Grad

Promocija romana “Mali roman o blatu” sjutra na Trgu pjesnika

Mali roman o blatu

U nedjelju, 11. avgusta, sa početkom u 21 čas, na Trgu pjesnika se nastavlja ovogodišnji književni program festivala gostovanjem Nataše Nelević, koji će predstaviti svoj prvi roman pod naslovom “Mali roman o blatu”.

Nataša Nelević je pozorišna kritičarka i teatrološkinja, feministička teoretičarka i spisateljica.

Diplomirala je na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, odsjek za opštu književnost i teoriju književnosti. Autorka je ili urednica više knjiga iz oblasti teatrologije, rodnih studija i istorije žena medju kojima su „Ženski glasovi u izvedbenim umjetnostima Zapadnog Balkana: 1990– 2010”, „Žene i nasljeđe – Ka osnivanju Muzeja žena Crne Gore”, “Žene u Crnoj Gori od 1972 do 1914 – Istorijska čitanka“, „Šta je nama AFŽ – Prilozi za nova čitanja istorije ženskog socijalističkog nasljeđa“ i „Vodič kroz istoriju emancipacije žena Crne Gore“ . Autorka je drame „Jaja“ , knjige dramskih tekstova „Drame“ , knjige za djecu „Zovu me Čupa“ i „Malog romana o blatu”. Autorka je i dugometražnog dokumentarnog filma “Šagargur”. Pozorišne kritike i teatrološke tekstove je pisala u dnevnim listovima “Pobjeda” i “Dan”, “Glas Crnogoraca”, nedeljniku “Polis”, časopisima za pozorište i kulturu “Gest”, “MMart”, “Ludus”.

Sarađivala je u časopisima za kulturu “Ovdje” i “Stvaranje”. Jedna je od osnivačica elektronskog časopisa za pozorišnu kritiku Peripetija i saradnica portala Normalizuj. Dobitnica je Sterijine nagrade za pozorišnu kritiku (2003) i Nagrade za najbolji savremeni dramski tekst koju dodjeljuje Crnogorsko narodno pozorište (2010).

U prikazu knjige Slavica Perović zapisala je sledeće:

„Mali roman o blatu čita se na nekoliko nivoa, prije svega kao sukob individualnog i kolektivnog u vremenu kada je kolektivno bio jedini prihvaćeni koncept. Čita se zatim kao dvije zasebne lične storije oslikane o konture jednog društva koje se pomaljalo i koje su ga svojim postojanjem oblikovale. Društvo se naslanjalo na ideološke principe koji vuku korijene iz ratnog morala i oslobodilačke borbe, a država i principi po kojima će funkcionisati na pregalački rad radnog naroda i omladine. Gradi se putna infrastruktura države, ali izostaje ozbiljna socijalna i filozofska infrastruktura društva. Iz magline i kiseljačkog blata počeo se definisati odnos sopstvenog života i velikih egzistencija. Likovi spoznajno doprinose tom zaključku, ali sa različitih aspekata zalažući se za svoju istinu i tu Nataša Nelević pokazuje dar formiranog i iskusnog pisca. Ukazuje na to da je saznanje o sopstvenom životu kroz rane na nogama validno jednako kao i spoznaja o velikim egzistencijama pisca i filozofa sa Gvozda. Spoznaje su komplementarne. Sunce društva koje treba da se rodi još je daleko”.

Moderator večeri je Božena Jelušić, profesorka, spisateljica i kolumnistkinja.

Send this to a friend