Hronika

Advokati za sada dobijaju žute kartone

Kažnjavanje branilaca, punomoćnika ili drugih učesnika u postupku zbog nepridržavanja procesnih pravilajeste nepopularan, ali nužni mehanizam odbrane autoriteta i dostojanstva suda, ali i lijek protiv bezrazložnog prolongiranja postupka unedogled.

Kazne advokata svakako su prateća tema u suđenju za planiranje terorističkog napada na crnogorske institucije. Ipak, novčane kazne nijesu najteža sankcija isključenje iz procesa moglo bi biti krajnja mjera.

Sutkinja Višeg suda Suzana Mugoša do sada je zbog nepoštovanja suda ili ometanja procesne discipline u tom postupku odbranu okrivljenih, ali i svjedoka saradnika Aleksandra Sašu Sinđelića kaznila sa ukupno 10.700 eura.

Rekord u visini iznosa novčanih kazni za sada drži branilac okrivljene Branke Milić, advokat Jugoslav Krpović. On je dva puta kažnjen sa po 500 eura, jednom sa hiljadu eura, kada je odbio da brani Milić i kada je napustio suđenje.

Rekord

Zbog napuštanja sudnice, nakon čega je suđenje toga dana prekinuto zbog neispunjavanja procesnih uslova, Krpović će morati da plati i troškove organizacije suđenja za taj dan što iznosi 2.500 eura. Kada se sve sabere, Krpović je, do sada, na ime kazni dužan da plati ukupno 4.500 eura.

Odmah iza Krpovića, na listi kažnjenih advokata nalazi se Miroje Jovanović, branilac Mihaila Čađenovića. Do sada on je kažnjen sa 2.400 eura. Tri puta je kažnjen sa po 500 eura, jednom sa 700 i jednom sa 200 eura.

Na trećem po iznosu koji mora da plati na ime kazni nalazi se advokat Đorđe Bulatović. On je za sada dužan da plati 1.500 eura. Naime, u četvrtak je kažnjen sa 500 eura jer je naglas prokomentarisao da tužilac može da govori i bez dozvole. Sjutradan, osvrnuvši se na primjedbe koje je sudu uputio ovaj advokat, sutkinja Mugoša je navela da su neosnovane, neutemeljene i neargumentovane.

“Advokat je uvrijedio sud grubim iznošenjem netačnih činjenica, čime se narušava autoritet suda. Advokat se kažnjava sa 1.000 eura zbog narušavanja autoriteta i dostojanstva suda”, rekla je Mugoša.

Kazne za svjedoka

Treće mjesto, sa advokatom Đorđem Bulatovićem dijeli svjedok saradnik Aleksandar Saša Sinđelić.

“Radiću, crnčiću i platiću, ali ću reći istinu”, kazao je Sinđelić nakon što mu je izrečena posljednja novčana kazna.

Neslavno je prošao i Mandićev branilac, advokat Nikola Bulatović, koji je u jednom danu kažnjen sa 1.300 eura. Prvom kaznom je zakinut sa 800 eura, a drugi put za 500 eura.

U nešto manjem iznosu je kažnjen advokat Dragana Maksića, Branko Anđelić. On će iz džepa morati da izdvoji hiljadu eura, jer je jednom kažnjen sa 700, a drugi put sa 300 eura.

Na kraju, advokat Andrije Mandića, Dražen Medojević na početku suđenja je kažnjen sa 500 eura i čini se da mu je to bilo dosta, jer od tada nije kažnjavan.

Novac se uplaćuje u budžet države Crne Gore nakon pravosnažnosti rješenja kojim je izrečena novčana kazna.

Apelacioni sud je potvrdio dio kazni koje je sutkinja Mugoša izrekla učesnicima u postupku za pokušaj terorizma.

Vijeće Apelacionog suda smatra da je sudija Mugoša postupala po ZKP-u, odnosno da je advokatima prvo izricala opomene, što je zapisnički konstatovano, a pošto advokati nijesu reagovali na njih, izrekla im je novčane kazne.

Suprotno stavu sudija Apelacionog suda, kažnjeni advokati smatraju da se sud umiješao u njihovu zagarantovanu slobodu izražavanja.

Ipak, sudije Apelacionog ocijenile su da je to miješanje imalo za cilj održavanje reda i poštovanje procesne discipline.

Mehanizam

Sa druge strane, bivši sudija Višeg suda Lazar Aković, koji je sada advokat, kroz jednu i drugu ulogu i poziciju sagledava pitanje kažnjavanja.

Prema njegovim riječima, od sudije se traži posebna odgovornost i poštovanje etičkih pravila, stroga pravila u odnosu prema učesnicima u sudskom procesu, poseban režim ličnog života, a sve sa ciljem da bi se osigurali standardi nezavisnosti i nepristrasnosti, kao i da bi se izgradilo povjerenje u pravosuđe i vladavinu prava.

“Sud je dužan da svoj ugled, ugled stranaka i drugih učesnika postupka zaštiti od uvrede, prijetnje i svakog drugog napada, te da u sudnici održava red. Zakonik o krivičnom postupku i Zakonik o parničnom postupku predviđaju mogućnost kažnjavanja svih onih koji prethodna pravila ne poštuju”, navodi Aković.

On pojašnjava da je definisanjem kazni zakonodavac imao namjeru da osigura procesnu disciplinu stranaka i omogući efikasno vođenje postupka.

“Novčano kažnjavanje stranaka i advokata sredstvo je kojim sudije, kad zatreba, disciplinuju stranke u postupku, štite dostojanstvo suda i sprečavaju razne smicalice odbrane usmjerene na razvlačenje postupka. Jer, vješti branioci, posebno na suđenjima gdje ima više optuženih, mogu razvući proces tako da traje godinama ako im to sudije dopuste”, ističe Aković.

Ako opomena ne pomogne, udaljavanje i 1.000 eura

Održavanje reda i kažnjavanje zbog nepoštovanja reda i procesne discipline predviđa mogućnost izricanja opomene advokatu, zakonskom zastupniku, vještaku, tumaču ili drugom licu koje prisustvuje glavnom pretresu zbog vrijeđanja suda, stranke ili drugih učesnika u postupku ili ne poštuje naređenja predsjednika vijeća.

U slučaju da se opomena pokaže kao bezuspješna Zakon o krivičnom postupku predviđa mogućnost da sudija naredi udaljenje iz sudnice optuženom, a drugim licima udaljavanje i kaznu do 1.000 eura.

Prema odredbama zakona, po odluci vijeća, optuženi može biti udaljen iz sudnice za određeno vrijeme.

Ako je već saslušan na glavnom pretresu, onda i na vrijeme dok traje dokazni postupak. Prije završetka dokaznog postupka predsjednik vijeća će pozvati optuženog i obavijestiti ga o toku glavnog pretresa.

Ako bi optuženi nastavio da narušava red i da vrijeđa dostojanstvo suda, vijeće ga može ponovo udaljiti sa zasijedanja. U tom slučaju glavni pretres će završiti bez prisustva optuženog, a presudu će mu saopštiti predsjednik ili sudija-član vijeća u prisustvu zapisničara navodi se u zakonu.

Kako se precizira, braniocu ili punomoćniku koji poslije kazne nastavi da narušava red u sudnici vijeće može uskratiti dalju odbranu.

Do prava se može bez kršenja pravila

“Kao bivši sudija dešavalo se da ponekad kažnjavam stranke i advokate. Sudija svojim autoritetom štiti instituciju suda od manipulacija stranaka i kažnjavanjem disciplinuje stranke”, navodi Lazar Aković.

On ističe da nakon što je prešao u advokate nijedan sudija ga nije kaznio.

“Moj je stav da advokat može ostvariti sva prava za branjenika ako se ponaša u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku”,  kaže on.

Dodaje da se u praksi često dešava da lice koje se nije odazvalo na poziv suda bude novčano kažnjeno, a da sud kasnije svoje rješenje o kažnjavanju opozove ukoliko to lice opravda svoj izostanak.

“Prilikom isticanja novčane kazne, sud cijeni težinu prestupa, imovne prilike i druge okolnosti od značaja na određenje visine kazne”, pojašnjava sagovornik.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Rade
Gost
Rade

Koliko je tek trebao biti kaznjen Vojislav Seselj u Hagu ? Sto je taj izgovorio a nije kaznjen ni centa,ali to je demokratija od koje smo mi predaleko.

Yug
Gost
Yug

Kako bi bilo da se ovo uplati u humanitarne svrhe? Da makar neka korist bude od njih…

Donja Morača
Gost
Donja Morača

Ne obazirite se vi na imovne prilike. To ionako oni ne plaćaju. Nije to pogrešno parkiranje. Pokušali su da zapale svoju državu. Samo oštro.

Ljuta
Gost
Ljuta

kazniti advokata sto je javno komentarisao da kadija mugosa ne reaguje na katnica sto joj upada u rijec bez dozvole nije zastita ugleda suda nego dokaz da u sudnici nema pravde i da je kadija mugosa obicni inkvizitor …..kukuuu

Uzgred
Gost
Uzgred

Nije advokatovo da sudi o sudiji nego da brani optuzene.

Gošća
Gost
Gošća

Ko je Kadija Mugoša?

Arso
Gost
Arso

Sestra Padež Gramatike!

Send this to a friend