Ekonomija

Zbog čega raste cjena nafte na svjetskim tržištima

Ilustracija

Nakon što su Sjedinjene Američke Države prošle sedmice najavile da će ponovo uvesti sankcije Iranu na svjetskim tržištima porasle su cijene nafte, i dostigle najviši nivo od decembra 2014. godine.

Na londonskom tržištu cijena barela je prošle nedjelje porasla 2,8 odsto, na 77,10 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,2 odsto, na 70,70 dolara.

Cijene nafte rastu već nedjeljama, a novi podsticaj tom trendu uslijedio je nakon odluke SAD-a o povlačenju iz međunarodnog sporazuma o iranskom nuklearnom programu i ponovnom uvođenju sankcija Iranu, koji proizvodi oko četiri odosto svjetske nafte, piše Hina.

To bi moglo dovesti do smanjenja snabdjevanja naftom s Bliskog istoka u trenutku kada je ponuda na tržištu gotovo izjednačena s potražnjom, a najveća izvoznica Saudijska Arabija i najveći svjetski proizvođač Rusija, po dogovoru, ograničavaju proizvodnju kako bi podstakli cijene.

Naime, od januara 2017. godine, OPEC i grupa nezavisnih proizvođača na čelu s Rusijom smanjili su proizvodnju za 1,8 miliona barela dnevno kako bi sveli zalihe na petogodišnji prosjek i time podigli cijene.

Mnogi analitičari očekuju da će cijene nafte rasti kako se iranski izvoz bude smanjivao.

“Uzlazni trend (cijena) ostaje snažan i netaknut”, kaže Robin Bieber iz londonskog PVM Oil Associatesa.

No, kako evropske zemlje namjeravaju da zadrže nuklearni sporazum s Iranom, ponuda nafte iz te zemlje samo će se postupno smanjivati.

U američkoj investicionoj banci Jefferies očekuju da će iranski izvoz nafte početi da pada u sljedećih nekoliko mjeseci.

“Očekujemo da će oko oktobra iranski izvoz biti smanjen za 500.000 barela dnevno te u konačnici za milion barela dnevno”, procjenjuju analitičari Jefferiesa.

Izvršni direktor austrijske naftne kompanije OMV Rainer Seele kazao je, pak, da će cijene nafte porasti nakon što SAD ponovno uvede sankcije Iranu.

“Još nije jasno kakve će tačno sankcije SAD uvesti. No, očekujem da će na londonskom tržištu cijena barela biti bliža nivou od 80 dolara nego 70”, rekao je Seele.

S druge strane, snažniji rast cijena nafte sprečava rast proizvodnje u SAD-u, što povećava ponudu na svjetskim tržištima i tako otežava napore OPEC-a koji smanjenom proizvodnjom nastoji podržati cijene.

Prošle nedjelje proizvodnja u SAD-u dostigla rekordne nivoe od 10,7 miliona barela dnevno, blizu proizvodnje Rusije, vodećeg svjetskog proizvođača, koja doseže 11 milioa barela dnevno.

A u SAD-u se može očekivati dalji rast proizvodnje, s obzirom na to da je kompanija Baker Hughes saopštila da je prošle sedmice broj bušotinskih postrojenja u SAD-u porastao šestu nedjelju zaredom, i to za njih 10, na ukupno 844, najviši nivo od marta 2015. godine.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Zmago
Gost
Zmago

Ali cijene goriva jedino kod nas idu gore. Cudno…..

MiLo
Gost
MiLo

Cijena nafte na nasem trzistu idu gore jer ovi na vlasti su zaboravili da treba da je pojeftine kada je nafta bila 55$ tada su vjerovatno povecali akcize a sada kada nafta raste zaboravili su da obore akcize vec dizi cijene gore i sve ce to narod pozlatiti!

Send this to a friend