će ako je kod komšije trava zelenija u dvorištu, ja tamo ući svojim automobilom. Ne, hoću da je trava i kod nas zelena. Da mi budemo zadovoljni, jer mi moramo biti servis naših građana i naše turističke privrede”, kaže Tolić.
On je rekao da su naručili analize o tome koje destinacije crnogorski putnici biraju kada idu da lete iz Tirane i zašto je tako.
“To će biti parametar kojim ćemo izaći pred avio paertnere i to će biti linije koje ćemo adekvatno poduprijeti. Ali, veliko ali, Aerodromi Crne Gore ne mogu sve to sami, podrška mora da bude šira”, rekao je Tolić.
Kako tvrdi, Aerodromi rade na promociji i treba raditi na promovisanju crnogorske turističke ponude, i to je zajednički zadatak.
“Moramo ipak uz to da popravimo našu infrastrukturu”, rekao je Tolić.
U toku je rekordna godina kada su u pitanju Aerodromi Crne Gore, naglasio je on. Turizam, kaže, s pravom traži više dostupnosti.
“British airways je među onim prevoznicima koje ubrajam u posebnu kategoriju. Bio sam iznenađen, oni su tražili sastanak sa nama. Oni su rekli da vide potencijal, u Tivtu. Vrlo partnerski i vrlo optmistično, i treba pozdraviti ovaj lijepi zakoret, i avijacija i turistička privreda. Iduću sezonu ćemo morati da uradimo s onim s čim raspolažemo”, kazao je Tolić.
Imate kad kradete radnike, koliko para ste im uzeli koje krvavo zarađuju na podgoričkih 60 stepeni? Kako im se igrate sa radnim vremenom sram vas biko! Za vas je radnik ništa, (osim ovih kancelarijskih uhljeba)
A onih 35 milijuna eura, a Roko?