Grad Posljednja izložba likovnog programa Večernje scene

Izložba i performans za djecu i mlade obilježiće četvrtak na Ljetopisu

Poslednja izložba likovnog programa Večernje scene 32. “Barskog ljetopisa” biće izložba poznate beogradske umjetnice Ane Petrović, pod nazivom “O čemu govorim kada govorim o ljubavi”. Izložbu će, u četvrtak, 15. avgusta u 21h, u Dvorcu kralja Nikole, otvoriti selektorka likovnog programa Festivala dr Anastazija Miranović.

Ana Petrović je diplomirala na Fakultetu primijenjenih umjetnosti i dizajna u Beogradu, u klasi prof. Jadranke Simonović na Odsjeku dizajn tekstila. Bavi se dizajnom namještaja, tepiha, predmeta za kuću, oslikavanjem enterijera i eksterijera. Slike radi tehnikom akril na platnu.

Kusturica, gradonačelnik Mećavnika je, između ostalih, izabrao Anu Petrović za svog gradskog umjetnika, i ona je odgovorna za ukupan vizuelni identitet grada, a od 2005. do 2007. bila je i direktor kompleksa Mećavnik, Mokra Gora.

Petrovićeva, pored učešća na brojnim kolektivnim izložbama, samostalno izlaže već dugi niz godina, a od pregršt uspješnih izložbi širom Srbije i svijeta izdvajaju se: izložba u Ambasadi Republike Srbije u Vašingtonu 2009, izložba u konzulatu Republike Srbije u Njujorku 2010, izložbe u galerijama u Pragu, Parizu i Puli kao i izložba na otvorenom povodom godišnjice Ujedinjenih Arapskih Emirata u Dubaiju 2015. godine.

Njeno stvaralaštvo nagrađeno je brojnim priznanjima među kojima su i nagrada za najbolji dizajn flaše i kutije Gorki list, umjetnički, personalizovani poklon paket – Srpski paket, poklon predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića gostima inauguracije kao i „Turistički cvet“, nagrada za najbolji suvenir.

Pola sata kasnije, na Šetalištu kralja Nikole, u sklopu Pratećeg programa za djecu i mlade, biće izveden performans “RiKaTaKa, novi balkanski ritam”. Tekst i režiju potpisuje Višnja Obradović, a performans izvode Marko Dinjaški i Ana Vrbaški.

Performans “RiKaTaKa, novi balkanski ritam” obuhvata tradicionalnu muziku iz Srbije i ostalih zemalja Balkana u novim aranžmanima izvedenu kroz spoj tjelesnih perkusija i pjevanja I predstavlja kulturnu baštinu ovog podneblja na neposredan, uzbudljiv i nesvakidašnji način.

Pjesme iz Srbije, Makedonije, Crne Gore, Bosne, Bugarske, Rumunije, kao i pjesme nacionalnih manjina kroz melodije, ritmove, ali i tekstove opisuju karakterističan svijet i kulturu koju dijelimo, ne samo geografski, već emotivno i istorijski, živeći na trusnom području u stalnim previranjima.

Send this to a friend